Napoleona sievietes. Stefans Glēzers

Par Napoleonu ir sarakstītas daudzas grāmatas un uzņemtas filmas, bet kā grāmatas autors norāda – Napoleona personības izpratne nav pilnīga bez zināšanām par sievietēm kuras mīlēja Napoleonu un kuras mīlēja viņš.  Kā noprotat – dokumentāls stāstījums par svarīgākajām sievietēm dižā franču karavadoņa dzīvē: māti un māsām, abām sievām un nozīmīgāko mīļāko.

Grāmata pirmo reizi izdota 2001. gadā Vācijā, latviski 2005. gadā. Izdevējs: apgāds “Daugava”, 279 lpp tīrā lasāmviela.

Autors raksta vienkāršā valodā un īsumā pārstāsta katras sievietes dzīvesstāstu un attiecības ar Napoleonu. Vispār mazais vīrelis nebija pārāk augstās domās par sievietēm:

Napoleona skatījumu uz sievietēm ietekmēja viņa korsiskā izcelsme: “Labāk lai sievietes nodarbojas ar rokdarbiem, nevis liek lietā savas mēles – it īpaši, ja viņas sāk jaukties politikā”. […] Par šķīstību Napoleons saka: “Tā sievietei ir tas pats, kas drošsirdība vīrietim”. Tai pašā laikā tikumības trūkums viņam ne vienmēr bija traucēklis un viņš nekautrējās sagraut ne savu, ne arī citu laulības. […] Lai gan viņš bija ļoti apdāvināts karavadonis, tomēr nožēlojams mīļākais.

Var uzskatīt, ka Napoleons ir viens no retajiem karavadoņiem un valsts vadītājiem, kura sievietēm nebija gandrīz nekāda ietekme politikā un uz viņa lēmumiem. Dažas viņu patiesi mīlēja, dažas novērsās, tiklīdz izrādīt simpātijas Napoleonam vairs nebija izdevīgi.

Vērts lasīt tiem, kas interesējas par vēsturi. Sniedz diezgan labu ieskatu 18. – 19.gs. Francijas sieviešu dzīves apstākļos.

Vērtējums: 4/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.