Tāla kalnu ainava. Kadzuo Išiguro

Mans pirmais mēģinājums ielūkoties japāņu rakstnieku daiļradē. Jāsaka, ka veiksmīgi. Mazliet ievadam: Kadzuo Išiguro dzimis Japānā, bet kopš 5 gadu vecuma dzīvo Lielbritānijā, “Tāla kalnu ainava” ir viņa pirmais romāns, tam piešķirta Lielbritānijas Karaliskās literatūras biedrības balva “Winifred Holtby”. Pirmo reizi izdots 1982. gadā, latviskais izdevums 2006. gadā, izdevējs apgāds “Zvaigzne ABC”, 184 lpp.

Romāns ir smalks atmiņu un realitātes sajaukums, vēstījums veidots nepasakot visu, liekot “lasīt starp rindiņām”. “Tāla kalnu ainava” nav ne priecīga, ne skumja, tā ir nostaļģiska un stāstījums ir kā lēni plūstoša upe. “Lēni”  nekādā gadījumā neuztveriet kā garlaicīgi.

Sižets īsumā: japāniete Etsuko dzīvo Anglijā, viņu apciemo meita Niki. Viņas mēģina tuvināties viena otrai un samierināties ar otras Etsuko meitas Keiko pašnāvību. Etsuko risina sarunas ar Niki un ik pa laikam iegrimst atmiņās par laiku pirms Keiko piedzimšanas, kad viņa vēl dzīvoja Nagasaki un iepazinās ar Sačiko un viņas meitu Mariko. Sačiko ar Mariko ir apmetušās vecā būdā un Sačiko sapņo par jaunu dzīvo Amerikā.

Lasot man ik pa brīdim šķita, ka tūlīt tūlīt notiks kaut kas slikts. Var nojaust, ka tai vasarā piedzīvotais ir kaut kādā veidā iespaidojis Keiko likteni. Sačiko man šķita tāda vieglprātīga un nepatīkama būtne, varbūt tāpēc tās sliktā gaidas.

Iespējams, ka atmiņas par toreizējiem notikumiem laika gaitā ir kļuvušas miglainas un viss nenotika tieši tā, kā to atceros šodien. Tomēr diezgan skaidri atminu dīvaini baiso gaisotni, kas šķita mūs abas sastindzinām, kamēr ap mums biezēja tumsa un mēs raudzījāmies uz krastā gulošo apveidu.

Vēl jāpiebilst, ka romāns ļauj ieskatīties japāņu sadzīves un attiecību niansēs – vīrs nemitīgi strādā, sieva ir gandrīz kalpones lomā, sarunās visi ir nenormāli pieklājīgi un atturīgi. II pasaules karš daudz ko izmainīja un romānā varam lasīt, ka tas ietekmējis arī japāņu sociālās normas. Savā ziņā romāns vēsta par saprašanās meklējumiem starp veco un jauno.

– Cik daudz kas tagad notiek savādi! Bet laikam jau tā ir demokrātija. – Ogata-sans nopūtās. – Tas viss, ko mēs tik dedzīgi esam pārņēmuši no amerikāņiem, ne vienmēr nāk mums par labu.

– Laikam nenāk gan.

– Paskaties, kas notiek! Vīrs un sieva balso par dažādām partijām. Tas ir pavisam bēdīgi, ja uz sievu tādās lietās vairs nevar paļauties.

Dziro turpināja lasīt avīzi. – Jā, tas ir skumji, – viņš piemetināja.

Vērtējums 5/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.