Eseja par bērnu grāmatām

Šodienas KD lasāma nebūt ne viegli uztverama Janas Vērdiņas eseja par bērnu grāmatām. Galvenā doma, ko viņa izsaka – grāmata gan bērnam, gan pieaugušajam kalpo kā pavadonis pasaules uztverē, tāpēc jābūt piesardzīgiem tajā ar ko mēs bērnus barojam. Viņa asi vēršas pret “rozā grāmatiņām” – bagātīgi ilustrētām, bet ar vienkāršu tekstu, pārsvarā latviski adaptētām bērnu grāmatām.

[…] runājot par grāmatu, kas, visticamāk, ir tāds pats robežjēdziens domāšanai un juteklībai kā māksla un kultūra materiālo lietu pasaulei un apziņai, jāsaprot, ka “rozā grāmatiņu” izmantošanu, lai bērnam apmierinātu vajadzību pēc “kaut kā skaista” un “noderīga”, var raksturot kā iztēles nogalināšanu. Ar to sākas simboliska vardarbība pret dabu, kam globālā mērogā augošie atkritumu un makulatūras kalni vēl nav vienīgais apliecinājums.

Domāju, ka autorei diskusiju vajadzētu padziļināt ar konkrētiem piemēriem no bērnu literatūras, tomēr esmu priecīga, ka uzaugu laikā, kad visi lasīja Vinniju Pūku, Karlsonu, Vika stāstus, Sprīdīti, pasakas un dažādu rakstnieku stāstus par dzīvnieku dzīvi mežā, kas dažkārt bija papildināti ar brīnišķīgiem Margaritas Stārastes zīmējumiem. Viņas zīmējumi papildināja, nevis stāstīja stāstu. Šeit man gribas piekrist esejas autorei, ka tās ūber ilustrētās bilžu stāstu grāmatas nerosina iztēli. Tās parāda, kas notiek un bērnam nav jāiedomājas kā tas varētu izskatīties un kas notiks tālāk. Prātā tiek sadzītas klišejas, tāpat kā tās mūsu prātos sadzen reklāmas un filmas.

Pirms dažiem gadiem nopirku Vinniju Pūku kā piemiņu no bērnības un ar domu to lasīt priekšā saviem bērniem. Tā ir mana mīļākā bērnu grāmata.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s