Djinn. Alēns Robs-Grijē

Izdevējs Omnia mea 2004. g., sarakstīts 1983.g., 112 lpp.

“Djinn” izvēlējos pilnīgi nejauši neko nezinot neko par šo romānu vai autoru, izvēlējos tieši tāpēc šo darbu kā pārstāvi Francijai iekš “80/80“.

Rakstnieks šai romānā rotaļājas ar varoņa identitāti – tā klājas kārtu kārtām veidojot laba detektīvstāsta cienīgus sižeta pagriezienus un mīklas. Līdz sīkumiem aprakstot situācijas, kas atkārtojas, autors tiecas uzsvērt realitātes relativitāti, spēju īstenību atveidot un interpretēt dziļi subjektīvi.

Patiesību sakot, runa vairāk ir par mirkļa atmiņu; mēs domājam, ka tas, kas ar mums notiek, ir jau noticis agrāk, it kā tagadne dubultotos, salocīta uz pusēm divās pilnīgi vienādās daļās: pastāvošā īstenība un vēl īstenības rēgs…

Stāsts par Simonu Lekēru tiek stāstīts divreiz un personāži no šiem stāstiem parādās arī trešajā stāstā, lai gan beigās vispār liekas, ka trīs stāsti ir bijuši viens liels Simona vai varbūt slepenas organizācijas izdomāts stāsts kā veikli noslēpt noziegumu. Vai šie cilvēki ir miruši vai muļķo kādu? Vai tas ir psiholoģisks klejojums vai veikls trileris? Darbs savā ziņā atgādina filmas “Citi” sižetu, kur galvenajai varonei liekas, ka mājā iemitinājušies spoki, bet beigās izrādās, ka arī viņa pati ir mirusi.

Vērtējums: 5/5. Patiešām laba lasāmviela.

Alēns Robs-Grijē ir dzimis 1922.g. Brestā, Francijā un ir viens no novatoriskākajiem XX gs. rakstniekiem. Viņš ir arī viens no jaunā literatūras virziena – “jaunā romāna” – pamatlicējiem. Virziens attīstījās 20.gs. 50.-60. gados un tā pārstāvjus vieno atteikšanās no romantiskām ilūzijām, irdena stāstījuma struktūra un to autori rakstīšanu uzskata par piedzīvojumu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.