Ofšors. Pauls Bankovskis

Ofšors. Pauls BankovskisIzdevis apgāds “Valters un Rapa” 2006.g., 112 lpp.

Izlasīt “Ofšoru” mani pamudināja Istabas.com. Jāsaka, ka nenožēloju. Līdz šim biju Paulu Bankovski novērtējusi par zemu, pareizāk sakot nenovērtējusi vispār, uzskatot, ka mūsdienu latviešu literatūrā īsti sirdij tīkamu rakstnieku nav. Kļūdījos. Pauls Bankovskis raksta sasodīti labi, viņu lasīt ir īsta bauda. Ceru, ka to pašu var teikt par citiem viņa romāniem, līdz kuriem es ceru nonākt kādu dienu. Šī rakstnieka stilu var daļēji pielīdzināt Bariko rakstīšanas stilam, tāds smalks, puspateikts, pārdomas rosinošs un gudrs.

Dažādas mūsu biznesmeņu izrīcības tā iesēdušās prātā, ka ofšors automātiski asociējas ar noslēpumainu aizjūrās īpašā ekonomiskajā zonā reģistrētu uzņēmumu. Šai gadījumā ar ekonomisko ofšoru nav nekāda saistība, drīzāk to var uzskatīt par izrunu “off shore” – prom no krasta, nekurienē, neīstajā krastā.

Romāns ir domu un atmiņu tīkls – vīrietis lido lidmašīnā, kas avarē okeānā (vienu brīdi gan liekas, ka uz salas), šī vīrieša domu cīņa baznīcā un atmiņas par savām kāzām. Viņš mīlēja citu. Tāds “neīstās vietas, neīstā laika” sindroms un tāpēc pēc atbildēm jābēg uz Indiju.

Un tu vairs nespēj tikt gudrs – no kā tev bail vairāk. Vai tev bail ar visu riteni ieripot senlejas tumsā vai bez riteņa – tur tajos vienādajos lodziņos un aiz tiem lēni plūstošajās visiem vienādajās dzīvēs.

Ja vien tagad atrastos īstie vārdi, īstie vārdi Dievam un īstie vārdi daudzajiem ezeriem, viss vēl varētu beigties labi un mēs izkultos sveikā.

Vērtējums – 5/5. Tāda sāpīga apjauta, ka nekas ar mums nav kārtībā. Tāds man atklājās “Ofšors”. Ļoti pieļauju, ka katrs “Ofšorā” atradīs ko citu. Vienkārši šī ir viena no daudzsejainajām grāmatām.

Advertisements

2 thoughts on “Ofšors. Pauls Bankovskis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s