Mežvalde. Oskars Grosbergs

Izdevis apgāds “Harro von Hirschheydt” 2005.g., 360 lpp.

Grāmatas pilnais nosaukums ir “Mežvalde. Vecās Vidzemes muiža gadu gaitās”. Nosaukums precīzi ataino saturu, ko var nodēvēt par A. Upīša “Zaļās zemes” saīsinātā varianta un E. Virzas “Straumēnu” apvienojumu. Aprakstītais laiks abstraktā Vidzemes muižā ir 19.gs. 60-tie gadi, kad jau jūtamas latviešu atmodas laika vēsmas, tomēr attiecības starp latviešiem, vāciešiem, ebrejiem un krieviem ir sadzīviski mierīgas. Grāmatas personāži un daļa notikumu nav izdomāti, tie ir ņemti gan no autora paša pieredzētā, gan tēva un citu cilvēku atstāstītā, līdz ar to šai grāmatai ir zināma dokumentāli sociāla vērtība.

“Mežvalde” savā izteiksmē mazliet līdzinās kultūrvēstures grāmatai un personāži nav noteicošie, tie tikai palīdz atainot sadzīvi, darbu, ieražas, notikumus un tolaiku domas.

Vietā, kur zemes ceļš nogriežas uz apriņķa pilsētu, nelielā meža ielokā atrodas miestiņš, kuru zemnieki iesaukuši par “Jauno Jeruzalemi”. Šajā miestiņā, kas sastāv no apmēram divdesmit mājām, pie kam vārdiņu “māja” šeit nevajadzētu saprast pārlieku tiešā nozīmē, mitinās kādas divdesmit vai pat trīsdesmit žīdu ģimenes, kuru galvas un darbspējīgie vīrieši nodarbojas ar tirdzniecību un piekopj visāda veida amatus. No kā īstenībā pārtiek Vidzemes paunu žīds, kura preču krājuma kopējā vērtība nepārsniedz simts sudraba rubļus – tā nu tik tiešām ir milzīga mīkla un neizdibināms mūsdienu noslēpums. Paunu žīdam obligāti ir sieva un vismaz pieci vai seši bērni […]

Autors necenšas radīt idilli par zemnieku vai muižnieku labo dzīvi, lai gan aprakstītā varētu būt tāda kā paraugmuiža: barons saprātīgs un saimniecisks, zemnieki daļu nomas naudas atstrādā muižas darbos un ir ar to apmierināti, attīstās ražošana, viss sakopts. Tomēr arī Mežvaldē ir sliņķi, nemaksātāji, kurus izliek no mājām, daži dumpinieki un citas ķibeles.

Vērtējums: 4/5. “Mežvalde” ir vērtīga ar to, ka stāstījuma pamatā ir autora paša pieredzētais. Vietām atkārtojas teksts, bet tur pie vainas varētu būt grāmatas salicēji, jo sākotnējais teksts vietām papildināts ar autora vēlākiem stāstiem. Romāns vispār pieredzējis dažādas versijas un graizīšanas, nacisti, piemēram, vispār izņēma tās daļas, kurās tika stāstīts par ebrejiem.

3 domas par “Mežvalde. Oskars Grosbergs

  1. Šī ir ļoti simpātika grāmata,kuru laidis klajā tikpat simpātisks apgāds.Nezinu nevienu citu izdevniecību,kas tik konsekventi izdod gan baltvācu ,gan vispār literatūru par mūsu reģionu.

    Patīk

  2. Par vēsturi?Izlasi par pasaulslaveno fotogrāfu no Rīgas Filipu Hasmanu,kurš 20gados Šveicē it kā nogalināja savu tēvu.Un visu to Eiropas mēroga jezgu ap šo notikumu.Man pašreiz nav laiks sameklēt nosaukumu.Grāmata varbūt ir nevienādi uzrakstīta,bet interesanta kā laikmeta liecība.Vēl ir atradama grāmatnīcās.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.