Grāmatzīmes

Lasot gadās, ka lasīšana jāpārtrauc un kaut kā jāatzīmē lappuse, kur esi apstājies. Tātad vajadzīga grāmatzīme. Iespējams, ka ir tādi lasītāji, kas grāmatzīmes nelieto, atstājot grāmatu vienkārši atvērtu, vai tāpat atceras lappuses numuru. Protams, patīkami, ja izdevējs ir parūpējies par auduma striķīti kā grāmatzīmi. Piemēram, izdevniecība ABG daļai savu izdoto grāmatu ir iešuvusi šos striķīšus.

Iespējas lappušu atzīmēšanai ir dažādas – sākot no stūru atlocīšanas un beidzot ar speciāli taisītām grāmatzīmēm. Bērnībā skolā taisījām locītas un grieztas grāmatzīmes no vairāku krāsu papīriem, pēc tam jau sekoja austas, tamborētas, pītas grāmatzīmes. Skolas grāmatās parasti izlīdzējos ar kaut kādu noplēstu papīra stūri vai arī vienkārši atlocīju lappuses stūri. Ir lietoti arī konfekšu papīrīši un kalendārīši, nemaz nerunājot par apsveikumu kartiņām, pastkartēm. Pēdējā laikā esmu lietojusi:

 • konfekšu papīrīti
 • vecu 8. marta apsveikuma kartiņu, ko atradu kādā grāmatā
 • grāmatās iešūtos striķīšus
 • Absolut vodkas reklāmas pastkarti, ko arī atradu kādā grāmatā
 • smaržu testerīti pavadošo iepakojumu
 • Gordona Remzija šokolādes konfekšu uzskaitījuma kartīti (uz mata kā grāmatzīme pēc izmēriem)

It kā jau nav tik svarīgi, galvenais, lai ir ar ko atzīmēt vietu. Intereses pēc paskatījos, kādas grāmatzīmes ir iespējams nopirkt. Amazon.com pārsvarā piedāvā papīra grāmatzīmes par dažādām tēmām, piemēram, Monē darbu grāmatzīmju komplekts vai kaut kas no Harija Potera:

 

Ir arī veselas grāmatzīmju grāmatas:

Attēlā redzamā satur 280 grāmatzīmes, kas izglīto par dažādām tēmām. Tomēr man ļoti iepatikās Barnes&Nobles veikalā nopērkamās metāla grāmatzīmes un Kyle Design mākslas darbi. Vienu no šīm es labprāt gribētu. Vienīgi izskatās, ka piegāde izmaksā daudz dārgāk nekā pati grāmatzīme. Iespējams, ka arī Latvijā pārdodas neierastākas grāmatzīmes.

Starp citu, ja ir pieejams oficiāls Microsoft Office un kārtīgs krāsainais printeris, tad ir iespējams pašiem drukāt grāmatzīmes pēc Microsoft piedāvātiem paraudziņiem.

11 domas par “Grāmatzīmes

 1. man liekas ka labaakaas graamatziimes ir biljetes: transporta, vilcienu, lidmashiinu, kino, teaatra… tajaas sleepjas baigais info laadinsh, jo tu zini, ka tajaa graamataa ir biljete no tiem laikiem, kad graamata tika lasiita tajaa vilcienaa uz turieni. vismaz man tas liekas forshi

  Patīk

 2. šķiet, ka grāmatzīmes ir zaudējušas savu īpašo personificējošo šarmu – “parastas lapiņas”, kuras atrod, nopērk vai aizņemas. Varbūt tas ir senaizmirsats, apnicīgs stāsts no vēstures vai smalks, ekskluzīvs piederums, bet ex-libri nevēlētos drukāt ar printeri. Manuprāt kā jebkura lieta, kas mums pieder, tā stāsta par savu īpašnieku – smalkuma izjūta? – ja tev ir grāmatzīme, kura gatavota īpaši tev un atspoguļo tavu personību, jā, tādas nebūs nevienam. . .

  Patīk

 3. Es, piemēram, ja nemaldos, izmantoju Arsenāla biļeti.
  Būtu jau interesanti pašam zīmēt grāmatzīmes, pēctam izprintēt uz pamatīga papīra un glīši izgriezt, bet tas tomēr man kaut kā laikam nebūs tas īstais.
  Lai gan – kas gan lai zin, ko es vēl izdomāšu, kad nespēšu atrast grāmatzīmi kādai interesantai grāmatai.

  Patīk

 4. He.. Tiešām interesants raksts.. Man pašlaik grāmatā atrodas tas papīrītis, ko parasti pievieno bagāžai, lidojot uz kaut kurieni. Piekrītu onkulim, ka ir patīkami, ik reiz atverot grāmatu, atcerēties foršo ceļojumu. Bet parasti par grāmatzīmi izmantoju to, kas tai brīdī atrodas “pa rokai” 🙂 Bet tā kā daudz lasu, tad pieļauju, ka tāda feina, mākslinieka darināta grāmatzīme arī izskatītos labi lasāmajā grāmatā 😉

  Patīk

 5. Tā kā grāmatu lasīšana parasti notiek mūzikas fonā,kas domāta, lai paglābtos no kaitinošiem āra trokšņiem,tad bieži izmantoju reklāmas lapiņas,kas nāk līdzi CD . Dažkārt nopērku interesantas atklātnes ar fotogrāfijām vai gleznu reprodukcijām.Lasot desmit grāmatas vienlaikus,rodas situācijas,kad viena vai otra no grāmatām tiek ilgstoši aizmirsta,tad interesanti ir arī atrast kādu piemirstu grāmatzīmi.
  Nez vai kāds vēl lieto arī ādas grāmatvākus ar visu grāmatzīmi,kas skaitījās dikti modīgi pirms gadiem desmit,varbūt?Man šādi grāmatvāki liekas drausmīgs barbarisms.

  Patīk

 6. Jā nesmērē gan,bet padara lieku grāmatvāku dizainu.Turklāt es nezinu kur Tu dabūtu ādas grāmatvākus piemēram Atēnas ķieģeļiem.Tad jau labāk ievākot grāmatu labas kvalitātes avīzē.

  Patīk

 7. Es agrāk vākoju avīzēs:))Likās,ka ir šiki.Ja vazā pa somām,kur visvisādi krāmi iekšā,tad nenāk par sliktu . Stendera ziepju fabrika taču tagad arī saiņo ziepes pelēkās gofrēta kartota kastītēs.Nav ne vaina.Kad viss apkārt ir noglancēts ar eiroremontiem,tad sarūsējis skārda jumts dažkārt arī iepriecina.

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.