Izdevis “Tapals” 2000.g., 387 lpp.
Šai grāmatā iekļauti divi Kurta Vonnegūta (1922 – 2007) romāni:
“Līķu Pēteris” – traģikomisks stāsts par kādu savādu ģimeni mazā Amerikas pilsētelē. Tēvs izliekas par mākslinieku, māte nedara pilnīgi neko, brālim ir oratora talants, bet mazais Rūdijs izceļas ar to, ka 12 gadu vecumā pilnīgas sagadīšanās pēc nošauj cilvēku. Tā viņš kļūst par Līķu Pēteri un visu mūžu pavada izpērkot savu vainu ģimenes un sabiedrības priekšā, klusībā sapņojot kļūt par rakstnieku.
Bija noticis, lūk, kas: es biju samulsis par to, ka vairs neesmu Līķu Pēteris. Pēkšņi neviens nezināja, ka es esmu īpašs, tāpēc ka reiz nošāvis grūtu sievieti. Es jutos kā gāze, kas gadiem ilgi turēta aizvaskotā pudelē un tagad izlaista atmosfērā.
Es vairs negatavoju ēdienus. Tas pavārs bija Līķu Pēteris; viņš centās sagādāt veselīgu uzturu tiem, kuru mūžus bija tik drausmīgi iedragājis. [….] Tad nu tur, Griničvilidžā, uzlūkodams savu vārdu uz plakāta, es biju nekas.
Tāds ironisks stāstiņš par to, ka viss dzīvē ir saistīts. Un par to, ka Amerika nemaz tik forša nav.
“Kaķa šūpulis” – ne mazāk traģikomisks stāsts par vīru, kurš grib uzrakstīt grāmatu par dienu, kad tika nomesta pirmā atombumba. Grāmata būtu par Dr. Honikeru, zinātnieku, kurš lielā mērā atbildīgs par atombumbas izgudrošanu. Šī vēlme liek viņam uzmeklēt zinātnieka bērnus, uzzināt par ledus-deviņi eksistenci, nokļūt kādā savādā salā, kur visi slepus ir Sv. Bokonona piekritēji un piedzīvot pasaules galu.
– Patiesība kļuva par ļaužu ienaidnieci, jo patiesība bija briesmīga un Bokonons sprauda sev mērķi apgādāt ļaudis ar aizvien jo skaistākiem meliem.
– Kā tas gadījās, ka viņu izsludināja ārpus likuma?
– To viņš pats izdomāja. Viņš lūdza Makeibu izsludināt ārpus likuma viņu pašu un viņa reliģiju, lai ieviestu ticīgo dzīvē vairāk spraiguma, vairāk kvēles.
Stāsts par to, ka viss var būt meli un zinātnieki ir bezatbildīgi. Jāsaka godīgi, ka stāsta sākums par Bokonona reliģiju liekas pilnīgs sviests, gandrīz jau atteicos no tālākas lasīšanas, tomēr bija vērts tikt pāri pirmajām nodaļām. Beigās pārlasīju sākumu un tad jau arī tas kļuva skaidrs.
Daudzi šos divus romānus uzskata par Vonnegūta labākajiem darbiem. Iespējams. Ja neesat/nekļūstat par Vonnegūta fanu, tad ar šiem diviem romāniem vajadzētu pietikt viņa daiļrades apgūšanai. Ja lasīsiet vēl, joki jau var šķist vienreiz lasīti un cilvēces atmaskošanas stils liekuļots.
Vērtējums: 5/5
Vēl: Čempionu brokastis
Kurts bija cilvēces sirdsapziņa.
PatīkPatīk
Līķu Pēteris +1
PatīkPatīk
Bet vispār Bokononisms ir pasaulē ļoti populārs kopš šīs grāmatas. Kopumā nemaz ne tik liels sviests, diezgan pārdomāta attieksmes filozofija.
Taču ar ilgstošu Vonegūta lasīšanu patiešām tā ir, kā ir – “Cat’s Craddle” ir vienīgais, kas neapnīk.
PatīkPatīk
Nez, kaut kur vēl šo grāmatu nopirkt arī var ?
PatīkPatīk
Tas gan interesanti, Džerij. Varbūt zini – Bokononisms pastāvēja jau pirms “Kaķa šūpuļa” jeb tā ir Vonnegūta radīta filozofija?
Par nopirkšanu. “Tapalam” pārdošanā nav. Varbūt kādā grāmatnīcā vēl aizķērusies, bet nav manīts. Es no bibliotēkas paņēmu jau krietni nolasītu eksemplāru.
PatīkPatīk
Ja nu tu pēkšņi vēl pēc 6 gadiem izlasi (jo tikai tagad nejauši te ieklīdu un redzu sev adresētu jautājumu) 😀 – jā, bokononisms ir tieši Vonnegūta radīta “mācība”.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bokononism
PatīkPatīk
Internets ir progresējis milzu soļiem, bet paldies par atbildi. Un jā, esmu tepat un lasu/rakstu 🙂
PatīkPatīk
Bokononisms ir izdomāta reliģija speciāli šim stāstam. Lasīju šo gŗāmatu pirmoreiz kādus 6 gadus atpakaļ un šad tad arī esmu pārlasījis.
PatīkPatīk