Literatūras teorija. Džonatans Kalers

Izdevis Literatūras un filozofijas portāls 1/4 Satori 2007.gadā sērijā “Ļoti saistošs ievads”, 176 lpp. Oriģināls pirmo reizi izdots 1997.gadā.

“Literatūras teorija” tiek reklamēta kā grāmata, ko būtu vērts izlasīt ikvienam, kas vēlas ne tikai lasīt literatūru, bet arī domāt par to. Savukārt “ļoti saistošs ievads” vedina domāt par aizraujošu kādas tēmas/problēmas pamatu (ievads taču!) izklāstu. Neļaujiet sevi maldināt. Bez iepriekšējām zināšanām par literatūru (teoriju) lasīt būs grūti par: teoriju par teoriju, valodu, nozīmi, poētiku, identitāti, subjektu un citām tēmām. Termini un svešvārdi prasās pēc skaidrojošās vārdnīcas un vietām gribas palabot tulkoto tekstu uz vienkāršākiem vārdiem.

Otrajā nodaļā par to, kas ir literatūra, autors apgalvo:

Literatūras fiktīvums nošķir literatūras valodu no citiem valodas lietojuma kontekstiem, ļaujot brīvi interpretēt, kāds ir literārā darba sakars ar pasauli.

It visu, kas šķitis jēgpilns, literatūra spēj padarīt par bezsakaru, pacelties tam pāri, pārveidot to, izraisot jautājumus par tā leģitimitāti un adekvātumu.

Un vēl citās nodaļās:

Vai nav labāk cienīt autorus par to daiļrades spēku, kas veicina nebeidzamas pārdomas un pieļauj dažādus lasījumus, nevis par to, kas, mūsuprāt, ir darba sākotnējā nozīme?

Lasītājiem žanri nozīmē noteiktas konvencijas un gaidas – lasīdami detektīvu vai romānu, lirisku dzejoli vai traģēdiju, mēs meklējam atšķirīgas lietas un izdarām atšķirīgus pieņēmumus par to, kas izrādīsies būtisks.

Vai zinājāt, ka literārie darbi ir ietekmējuši sabiedrisko domu pat tik lielā mērā, ka virzījuši vēstures attīstību un lielas pārmaiņas? Un vai zinājāt, ka romāns līdz 20. gadsimtam netika uzskatīts par nopietnu literāru formu?

Tas nav ievads “kas ir kas” stilā. Kalers drīzāk iemet lasītāju dažādu literatūras teorijas un analīzes pieeju diskusiju un strīdu vidū. Nekādu lielo skaidrību literarūras teorijas iesācēju prātos šī grāmata neviesīs, bet filoloģijas studentiem varētu būt patiesi noderīga. Literatūras skolotājām arī….

Vērtējums – šoreiz izpaliek, jo būtu bezjēdzīgs.

Advertisements

2 thoughts on “Literatūras teorija. Džonatans Kalers

  1. Vai shis ir tas pats angliskais “Literary Theory: A Very Short Introduction”? Ja jaa, vai tulkotajaa variantaa ir saglabaatas origjinaalaas ilustraacijas? Man iipashi patika viena ar komentaaru: “You’re a terrorist? Thank God. I understood Meg to say you were a theorist”

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s