Saules vārti. Harijs Sils

Izdevniecība AGB sērijā “Tik un tā”, 2006.g., 288 lpp.

Ja kāds atceras uzņēmīgu latviešu grupiņu, kuri ar pielāgotām ugunsdzēsēju mašīnām devās trīs mēnešu ceļojumā pa Centrālo un Dienvidameriku, tad šī lūk ir viņu ceļojuma dokumentētā versija ar autora fotogrāfijām. Fotogrāfiju ir daudz un tās patīkami atsvaidzina diezgan vienmuļo tekstu. Stāstījumu pat varētu nosaukt par atskaiti, pietrūkst emociju, tādas īstas ceļojuma emocionālas izdzīvošanas. Tāds ķeksīša veida skrējiens caur inku un citu seno tautu atstātajām vēstures liecībām, kas nogurdina gan pašus ceļotājus, gan lasītāju. Tāpat biežāk var lasīt, ka Andris ar Valdi atkal strīdās, nevis kādu kolorītu aprakstu par vietējo dzīvi.

No džungļiem pašlaik te attīrīti tikai aptuveni 20 procenti reliģisko būvju. Arheologi atklājuši, ka Toninas reliģiskās būves tikušas apraktas un tas noticis laikā, kad sabrukusi maiju impērija. Pastāv teorija, ka impērijas sabrukšanas process noticis iekšēji un ļoti organizēti.

Iebraucam kādā pilsētiņā, no kuras ir taisnākais ceļš atpakaļ uz automaģistrāli, bet arī pa to viņi atsakās braukt. Neatliek nekas cits, kā apdzīt pirmo mašīnu un, spiežot pie ceļa malas, piespiest apstāties. Seko diezgan asa vārdu pārmaiņa latviešu un krievu valodā, pēc kuras daudz netrūkst, lai mašīnas atlikušo ceļu līdz Buenosairesai turpinātu katra atsevišķi.

Pieļauju, ka ceļojuma problēma slēpās ekspedīcijas sagatavošanas steigā un ceļotāju atlasē. Dalībnieki reāli neapzinājās un nebija gatavi kopā ceļot tik ilgu laiku. Reizēm dalībnieku rīcība šķita vienkārši muļķīga, kaut vai gadījums Panamā (ja pareizi atceros), kad neskatoties uz brīdinājumu, ka pēc tumsas iestāšanās nav droši iet pa attiecīgo kvartālu pastaigāties, vairāki tomēr devās ārā, viena dāma tika zibenīgi apzagta un ar to viņas ceļojums arī beidzās.

Kopumā ekspedīcija izbrauca cauri 11 valstīm un ceļojums kā tāds ir apsveicams un cienījams. Žēl, ka grāmatai kaut kas pietrūkst. Vērtējums: 3,5/5

Advertisements

5 thoughts on “Saules vārti. Harijs Sils

  1. piekrītu autorei. Es gan pagaidām esmu tikusi tikai līdz Belizai, bet pietrūkst apmeklēto vietu kolorītu aprakstu… tāda sausa atskaite… šķiet, ka viņiem mērķis ir izturēt līdz galam, nevis izbaudīt ekspedīcijā pavadīto laiku!
    piekrītu arī, ka tādai ekspedīcijai būtu jāgatavojas daudz pamatīgāk!
    Nepatīk arī tas, ka viņi pārsvarā apmeklē tikai arheoloģiskās vietas, pārējais tik tā – starp citu. Nevar just sajūsmu par visiem tām kultūrām un izrakumu vietām. Varbūt vajadzēja dažādot maršrutu, lai pašiem patīk?

    Like

  2. Diezgan precīzi raksturota grāmata. Gribējās vairāk pašas Dienvidamerikas, mazāk ceļotāju “virtuves”. Acīmredzot katram cita motivācija – vieni ceļo (un lasa), lai ieraudzītu, izzinātu, izjustu apceļojamās zemes kultūru (dvēseli), citi brauc kā rallijā – mērķis ir noteiktā laikā nokļūt no punkta A līdz punktam B, izbaudot vairāk pašu braucienu un priecājoties vai šķendējoties par piedzīvojumiem, kas gadās.

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s