Atvadu valsis. Milans Kundera

Izdevis apgāds Zvaigzne ABC, 2003.g., 199 lpp., čehu valodā 1976.g. Pārstāv Čehiju manā 80/80 pasaules grāmatu topā.

Viss sākas ar medmāsas zvanu slavenam pianistam par gaidāmo bērnu. Lieki teikt, ka pianists par to nav sajūsmā, sajūsmā nav arī medmāsa, bet tā vien gribas ticēt pianista mīlai…. Ar šo frivolo notikumu sākas vairāku cilvēku riņķa dancis kādā Čehijas kūrortā. Vēlme tikt vienam no otra vaļā, maldīšanās savās iedomās, kādam pat atvadīšanās no valsts (atcerieties, ka tā ir padomju Čehija).

Palicis viens, Klūma prātoja par puiša ieceri un to, kāpēc viņš tai nepiekrita. ne jau tāpēc, ka būtu morāli cildenāks par ģitāristu, bet tāpēc, ka bija ģļēvāks. bailes, ka viņu var apsūdzēt par līdzdalību slepkavībā, nebija mazākas par bailēm, ka viņš tiktu atzīts par bērna tēvu.

Cik tas ir smieklīgi! Tablete kabatā piešķīra katram Jakuba solim skatuvisku patosu un ļāva savu dzīvi darīt par cildenu mītu. Viņš bija pārliecināts, ka zīdpapīrā nēsā nāvi, bet tur bija tikai klusi Škrētas smiekli.

Varbūt savādi, bet šai nelielajā romānā ir atspoguļota vesela sabiedrība un tās tikumi: krāpšana, negribēts bērns un manipulēšana ar to, indivīds kurš ir nemierā ar pastāvošo varu, jūtas tās apspiests un ārzemnieks, kas jūtas brīnišķīgi un bauda dzīvi, dakteris, kuru interesē tikai viņa darbs, meitene, kura iedomājas esam radīta kam cildenākam nekā medmāsas darbam miestā un puisis, kurš šo uzpūtīgo skuķi mīl, pa vidam vēl pensionāri, kas bravūrīgi ķersta suņus. Īsts farss un autoram to izdodas nesabojāt ar banālām beigām.

Vērtējums: 5/5

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s