Beilisāde. Andris Grūtups

Beilisāde. Andris GrūtupsIzdevis apgāds “Atēna” 2005.g., 430 lpp.

Nākošā 2008.gadā lasītā grāmata, ko sarakstījis pretrunīgi vērtētais advokāts Andris Grūtups. Raksta par to, kas viņam tuvs – vēsture un tiesāšanās. “Beilisāde” ietilpst sērijā “Tiesāšanās kā māksla” un stāsta par vienu no 20.gs. Krievijas tiesu procesu vēstures skaļākajām lietām – 12 gadīga zēna slepkavības izmeklēšanu. Tika uzskatīts, ka tā ir rituālslepkavība un tajā apsūdzēja ebreju Mendeli Beili. Bija arī citi apsūdzētie un autors cenšas izsekot visām nozieguma versijām. Tiesas prāvu vēl smagāku padarīja krievu un ebreju savstarpējais naids. Beigās radās iespaids, ka pats process un vēlme izrēķināties tiesas procesa uzturētājiem un sabiedrībai kļuva svarīgāks par vēlmi noskaidrot lietas patiesos apstākļus.

Šādi konflikti radās ik brīdi. Tāda bija pušu taktika. Ja Šmakovs ar Zamislovski visā vainoja ebrejus, tad aizstāvji – Čeberjaku un zagļus. Tikai Beilis….. vientuļš un pamests sēdēja. Par viņu interese bija maza. Pagāja dienas, kad apsūdzētā uzvārdu pat nepieminēja.

Esmu piezīmējusi, ka grāmata lasījās lēni un diezgan smagi. Varētu būt saistoša vēstures interesentiem un jurisprudences studentiem. Vērtējums 5/5. Acīmredzot par autora vērību pret detaļām un vispusīgi apskatītajiem notikumiem. Žēl, ka neesmu sīkāk pierakstījusi savas izjūtas un pārdomas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.