Повести о Дунке и Эгге. Джордж Р. Р. Мартин

Повести о Дунке и ЭггеМежевой рыцарь (1998.), Прысяжный рыцарь (Верный меч, 2003.), Таинстенный рыцарь (2010.)

Angliski: The Tales of Dunk and Egg: The Hedge Knight, The Sworn Sword, The Mystery Knight.

Nu jau visiem vajadzētu pazīt Džordžu Mārtinu un viņa “Troņu spēle” (A Game of Thrones/ Игра престолов) vai nu kā grāmatu, vai seriālu. “Troņu spēle” ir sāgas “Dziesma par ledu un uguni” (A Song of Ice and Fire/ Песнь Льда и Огня) pirmā grāmata. Savukārt manis lasītie stāsti par Dunku un Eggu veido garstāstu (novella?) sēriju par notikumiem 80 – 90 gadus pirms sāgas sākuma. Autors plāno sarakstīt vēl vairākus garstāstus par šiem varoņiem aptverot visu viņu dzīvi.

Pēc šī nosaukumiem pilnā ievada, gribu pateikt, ka ar Džordžu Mārtinu man atsākās grāmatu lasīšana. Un aizraušanās ar fantasy. Mārtina vienkāršie stāsti mani ierāva pilnīgi citā pasaulē. Starp citu, brīvdienās runājoties par bērnu dienu grāmatām, sapratu, ka liela daļa no bērnībā lasītā ir bijusi no fantāziju žanra. Tā ka var teikt, ka esmu atguvusi bērnības mīlestību.

Bet nu atpakaļ pie Dunka un Egga. Viss sākas pavisam necili. Ieroču nesējs apglabā savu mirušo veco saimnieku bruņinieku un manto viņa pieticīgās bruņas un zirgu. Puisis nolemj kļūt par bruņinieku un dodas uz turnīru. Pa ceļam Dunks satiek puiku Eggu, kurš ir neatlaidīgs un piemetas par viņa ieroču nesēju. Nepatīkama starpgadījuma rezultātā Dunkam jācīnās turnīrā ar princi uz dzīvību un nāvi. Otrajā grāmatā turpinās Dunka un Egga piedzīvojumi ceļojot pa dažādām zemēm un kalpojot kungiem. Trešajā grāmatā viņi atkal dodas uz bruņinieku turnīru un, pašiem nenojaušot, nokļūst sazvērnieku saietā. Tikai Dunks zina Egga noslēpumu un tas ir rūpīgi jāsargā….

Citātu šoreiz nebūs, jo lasīju krieviski, elektroniski un neko neatzīmējot. Grūti teikt cik labi Mārtina valoda skan pārtulkota latviski, bet krieviski lasīt bija bauda. Valoda nav vienkārša un plakana, bet nav arī tik ļoti sadomāta un sarežģīta kā Tolkīnam, ar kura “Gredzenu pavēlnieka” triloģiju savulaik mocījos angliski.

Mārtinam ir izdevies radīt ļoti reālu izdomātu pasauli un vēsturi. Nākas sev atkārtot atkal un atkal, ka tas nav vēsturisks romāns, kura darbība norisinās Francijā vai Anglijā. Varoņi ir ļoti “dzīvi” un parasti, supervaroņu nav. Un tas ir lieliski! Dodu 5/5

Advertisements

5 thoughts on “Повести о Дунке и Эгге. Джордж Р. Р. Мартин

 1. Es reiz sāku lasīt Mārtina Troņu spēles eposu. Bet man bija gadījies amazonē nopirkt e-grāmatu, kur apkopotas visas četras pirmās grāmatas. Rakstīšanas stils viņam ir tik iestiepts, ka beigās nolēmu atlikt lasīšanu uz kādu citu laiku un noskatīties tā vietā seriālu, kas uzņemts pēc šīs grāmatas motīviem.

  Like

  • Seriāls ir lielisks. Noskatījos pirmās sērijas un sameklēju sāgu elektroniski. Šitie garstāsti nav tik pamatīgi (es neteiktu iestiepti). Bet sāgas pirmajai grāmatai “Troņu spēle” esmu tikusi drusku pāri pusei. E-gŗāmatas veidā man tā sadalīta divos failos. Pabeidzu vienu un domāju, ka esmu pabeigusi pirmo grāmatu. Izrādījās, ka tā ir tikai puse no grāmatas 😀 Tagad lēnām turpinu lasīt paralēli citām grāmatām. Bail pat iedomāties, kad izdosies izlasīt visu sāgu….

   Like

   • Nē, iestiepti jau šamie nav, bet gari gan. Ja esi redzējis seriālu, tad arī motivācija lasīt pazūd. Es no pirmās daļas izlasīju kādas simts lapaspuses un tad kaut kā apnikās. Bet ja atsākšu tad lasīšu visu uzreiz, pat ja tas aizņems divas nedēļas.

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s