Sieviete Berlīnē. Anonīma autore

 Sieviete BerlīnēSIA Adria Books, 2005.g., 272 lpp. Apakšvirsraksts: Dienasgrāmatas ieraksti 1945. gada 20. aprīlis – 22. jūnijs.

Viena no 2008.gadā lasītajām grāmatām, kura uz mani atstājusi diezgan spēcīgu iespaidu.

Grāmatā apkopoti kādas vācu žurnālistes (reāli dzīvojušas sievietes) dienasgrāmatas pieraksti par laiku, kad Berlīni ieņēma PSRS karaspēks. Apstākļi ir ekstrēmi un katrs cenšas izdzīvot kā māk. Šādos apstākļos vislabāk atklājas cilvēku nesavtība un nodevība, gļēvums, drosme, arī mantrausība un zemiskums. Man īpaši lika aizdomāties kara brutalitātes iespaids uz sieviešu un vīriešu attiecībām. Cik ļoti vīrieši pārvēršas par zvēriem un sievietes uzskata par laupījumu savu seksuālo tieksmju apmierināšanai. Protams, gadās izņēmumi. Autore raksta bez liekām emocijām un tas ļauj šo ierakstu radīto kopainu attiecināt arī uz citām sievietēm 2. pasaules karā.

Mēs esam beztiesīgas, tikai trofejas, dubļi.

Pārdzīvojusi vairākus pāri darījumus, žurnāliste nolemj savu augumu izmantot daudz maz drošas dzīves nodrošināšanai. Viņa spriež loģiski un aukstasinīgi – ja iekaros virsnieka simpātijas un kļūs par viņa mīļāko, tad viņu neaiztiks vienkāršie un brutālie kareivji. Un pie viena būs arī paēdusi…. Tādā veidā viņa spēj pārdzīvot PSRS karaspēka plosīšanos pa Berlīni vieglāk kā daudzas citas sievietes. Vai viņa par to būtu jānosoda? Domāju, ka nē. Kad karaspēks aiziet un atgriežas viņas mīļotais, parādās liela emocionāla plaisa starp viņiem. Vīrietis nespēj vai negrib saprast, ka viņa ir pārdzīvojusi ļoti smagus brīžus un ir tikpat lielā mērā gan varone, gan “putns ar aizlauztu spārnu” kā viņš.

Nezinu, kam ir grūtāk kara apstākļos: vīriešiem, kas aiziet karā, vai sievietēm, kas paliek viņus gaidām mājās. Nezinu un negribu piedzīvot, lai zinātu. Lieku 5/5. Grāmata, kas uzrunā un ilgi paliek atmiņā. Sievietes skatījums uz karu un izdzīvošanu.

2 domas par “Sieviete Berlīnē. Anonīma autore

  1. Uz mani arī grāmata atstāja lielu iespaidu. Ilgu laiku bija pieņemts, ka padomju okupētajās teritorijās nekas tāds nenotika. Atmiņā palicis secinājums, ka mēs jau nemaz neapzinamies, kādu iespaidu uz pēckara sabiedrību ir atstājis tas, ko izcieta sievietes okupācija, jo par to neviens nerunāja un pašas cietušās kautrējās atklāt. Līdzīga grāmata kā Nesaules “Sieviete dzintarā”.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.