Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu. Frānsiss S. Ficdžeralds

Zvaigzne ABC 2009.g, 96 lpp.. Pirmo reizi izdota 1922.g.

Pirms ķēros pie Dikensa, pateicoties Zvaigzne ABC kārdinošajām atlaidēm tiku pie šī īsā stāsta, ko izlasīt vienā elpas vilcienā. Noteikti jāmin, ka F. S. Ficdžeralds (1896 – 1940) ir viens no talantīgākajiem amerikāņu īso stāstu autoriem. “Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu” ekranizēts 2008. gadā. Filma saņēma 13 Oskara nominācijas.

Kā, jau minēju, stāsts ir īss un ātri izlasāms. Ficdžeralds raksta īsiem, lakoniskiem teikumiem, tikai retumis atļaujoties ko liriskāku. 1860.gadā Batonu ģimenē piedzimst bērns. Viss būtu normāli, tikai izrādās, ka mazulis ir 70 gadīgs večuks. Pēc pirmā šoka tēvs izliekas, ka tas tiešām ir mazulis – nosauc to par Bendžaminu, pērk mantiņas, baro ar pienu, vēlāk sūta večuku uz bērnu dārzu. Laiks iet un, Bendžaminam teorētiskie pieaugot, viņš pamazām paliek jaunāks. Bendžamins kļūst jaunāks un jaunāks, līdz savu dzīvi beidz kā jaundzimušais.

Tāds savāds stāsts, kā citiem laiks plūst uz priekšu, bet Bendžaminam uz atpakaļu, un kā ar to spēj vai nespēj samierināties apkārtējie. Ja Bendžamins ar to var samierināties un pat jūtas laimīgs, tad viņa sievai un dēlam ir grūtāk:

Viņaprāt, tēvs, atteikdamies izskatīties sešdesmit gadus vecs, izturējās nevis kā “īsts un pilnasinīgs vīrietis” – tas bija Rosko iemīļotais teiciens -, bet gan ērmoti un nedabiski.

Mēs esam pieraduši pie noteiktas kārtības un noteikta laika ritējuma, bet kā būtu, ja laiks pēkšņi ritētu savādāk? Kā būtu, ja mēs piedzimtu jau visu zinoši?

Jocīgs stāsts un patiesībā es nezinu, ko par to domāt. Protams, nemaz nav jēgas sākt apsvērt kā fiziski iespējams piedzemdēt tik lielu mazuli, jo Bendžamins piedzima pieauguša paveca cilvēka garumā un smagumā…Stāstam dodu 3/5, jo tīri subjektīvi stāsts neliekas vairāk vērts. Lai gan, varētu būt laba lasāmviela un diskusiju objekts vidusskolēniem.

2 domas par “Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu. Frānsiss S. Ficdžeralds

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.