Maija pieturzīmes

Skaists un ražīgs šis maijs sanācis. Kaut kur starp dabas baudīšanu, ikdienas pienākumiem darbā un mājās, filmu skatīšanos un citām izklaidēm, esmu pamanījusies gandrīz izpildīt savu maija apņemšanos – izlasīt visu mini projektos paredzēto. Mini projektus ieplānoju daļēji, lai nebūtu “stundu stāvu domādama” ko lasīt, daļēji, lai kaut mazliet sastrukturizētu milzīgo lasāmo grāmatu daudzumu un aizpildītu baltos robus, teiksim par Dikensa daiļradi.

Tagad, kad gandrīz viss no maijā ieplānotā izlasīts, esmu ļoti apmierināta ar ideju un vairāk vai mazāk nejaušo grāmatu izvēli. Nenožēloju, ka urbos cauri biezajām Dikensa grāmatām, jo kopumā Dikenss man patīk un esmu pat iesākusi dažas lpp no viņa “Lielās cerības”, kas nozīmē – pie Dikensa atgriezīšos vēl. Diez vai tik drīz būtu izlasījusi “Bada spēles”, ja tā nebūtu Goodreads.com grāmatu kluba Bookworm Bitches izvēlētā mēneša grāmata. Sev par pārsteigumu, “Bada spēles” man patika un izraisīja interesi par distopijas žanru. Tāpat patīk šī paša grāmatu kluba mini projektā “Puķes” manis nejauši izvēlētās grāmatas. Ar nepacietību gaidu, kas man būs jālasa jūnijā.

Mazliet padarbojos pie bloga sadaļām. Mans niķis kārtot, kategorizēt un taisīt sarakstus izpaudās diezgan aktīvi:

 • iepriekšējos gados izlasīto grāmatu sarakstu sadalīju pa gadiem uz vairākām apakšlapām;
 • ieceres un 80 valstu projektu sametu zem jaunas pamata lapas “Projekti” un pieliku vēl vairākus projektus, piemēram, sarakstu ar 75 grāmatām, kuras katrai sievietei būtu jāizlasa;
 • Dikensa darbu ekranizācijas mani uzvedināja uz domu par lapu “Ekranizācijas”, jo reizēm ir forši skatīties nevis lasīt.

Kādu laiku jāmēģina likties mierā ar mainīšanu un kārtošanu….

Uz kaut ko koncentrējot uzmanību, šķiet, ka informācija pati atrod ceļu pie tevis. Saistībā ar Dikensu, manā uzmanības lokā nonāca vairāki sīkumi:

 • 14. maijā Guardian Books par nedēļas dzejoli izvēlējās Dikensa “The Fine Old English Gentleman”;
 • dienu ātrāk Satori.lv uzrakstīts, ka atrasta vecākā Dikensa darbu ekranizācija – 111 gadus veca īsfilma par Džo nāvi (no “Bleak House”). Dikensu vispār mīl ekranizēt;
 • izrādās “Bleak House” inspektors Bukets ir pirmais izdomātais detektīvs;
 • “The Solitary House” (2012) by Lynn Shepherd vietām seko “Bleak House” notikumiem un tajā parādās daži Dikensa varoņi. Kā autore pati izsakās – Dikenss viņu iedvesmoja, bet rezultāts ir tumšāks – bez satīras.

Citi blogeri par Dikensu: Asmodeus par “A Tale of Two Cities”. Varbūt vēl kāds maijā paspēs? 🙂 [upd] Jā, paspēja gan. Lasītāja par “Pikvika kluba piezīmes”. [upd 1] Mazliet vēlāk arī Doronike par “Stāsts par divām pilsētām”.

Kas vēl maijā noticis? Tiem kas lasījuši vilkaču sāgu “Trīsas” varētu interesēt šī ziņa: Megijas Stīvoteras (Maggie Stiefvater, Shiver sāga) cienītājiem iespējams iepazīties ar viņas topošās grāmatas “The Raven Boys” pirmajām nodaļām. Grāmata iznāks septembrī un aizsāks jaunu 4 grāmatu sāgu.

Kamēr Latvijā joprojām lauž šķēpus par rakstniecības nozīmīgumu, panīkumu, naudas trūkumu, latviešu valodas izzušanu un tādā garā, tikmēr Lielbritānijā rakstnieki pieprasa, lai viņiem maksā par bibliotēku e-grāmatu aizlienēšanu lasītājiem. “There is no difference between ebooks and print books – it is all work, produced for people to read … It seems very obvious to me [that an ebook] is just another version of a title, in the same way that a paperback is.”

Daži pat aizgājuši tik tālu, ka apgalvo – e-grāmatu nomāšana no bibliotēkām veicina pirātismu. “The theory goes that if people can borrow ebooks for nothing, they will have no reason to buy them. The same argument was used against libraries until it turned out that library users spent more on books than anyone else.” (raksts šeit) Viņiem tiek oponēts, ka bibliotēkas loma ir ļaut lasītājiem nomāt grāmatas jebkādā formātā. Tāpat nav pierādījumu, ka no bibliotēkām nomātās e-grāmatas tiktu nelegāli pavairotas vairāk kā pirktās. Pie tam e-grāmatu pieejamība bibliotēkās var veicināt to pirkšanu “Given the fact that libraries are in contact with unbelievably many readers, we think that access through libraries can create interest in the ebook market, which at the moment is still only at a modest level”.

Lasot šī mēneša rakstnieku, bibliotekāru, politiķu, izdevēju un citu ieinteresēto pušu diskusijas, šķiet – visiem ir bail no pārmaiņām un viņi neprot mainīties; vieglāk ir grimt atmiņās un turēties pie pagātnes, nevis domāt par nākotnes iespējām un rīkoties. Vajadzētu atcerēties frāzi “pārmaiņas ir neizbēgamas”…. Un nobeigumam kā punkts uz i: Hārvardas universitātes pētījumā konstatē, ka lasītāju grāmatu apskati ir tikpat uzticami kā profesionāļu kritiķu raksti.

Ak jā, jūnijs man būs bērnu-jauniešu grāmatu mēnesis.

3 thoughts on “Maija pieturzīmes

 1. Vēl taču nedēļa laika līdz jūnijam, bet Tu jau savelc galus.
  Esmu izlasījusi 19,5 grāmatas no sieviešu saraksta, vēl dažas gaida savu kārtu. Nevarētu teikt, ka visas būtu šķitušas labas vai interesantas.

  Patīk

 2. Marii, apžēlojies, kur tu tā steidzies:)
  Es nezinu, vai es maijā paspēšu par Dikensu uzrakstīt, bet vispār esmu grāmatai otrā pusē.
  Projektu lapa man ļoti patīk, pati tādu ieviesu un šad un tad tur apmierināta pakrāmējos. Lasīt pēc tāda veida sarakstiem ir labi tādēļ, ka tu izlasi grāmatas, kuras pats varbūt nemaz nebūtu paņēmis lasīt un tādējādi atrodi tīri labas lietas. Man šogad arī distopiju gads, ceru izlasīt vismaz sešas.

  Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.