Jūnijs – Bērnu un jauniešu grāmatu mēnesis

1. jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Bez tam bērnībā lasīts tik daudz brīnišķīgu grāmatu, pie kurām gribas atgriezties atkal. Tāpēc jūnijā nolēmu pastiprinātu uzmanību pievērst tieši bērnu un jauniešu grāmatām.

Atradu nelielu Ievas Liepiņas rakstu par to, kādas grāmatas lasīt kopā ar bērniem. Viņa uzsver, ka “grāmatas palīdz ātrāk veidoties runas prasmēm. Bērniem, kuriem ir lasītas grāmatas, ir plašāks vārdu krājums”.

Īsti neesmu pievērsusi uzmanību, ko tagad bērni lasa. Laiki mainās un būtu muļķīgi domāt, ka joprojām lasa to, ko lasīju es. Mainoties uzskatiem, mainās arī bērnu literatūra. Ja agrāk to definēja kā “literatūra, ko raksta pieaugušie un kuru pieaugušie uzskata par ieteicamu bērniem“, tad tagad sāk domāt vai “īstā bērnu literatūra ir definējama kā literatūra, kuru izvēlas un lasa paši bērni?” Bet galvenais, ka lasa. “Atzīstot bērnu par galveno bērnu literatūras vērtētāju, ir atbrīvots viņa lasīšanas prieks. Bet, lai bērni izvēlētos lasīt labu literatūru, ir vajadzīga bērnu grāmatu daudzveidība. Jaunā mediju kultūra ietekmē arī lasīšanas paradumus — visvairāk pārdoto grāmatu vidū pirmās vietas ieņem grāmatas pēc televīzijas un kino filmu motīviem, Disneja kompānija ar lieliem panākumiem turpina nogriezt saknes klasiskiem romāniem, pasakām un mītiem, padarot tos par bezsejas disnejstāstiem. Tomēr laba bērnu literatūra ir grāmata ar savu atšķirīgu balsi un neatkārtojamu seju.” Pilns raksts šeit.

Mammai reti bija laiks sēdēt un man lasīt priekšā. Ar “Ābeces” mācīšanos man sākumā negāja. Vairs neatceros, kura bija tā liktenīgā grāmata ar smukajiem zīmējumiem, kuru man tik ļoti gribējās izlasīt, ka zobus sakodusi sēdēju un mācījos lasīt. Pēc tam “maisam gals bija vaļā” tā teikt 🙂

Es uzaugu ar dažādu tautu pasakām un teikām, Margaritas Stārastes “Zīļuku” un Dižmeža iemītniekiem, Annas Brigaderes “Sprīdīti” un citiem darbiem, Zentas Ērgles “Mūsu sētas bērniem”, Alberta Kronenberga “Jērādiņu”, Sīpoliņu un Nezinīti. Tad nāca Vinnijs Pūks, Astrīdas Lindgrēnas Brālītis un Karlsons, Ronja, Mio,  Lenenbergas Emīls, Pepija Garzeķe, Tūves Jansones trollīši Mumini. Andersena un brāļu Grimmu pasakas. Pusaudzes gados pa vairākām reizēm lasīju Žila Verna “Kapteiņa Granta bērnus” un “Noslēpumu sala”, iemīlējos Džīnas Vebsteres “Garkājtētiņā” un A. Dimā “Grāfā Monte-Kristo”. Apbūra “Mitago mežs” (ak kungs, tikko beidzot atcerējos šo nosaukumu, ko izmisīgi un ilgi meklēju). Savukārt Vitālija Bianki “Meža avīzi” lasīju un ļoti cītīgi konspektēju. Tā bija fantastiska uzziņu literatūra, ko joprojām ceru iegūt savā īpašumā.

Vēl bija Valtera Skota un Roberta Stīvensona vēsturiskie piedzīvojumu romāni, bija “Jātnieks bez galvas”, grāmatas par indiāņiem un pirātiem un sērijas “Apvārsnis” brīnišķīgās ceļojumu, ģeogrāfijas un vēstures grāmatas. Sevišķi man patika Ž. Kusto zemūdens piedzīvojumi un T. Heijerdāla ceļošana. Protams, Šerloka Holmsa piedzīvojumi un Agatas Kristi detektīvromāni arī bija cieņā. Nu un, protams, visa obligātā skolas gadu literatūra.

Ak, visu vairs neatcerēties, bet atmiņas rosināja vēlmi pārlasīt vismaz dažas no bērnības grāmatām. Manā grāmatplauktā ir tikai grāmata par Vinniju pūku, “Mazais princis” un laimīgas sagadīšanās dēļ arī nodriskāts “Garkājtētiņa” eksemplārs. Gaidu, kad iznāks “Noslēpumu sala”, to noteikti nopirkšu. Pagaidām jūnija lasīšanai izvēle krita uz:

 • A. de Sent-Ekziperī “Mazais princis”
 • Tūves Jansones vienu vai vairākām grāmatām par trollīšiem Muminiem
 • Džīnas Vebsteres “Garkājtētiņs”
 • F.H. Burnett “The Secret Garden”
 • varbūt vēl kādu, ja sanāks

No minētajām neesmu lasījusi tikai “The Secret Garden”, kas daudzviet tiek piesaukta kā ļoti iecienīta bērnu literatūra.

Ko bērnībā lasīji Tu?

Advertisements

3 thoughts on “Jūnijs – Bērnu un jauniešu grāmatu mēnesis

 1. Tagad man liekas, ka es bērnībā lasīju visu, kas nāca priekšā, ieskaitot grāmatu “Īsi par laulības dzīvi” (tikai neviens neticēja, ka mani visvairāk interesē bēbīšu bildes). Bet ir tik daudz mīļu grāmatiņu, nevienu nespēju izmest, lai arī daža laba ir morāli novecojusi.
  Reiz bija Brīnumzemes pasaku sērija, ikgadējais “Divpadsmit mēneši”, pasaku kalendārs. Mūža mīla – Lindgrēne un Mumini.

  Like

 2. Es lasīju sērijas: “Bitīti” un “Manu pirmo grāmatiņu”. “Zīļuku” arī. “Septiņas vecenītes ar saulessargiem”. “Mazā Mikiņa lielos darbus”. Visus klasiskos darbus, ko Tu jau esi uzskaitījusi, Lindgrēnu, Jansoni, Nosovu un Milnu.
  Neesmu līdz galam izlasījusi nevienu Dimā grāmatu. “Meža avīzi” lasīju, bet vairāk mani ietekmēja kāds, šķiet, latviešu autora izzinošs darbs, vēl nesen nošausminājos, kad “Gandrīz ideālajās vakariņās” bārmenis kokteiļos iejauca Mārupes sniegu. Būtu izkausējis, muļķis tāds, tad redzētu, kas tur ir iekšā!
  Tikpat ļoti kā “Brīnumzeme” man patika “Pasaules bērnu” sērija.
  Agrīnajos padsmit gados sāku antikvariātā pirkt un lasīt fantastiku un dzeju. Bet vispār es arī lasīju visu, gan Mihaelu Endi, gan Sakses padomju romānus vienlaikus.

  Like

 3. Lasīju gandrīz visu, kam tiku klāt. Gan timuriešus (nez no kādiem laikiem bija saglabājusies 8. vai 9.klases literatūras antoloģija, pilna padomju jaunatnes stāstu un romānu fragmentu), gan visu Sprīdīša sēriju. Tās ierosmē mēģināju atrast visu Lindgrēnas rakstīto. Ronju izlasīju no vākiem laukā, bet Sālsvārnas vasarniekus lasījām divatā ar vecmāmiņu, kura mazliet vēlāk iepazīstināja ar Garkājtētiņu. Pēdējo pārlasīju gan pusaudžu gados, gan nesen, atklājot, ka bērnībā trešdaļu esmu palaidusi garām.
  Šobrīd gan šķiet, ka lielu daļu lasītā neatceros, jo tiklīdz lasīju pati, lasīju visu, kas tika rokās. Un tas bija gandrīz nepārtraukti (skolas bibliotekāre mani sūtīja prom, jo nekā jauna nebija :)). Taču prātā palicis pavisam maz. Varbūt gan Hofmaņa stāsti un Velsa šausminošā Sala.

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s