Vasaras grāmata. Tūve Jānsone

Izdevis apgāds “Atēna” 2005. gadā, 154 lpp. Pirmo reizi publicēta zviedriski 1972. gadā.

Visi pazīst Tūves Jānsones (Somijas zviedru rakstniece, 1914. – 2001.) trollīšus Muminus, bet viņa ir sarakstījusi arī 10 grāmatas pieaugušajiem. “Vasaras grāmata” ir viena no tām, bet tā ir iemīļota visu paaudžu lasītājiem. Romāns ir balstīts uz autores pašas piedzīvoto. “Vasaras grāmatu” lasīju 2008. gadā, piezīmes saglabājušās skopas, tomēr atceros šo kā vienu no foršākajām grāmatām, ko togad izlasīju.

Grāmatā darbojošos personu ir maz. Gados veca māksliniece pavada vasaru uz mazas saliņas Somu līcī kopā ar savu mazmeitu Sofiju. Abas mācās pielāgoties un sadzīvot. Daudz sarunu par dzīvi un dabu, humora un dzīves gudrību. Vasarīga grāmata. Līdzīgi kā ar Reja Bredberija “Pieneņu vīnu”, tā ir interesanta gan bērniem, gan pieaugušajiem. Lasīju un vēlējos, kaut man būtu tāda vecmāmiņa uz salas.

“Kad tu mirsi?” bērns jautāja.
Un vecāmāte atbildēja: “Drīz. Bet tas uz tevi it nemaz neattiecas.”
“Kāpēc?” mazmeita vaicāja.
Vecāmāte neatbildēja, viņa izgāja uz klints un devās tālāk uz ieplaku.
“Tas ir aizliegts!” Sofija iesaucās.
Vecā nicīgi atbildēja: “Zinu. Nedz tu, nedz es nedrīkstam doties uz ieplaku, tomēr tagad mēs to darīsim, jo tavs tētis guļ un neko par to nezina.”

Par Sofijas prototipu kalpoja Tūves Jānsones krustmeita Sofija Jānsone. Savukārt vecmāmiņas prototips ir pašas autores māte Signe. Grāmatai dodu 5/5 un domāju agrāk vai vēlāk pārlasīt.

5 domas par “Vasaras grāmata. Tūve Jānsone

 1. kaut manas maminas man dotais vards, ar gadiem dotu gan dzivi uz salas, gan gudribu, gan burvigus mazbernus 🙂 paldies! No T.Jansones lasiti gan visi Trollisi tikai, gan pat skolas laika zetonu vakara prieksnesumam veidota Kometa nak, ar vadamam lellem un balsim aizkadra 🙂 un scenografija izmantojot sveces un saburzitas avizes (labi, ka skola nebija asv, citadi butu aizliegta musu performance ka fire hazard). jacensas Riga esot kaut kur atrast un sis vasaras saraksta ieklaut.
  Signe

  Patīk

 2. Šī tiešām ir lieliska grāmata, rada tādu jauku vasarīgi pacilājošu viegluma sajūtu, esmu pārlasījusi divas reizes, bet noteikti pārlasīšu vēl. 🙂

  Patīk

    • Nezinu teikt, bet pēc apraksta tā ir stāstu kolekcija: A Winter Book features thirteen stories from Tove Jansson’s first book for adults, The Sculptor’s Daughter (1968) along with seven of her most cherished later stories (from 1971 to 1996), translated into English and published here for the first time.

     Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.