Flowers for Algernon. Daniel Keyes

Pirmā publikācija 1959. gadā (kā stāsts), romāns 1966.gadā, 324 lpp.

Psiholoģiskā zinātniskā fantastika. Sākumā kā stāsts saņēma Hugo balvu 1960. gadā, tad autors pārstrādāja stāstu romānā un tas saņēma Nebula balvu 1966. gadā.

Garīgi atpalikušais Čārlijs Gordons dzīvo Ņujorkā un strādā maizes ceptuvē, neatceras gandrīz neko no savas bērnības un ļoti vēlas kļūt gudrs. Alise Kinniana viņam palīdz iemācīties lasīt un rakstīt un iesaka Čārliju kā motivētu dumjo universitātes eksperimentam. Līdz šim tāds eksperiments veikts tikai ar balto pelīti Eldžernonu. Čārliju operē un viņš diezgan ātri kļūst gudrs, beigās pat ģēnijs, pārspējot erudīcijā un intelektā visus citus zinātniekus. Viņš pamazām atceras bērnību, cenšas saprast sevi un pasauli, iemīlas, palīdz strādāt pie pētījuma par smadzeņu attīstību un atklāj: jo ātrāka attīstība, jo ātrāka degradācija. Un ārsti viņu turpina uzskatīt par tādu kā izmēģinājuma trusīti, nevis dzīvu cilvēku….

Ļoti meistarīgi uzrakstīts romāns Čārlija dienasgrāmatas veidā. Mani šokēja tas, ko domā un kā jūtas garīgi atpalikušais. Darba kolēģi par dumjo Čārliju smejas, bet Čārlijam liekas, ka tie ir viņa draugi, jo viņiem kopā ir jautri. Čārlijam kļūstot aizvien saprātīgākam, kolēģi no viņa sāk baidīties un pat izturas naidīgi. Čārlijs pats atzīst, ka viņš ir bijis tik dumjš, ka nav sapratis cik ļoti dumjš viņš ir. Viņam nākas aptvert  cilvēku savstarpējās attiecības un izturēšanās modeļus dažu nedēļu laikā.  Tikpat interesantas ir pārdomas kā ir tad, kad tavs intelekts ir attīstītāks par visiem pārējiem. Ironiski, ka zināšanas Čārlijam nesniedz laimi, bet padara viņu egoistisku un cinisku. Viņš iemīlas Alisē, bet konstatē, ka, esot ģēnijam, viņa ir tikpat neaizsniedzama kā kad viņš bija garīgi atpalicis. Visas grāmatas garumā risinās  cilvēka cīņa ar sevi un apstākļiem.

Man ļoti, ļoti patika un iesaku izlasīt arī citiem. Beigās gandrīz apraudājos par Čārliju. Lieku 5/5.

 

3 domas par “Flowers for Algernon. Daniel Keyes

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.