To Kill a Mockingbird. Harper Lee

Pirmā publikācija 1960. gadā , 323 lpp. Latviski “Kas nogalina lakstīgalu”.

Klusā Amerikas pilsētiņā Meikombā dzīvo jurists – ideālists Atikuss Finčs ar meitu Džīnu Luīzi, sauktu par Sprigaci, dēlu Džeremiju (Džems) un melno kalponi Kalpurniju. Ir 1935. gads. Valsts slīgst ekonomiskajā krīzē, verdzība atcelta, bet melnādainos tik un tā neuzskata par cilvēkiem. Sprigace, Džems un viņu draugs Dills vada pēdējās vasaras dienas, aizrāvušies ar baismām teiksmām par kaimiņos dzīvojošo Briesmekli Redliju. Viss ir kā jau pieklājas bērnībā, līdz Atikuss uzņemas aizstāvēt melno Tomu Robinsonu, kurš it kā izvarojis balto sievieti. Pilsētiņā daudzi ir pret to, ka Atikuss aizstāv Tomu un bērniem nenākas viegli saprast pieaugušo pasauli, tēva rīcību un sabiedrības naidu.

Jāsaka, ka man bija pilnīgi greizs priekšstats par šo romānu. Visu laiku no tā izvairījos, jo nez kāpēc domāju – tas ir pieaugušajiem par karu vai slepkavību. Tagad pašai smiekli nāk. Savas greizās iedomas dēļ, tikai tagad iepazinu lielisku romānu par bērnību, pieaugšanu, naivitātes zaudēšanu, mīlestību un draudzību, labo un ļauno, sieviešu tiesībām, stereotipiem un rasu naidu. Vienkāršos vārdos no Sprigaces skatu punkta tur ir tik daudz pateikts! Tagad man ir skaidrs kāpēc tā tiek minēta 100 obligāti izlasāmo grāmatu sarakstā, 100 mīļāko/ populārāko grāmatu saraksta augšgalā un tamlīdzīgi.

Grūti izdalīt kādu grāmatas daļu, kas man patika vislabāk vai pret kuru man būtu iebildumu. Sākums ir mierīgs un varbūt pieaugušajiem liksies neinteresants, bet man Sprigaces nedienas ar lasīšanu skolā likās ievērības cienīga tēma – turēšanās pie kādiem iedomātiem standartiem un teorijām tā vietā, lai priecātos, ka bērns iemācījies lasīt un rakstīt pirms skolas sākuma. Brīžiem pat uzjautrinošas šķita spekulācijas ap Briesmekli Redliju visas grāmatas garumā, stīvā krustmāte un kaimiņi. Notikumu dramatisms pieaug līdz ar tiesas procesa tuvošanos un vēl pēc tā, bet beigas ir tieši tik jauki sentimentālas kā gaidīju. Atikusa aizstāvības runa ir īsts paraugs humānismam, taisnīgumam un cilvēku vienlīdzībai.

You know the truth, and the truth is this: some Negroes lie, some Negroes are immoral, some Negro men are not to be trusted around women – black or white. But this is a truth that applies to the human race and to no particular race of men.

Liekas pat neiedomājami – kā pēc tādas runas kāds vēl ir tik cietpaurains, lai Tomu uzskatītu par vainīgu. Bērniem, kuriem līdz šim pasaule šķita vienkārša un skaidra, nav saprotama pieaugušo acīmredzami aplamā rīcība. Sprigace uzdod jautājumu – ja visi cilvēki ir vienādi, kāpēc viņi viens ar otru nevar sadzīvot? Tiešām labs jautājums, ko pati mēdzu uzdot, bet uz kuru tādas īstas atbildes laikam nebūs. Lai cik skumji un netaisnīgi aprakstītie notikumi, Sprigace un Džems daudz ko iemācās un saprot, un grāmatas beigas ir gaišā noskaņā.

Vērtējums: 5/5. Stabili iekļūst manu mīļāko grāmatu sarakstā.

6 domas par “To Kill a Mockingbird. Harper Lee

  1. Man arī bija radies maldīgs priekšstats par grāmatu. Bija nācies dzirdēt, ka daudzi amerikāņi sauc šo par mīļāko vai vienīgo lasīto grāmatu. Domāju, ka man nepatiks, bet beigās izrādījās tik sirsnīga un pat filozofiska grāmata! Sprigace ir ļoti spilgts un interesants literārais tēls, tie viņas jautājumi un secinājumi bija tik patiesi! Arī man šī ir kļuvusi par vienu no mīļākajām grāmatām. 🙂

    Patīk

  2. Atpakaļ ziņojums: Kas nogalina lakstīgalu « Grāmatzīmes

  3. Izlasīju, pateicoties Tavam rakstam, un esmu ļoti apmierināta, paldies! Arī brīnos, kā šī grāmata bija paslīdējusi man garām. Par saturu pirms lasīšanas man nebija nekādu ilūziju, bet tikko konstatēju faktu, ka Zvaigznes mājaslapā šis romāns ir Trilleru un kriminālromānu kategorijā. 🙂

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.