Shadows Over Baker Street. Michael Reaves, John Pelan (ed.)

Del Rey/Ballantine Books 2005. gads, 438 lpp.

Ja nu Holmss un Vatsons saskartos ar lietām, kas nekad vēl nav pieredzētas, kas ir ārpus cilvēka saprašanas? Divdesmit labākie mūsdienu mistikas, fantāzijas un zinātniskās fantastikas rakstnieki radījuši 18 stāstus par Šerloku Holmsu un Dr. Vatsonu, un viņu sastapšanos ar savādiem notikumiem, neatrisināmām lietām un senu ļaunumu, kas draud pārņemt cilvēci.

Starp autoriem ir Nīls Geimens, Brian Stableford, Poppy Z. Brite, Michael Reaves un citi. Ja godīgi, man zināms bija tikai Geimena vārds un viņa lieliskais stāsts “A Study in Emerald” atklāj šo stāstu krājumu un ir viens no tiem, kas man labi palicis atmiņā. Autori vairāk vai mazāk labi pieturējušies pie Holmsa “tēva” Konana-Doila stila un abi galvenie varoņi ir tādi kādus mēs viņus pazīstam. Pavīd atsauces uz Konana-Doila radītajiem stāstiem (Irēna Adlere, nāvīgā saķeršanās ar Moriartiju u.c.). Vairāki autori raksta par Vatsona piedzīvotajām šausmām Afganistānā un ir citi stāstus savstarpēji saistoši elementi. Bez tam, liela daļa autoru iespaidojušies no H.P. Lovecraft “Cthulhu Mythos” un ik pa laikam “uzpeld” sens manuskripts Necronomicon, The Old Ones vai kā savādāk nosauktu sensenu ļaunumu, kas slēpjas pazemē vai paralēlā pasaulē. Holmss pat pamanās būt Vitbijā, kad tur krastā pienāk krievu kuģis Demeter ar kuru, kā zināms, Anglijā ierodas Drakula. Tas viss kopā krājumu ļauj uztvert kā vienotu un man ļoti patika šī nianse.

“I`ve always, as you know, Watson, been a firm believer that every event has its cause and effect… is explicable, no matter how bizarre the circumstance, in scientific terms.”

Watson nodded.

Holmes regarded him gravely. “That doesn`t mean there aren`t worlds of strangeness that you and I have yet to encounter.”

Bez jau pieminētā Geimena stāsta, kurā ir tiešas atsauces uz Konana-Doila “A Study in Scarlet”, ļoti holmisks Holmss bija arī Steve Perry “The Case of the Wavy Black Dagger” par īpatnēju dunci un kādas salas iemītnieci, kura speciāli trenēta ļaunuma iznīcināšanai.

Īpaši atmiņā palicis Paul Finch “The Mystery of the Hanged Man`s Puzzle” ar Londonas šaurajām ielām un pazemē esošo notekūdeņu trubu labirintu, aizraujošu izmeklēšanu un foršām beigām.

Labs bija arī John P. Vourlis “A Case of Insomnia” par ciematu, kurā visi baidās no tumsas un aizmigšanas, jo tad atnāk ļaunums.

Savukārt F. Gwynplaine MacIntyre radītajā “The Adventure of Exham Priory” noskaidrojas, kas patiesībā notika, kad Holmss saķērās ar Moriartiju un visi domāja, ka viņš miris.

Vatsona piedzīvojumi Afganistānā kara laikā atspoguļoti James Lowder stāstā “The Weeping Masks”, kas man šķita viens no labākajiem stāstiem krājumā.

Savādā kārtā viens no stāstiem, kas vispilgtāk palicis atmiņā ir Elizabeth Bear “Tiger! Tiger!”, kur saistība ar galvenajiem varoņiem ir tikai Irēnas Adleres parādīšanās. Lasītājs tiek iemests Indijas džungļos, piedzīvo bēgšanu uz dzīvību un nāvi no uguns tīģera un pēc tam apstulbis paliek upes krastā. Nu apmēram tā es jutos un brīdi nācās domāt – kas tas, pie velna, bija?!

Daži stāsti bija spēcīgi, daži vājāki, bet kopumā atstāja tādu nemiera un neomulības pilnu piegaršu – ja nu tiešām mēs esam nolemti visu spējīgam ļaunumam? Paldies Intam no Asmodeus (te viņa domas par šo grāmatu) par piedzīvojumu 🙂

Vērtējums: 4/5

9 domas par “Shadows Over Baker Street. Michael Reaves, John Pelan (ed.)

 1. Šādu stāstu dēļ es cenšos Britu salām mest līkumu, ja iespējams, viņiem tak tur notiek trakas lietas 😉

  Preiks ka tev patikās. Un ja stāsts atstāj neomulības un nemiera sajūtu, tas nozīmē, ka rakstnieks savu ir panācis un mūsu racionālos pasaules uzskatus, kaut uz īsu brīdi ir iedragājis.

  Stāsts par tīģeri man ar ir labi palicis atmiņā. Bet nu Geimena stāsts noteikti bija vislabākais.

  Patīk

  • Vispār, es tā īsti nemaz nezināju, ka daudzi turpina rakstīt par Holmsa piedzīvojumiem.
   Es ļoti ceru, ka tikpat labi man patiks tā otra stāstu grāmata, bet tai drusku jāpagaida, tagad esmu līdz ausīm “Pārejā”.

   Patīk

 2. Tagad man ir vēlme, lai šis stāstu krājums tiktu izdots latviski, jo izklausās, ka šī grāmata ir kas tāds, ko es 100% vēlētos izlasīt. 🙂

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.