Stories: All-New Tales. Neil Gaiman, Al Sarrantonio (ed.)

Stories: All-New Tales

William Marrow 2010., 428 lpp.

Krājumā iekļauti 27 stāsti no dažādiem zināmiem un mazāk zināmiem autoriem ar kopīgu ieceri: tiem jābūt stāstiem, kas aizrauj lasītāju, liek nepacietībā jautāt “kas notiks tālāk?”, paplašina un maina iztēles robežas. Kā priekšvārdā raksta Geimens:

We wanted to read stories that used a lightning-flash of magic as a way of showing us something we have already seen a thousand times as if we have never seen it at all.

Daļa stāstu balansē uz fantāzijas un šausmu žanra robežas. Daļa spēlējas ar mūsu uztveri un priekšstatiem par realitāti, labo un ļauno. Priekš manis ne visi stāsti sniedza krājuma sastādītāju solīto. Bija daži vāji stāsti, par kuriem nesapratu, ko īsti autori/ krājuma sastādītāji sapīpējušies, vai arī viņiem ir totāli savādāki uzskati par to, kas ir pārsteidzošs un prātu kutinošs. Salīdzinot ar “Shadows Over Baker Street”, kur bija šaurs temats un konkrēti uzdevumi, “Stories: All-New Tales” ir lielāka dažādība gan kvalitātes, gan sižetu ziņā – no rakstnieka dzīves apceres un egoistiskām pensionārēm, līdz vampīriem un citplanētiešiem.

Vairums stāstu ir labi un vairāki pat lika sajūsmā noelsties, priecāties par autora asprātību un talantu, vai vismaz nepacietībā pāršķirt lapas – kas būs tālāk?! Krājuma pirmais stāsts “Blood” paceļ izbrīna latiņu diezgan augstu un, manuprāt, ir veiksmīgi izvēlēts, lai ievadītu lasītāju pārsteidzošā, drusku biedējošā ceļojumā kopā ar visādiem frīkiem.

Roddy Doyle “Blood” – galvenais varonis sāk alkt asinis un pats nesaprot, vai viņš ir normāls vai nē. Nokož kaimiņienes vistai galvu un paslēpj to guļamistabā. Sieva vistas galvu atrod un abu saruna ir uzjautrinoša.

Neil Gaiman “The Truth is a Cave in the Black Mountains” – sasodīts, Geimenam ir talants, viņš var stāstīt stāstīšanas pēc. Šoreiz mazs vīrelis nolīgst par gidu vīru vārdā Kalums un viņi pāri kalniem dodas uz alu (kas atrodas uz klinšainas salas) pēc zelta. Stāstā pamazām atklājas jauks krimināls pagrieziens. Viens no labākajiem stāstiem krājumā.

Joe R. Lansdale “The Stars are Falling” – viens no skumjākajiem un interesantākajiem stāstiem. Dīls devies karā uz Eiropu un pēc 4 gadiem atgriežas mājās pie sievas un mazā dēlēna. Tomēr viss nav tā kā izskatās… Vairāk neko neteikšu, citādi sanāks milzu spoileris.

Lawrence Block “Catch and Release” – mīlīgs un šokējošs stāstiņš par sērijveida izvarotāju, kurš sevi uzskata par “ķer un atlaid” makšķernieku. Ne vienmēr atlaiž… Autoram labi izdevies iejusties psihopāta prātā.

Diana Wynne Jones “Samantha’s diary” – vēstījums dienasgrāmatas formā par tālā nākotnē dzīvojošu meiteni un viņas trako pielūdzēju, kurš sūta dāvanas – putnus, kokus, govis u.c. kā kādā dzejolī. Lieki teikt, ka viņai nākas bēgt no dzīvnieku pārpildītā dzīvokļa. Uzjautrinoši.

Carolyn Parkhurst “Unwell” – divas vecas kundzes, māsas Arlete (iedomīga, lepna) un Ivonna (klusa, sapņaina) kruīzā satiek Artūru, kurš izrāda uzmanību Ivonnai. Arlete atceras savu mirušo vīru Stefanu, kurš mīlēja Ivonnu un tāpēc nepasaka viņai, ka Artūrs ir bagātu kundzīšu apkrāpējs. Tāda neliela atriebība. Labs Arletes psiholoģiskais portretējums.

Al Sarrantonio “The Cult of the Nose” – pārsteidzošs stāsts par prāta maldiem. Stāsta galvenais varonis fotogrāfijās pamana vīrieti, sievieti un bērnu ar lieliem, mākslīgiem deguniem, kuriem tur nav jābūt. Viņam rodas aizdomas par Kultu un pēc ilgiem meklējumiem viņš beidzot nonāk līdz noslēpuma atrisinājumam.

Joe Hill “The Devil on the Staircase” – krājuma pēdējais stāsts liks izbrīnā ieplest acis, ja tas jau nav izdarīts iepriekš. Stāsts dzejas formā, kas veidots tā, lai teksts izskatās kā kāpnes. Darbība risinās Sulle Scale kalnos (pieļauju, ka Itālijā), kur kāds puisis nogalina Arābu, bēgdams nokāpj ellē un tur dabū mehānisko putnu, kurš dziedot padara visus melus ticamus. Noziegums bez soda.

“It was
open when
I got here,”
I said. “Don`t
they lead all the
way down to the sea?”

“No.”
“But it
looks as if
they go all the
way to the bottom.”

Kopumā ļoti interesants stāstu krājums, kur starp graudiem iemaldījušās dažas pelavas. Varētu būt vērtīgi palasīt jaunajiem rakstniekiem, kuri piedalās stāstu konkursos. Sapratu, ka man patīk šādi stāstu krājumi, kur autori cenšas mani pārsteigt, liek šaubīties par realitātes patiesumu vai ļauj priecāties par labu intrigu. Liels paldies Asmo par iespēju šo grāmatu izlasīt 🙂

Vērtējums: 4/5

 

3 domas par “Stories: All-New Tales. Neil Gaiman, Al Sarrantonio (ed.)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.