Rakanona planēta. Ursula K. le Gvina

Rakanona planētaAngliski: “Racannon`s World”, 1966., 144 lpp. Hainish Cycle #1
Krieviski: “Планета Роканнона”

Etnogrāfs Rakanons ar komandu Visu planētu savienības vārdā pēta kādu jaunatklātu, nelielu planētu. Planētu savienības ienaidnieki iznīcina etnogrāfiskās ekspedīcijas kuģi un dzīvs paliek tikai Rakanons. Ar vietējo iedzīvotāju grupu viņš dodas pāri pus planētai meklēt ienaidnieku bāzi un to iznīcināt.

Kad pirmo reizi lasīju Le Gvinu, kādu brīdi biju kā transā un sapratu, ka viņa ir mana rakstniece un gribu vēl. Noskaidroju, ka „Tumsas kreisā roka” ir Hainiš cikla ceturtā grāmata. Tas nekas, jo cikls nav cieši saistīts un noteiktā secībā lasīt nav obligāti. Tomēr kārtības labad sāku ar sākumu.

Tātad „Rakanona planēta” (vai “Rakanona pasaule”, es palieku pie krievu valodas izdevuma nosaukuma, jo tieši to lasīju) ir Hainiš cikla pirmā grāmata. Vienkāršāka un ne tik dziļa kā „Tumsas kreisā roka”. Tomēr jau šeit ir tas stils un stāsta uzbūve, par ko sajūsminājos iepriekš: pasaule ir ļoti pārdomāta, tiek iepītas senas planētu apdzīvojošo tautu leģendas, paralēli tiek dots ekspedīcijas akadēmisks planētas un tautu raksturojums, ceļojums vienlaikus ir gan fizisks, gan garīgs pārbaudījums. Arī viens cilvēks var paveikt daudz, galvenais – nepadoties.

Grāmata ir plāna, tāpēc neko daudz nevaru stāstīt, lai nesabojātu lasītprieku. Tomēr, neskatoties uz plānumu/ īsumu, le Gvina pamanās pastāstīt tik daudz,  ka man lasot bija sajūta – ceļoju pa turieni kopā ar Rakanonu un šo planētu pazīstu. Gribu pieminēt divas lietas uz šīs planētas, kas man ļoti patika: spārnotie zirgi un apaļā, noslēgtā pilsēta ar enģeļveidīgām būtnēm. Tur jūs gaida pamatīgs pārsteigums! Par to autorei cepumiņš.

Vērtējums: 4/5

Mani gaida vēl sešas Hainiš cikla grāmatas un drīzumā lasīšu otro: „Planet of Exile”.

3 domas par “Rakanona planēta. Ursula K. le Gvina

 1. Sāku domāt, ka laikam man vienīgajai le Gvina lāgā nepatīk, lai gan apzinīgi esmu izlasījusi vismaz piecus viņas romānus. Tā kā pirms pāris gadiem kaut kādā prāta aptumsunā iepirku visu viņas Hainiš ciklu, vēl pāris grāmatas izlasīšu un droši vien būtu loģiski sākt ar Rokanonu. Varbūt tomēr izdosies uzlabot mūsu attiecības. 🙂

  Patīk

  • Tas ir normāli. Ne visiem patīk 🙂 Man teiksim ne pārāk iet ar Bredberija zinātniskās fantastikas darbiem, par ko citi ir nenormālā sajūsmā. No trim lasītajām tā pa īstam patika tikai “Pieneņu vīns”, kas gan tēmē drusku citā lauciņā.
   Nezinu kā ir ar le Gvinas fantāzijas grāmatām, tās pamēģināšu pēc Hainiš cikla.

   Patīk

 2. Atbalsojums: Ursula K. Le Guin – Rocannon’s World (Hainish Cycle #3) (Audio book) |

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.