Vasara 2013

summer-reading-590x442

Jau vairāk kā nedēļu oficiāli ir iestājusies vasara, lai gan šogad vasara sākās jau maijā, uzreiz pēc ziemas. Katrai aukstajai, pelēkajai ziemas dienai vilkos cauri ar domu par silto, zaļo, ziedošo, smaržīgo un saulaino gadalaiku. Kad citi jau elš par neciešamo karstumu, es beidzot uzelpoju un dzīvoju. Šovasar jo īpaši man gribas vasaru izdzīvot pēc iespējas pilnīgāk. Gribu gulēt saules pielietā pludmalē pat tad, kad patiesībā sēžu mājās uz dīvāna lietainā dienā.

Tāpēc nolēmu sastādīt grāmatu sarakstu ar vienojošiem elementiem – vasara, jūra, saule, romantika, piedzīvojumi, ceļojumi. Tās ir grāmatas, kas manā izpratnē iederētos vasarā: dažas ir vieglas un rotaļīgas, dažas nopietnākas un dziļākas, dažas ir tieši par vasaru, bet citas vienkārši rada vasaras sajūtu. Saites no grāmatu nosaukumiem ved uz Goodreads. Blakus ar laiku parādīsies saites uz manu atsauksmi. Lai saraksts kalpo par jauku iedvesmu.

1. Vasara pie jūras

On the islandSummer houseThat summerAlong for the ride

On the Island by Tracey Garvis Graves  Mana atsauksme
Summer House by Nancy Thayer  Mana atsauksme
That Summer by Sarah Dessen  Mana atsauksme
Along for the ride by Sarah Dessen   Mana atsauksme

Ak šie grāmatu vāciņi – jūra, pludmale, saule, jauni piedzīvojumi, iemīlēšanās, draudzība! Īsti vasaras romāni.  Zem gaisīgajiem vākiem slēpjas nosacīti gaisīgi notikumi. Centos mērķēt uz ne pārāk saldiem romāniem, bet nezinu vai nebūšu aizšāvusi garām.

On the Island solās būt interesants romāns par sievieti un pusaudzi, kuri pēc lidmašīnas avārijas nokļūst uz neapdzīvotas salas. Summer House ik pa laikam uzpeld manā redzeslokā, tāpēc mēģināšu tai šovasar beidzot dot iespēju. Atsauksmes par šo vienas ģimenes trīs paaudžu sieviešu kopīgi pavadīto vasaru ir dažādas. Varētu būt romāns par neizmantotām iespējām un atziņu beigās, ka jādzīvo sava dzīve, jārealizē savi nevis citu uzspiesti sapņi. Par Sāru Desenu esmu lasījusi ļoti labas atsauksmes un mana iecienītā blogere Kay viņu augstu vērtē. Bez tam izskatās, ka visu Desenas contemporary YA romānu darbība notiek vasarā, kas ir nopietns iemesls iekļaut sarakstā pat vairākus viņas darbus. That Summer un Along for the ride izklausās pēc jaukiem coming-of-age romāniem ar vasaras izbaudīšanu un (iespējams) romantiskām attiecībām.

2. Vasaras sirds/sāpes

book of broken heartsHow my summerSomeone like youWatch over me

The Book of Broken Hearts by Sarah Ockler   Mana atsauksme
How My Summer Went Up in Flames by Jennifer Salvato Doktorski  Mana atsauksme
Someone Like You by Sarah Dessen
Watch Over Me by Tara Sivec  Mana atsauksme

Tā vien šķiet, ka vasarā emocijas sit augstāku vilni. Kāds iemīlas, kāds šķiras, kāds dziedē salauztu sirdi, kāds aizdedzina bijušā drauga auto…. Ir tik daudz veidu kā pārvarēt skumjas, samierināties ar zaudējumu, dziedēt salauztu sirdi un atgūt dzīvesprieku.

The Book of Broken Hearts diezgan nepārprotamais nosaukums sola mīlestību, kaislības un lauztas sirdis. Bonusā nāk vasara un motocikli. Nezinu cik daudz te būs sirdssāpes, bet sirsniņas pukstēs straujāk, tas nu ir skaidrs. Road trip romānos ir kaut kas ļoti vilinošs, tāpēc nespēju atturēties no How My Summer Went Up in Flames, kas sola pamatīgas kaislības. Vēl viena Sāras Desenas grāmata Someone Like You varētu būt skumjš vēstījums par zaudētu mīlestību un ciešu draudzību. Savukārt Watch Over Me stāsta par mātes nāvi, tēva dzeršanu un kā ar to tiek galā pusaudze. Lai gan abi romāni stāsta par samierināšanos ar tuvu cilvēku zaudējumu, domāju, ka tie būs pietiekoši optimistiski vasarai ar akcentu uz nākotni, nevis pagātni.

3. Tumšāka vasara

End of EverythingDry grassTigers in redthe fort

The End of Everything by Megan Abbott  Mana atsauksme
The Dry Grass of August by Anna Jean Mayhew  Mana atsauksme
Tigers in Red Weather by Liza Klaussmann  Mana atsauksme
The Fort by Aric Davis

Kad saules, puķu smaržu, saldējuma un vieglu, gaišu grāmatu  ir par daudz, gribas ko atvēsinošu, sāļu, tumšāku un noslēpumaināku. Kādu neatrisinātu noslēpumu, nesakārtotu dzīvi, varbūt pat asinis stindzinošu noziegumu.

The End of Everything galvenā varone pusaudze cenšas atklāt savas labākās draudzenes pazušanu un beigās sāk šaubīties vai viņu vispār pazinusi. The Dry Grass of August stāsta par 1954. gada vasaru, kad ģimene ar melnādaino kalponi dodas atvaļinājumā uz Floridu, kur vēl spēkā ir melnādainos ierobežojoši likumi. Man ir sajūta, ka šeit ir paralēles ar To Kill a Mockingbird. Kādas ģimenes krimināldrāma 1940. – 1960. gados Tigers in Red Weather jau sen mani intriģē un varētu labi derēt ēnainām pēcpusdienām dārzā. Savukārt The Fort es pamanīju pilnīgi nejauši. Vēl viens coming-of-age stāsts par pēdējām bērnības dienām, štābiņu kokā, nežēlīgu noziedznieku un pusaudžu veiktu izmeklēšanu.

4. Maģiskā vasara

Nakts cirksWakeOcean at the end of lineJoyland

Nakts cirks by Erina Morgensterna  Mana atsauksme
Wake by Amanda Hocking  Mana atsauksme
The Ocean at the End of the Lane by Neil Gaiman
Joyland by Stephen King

Vasaru bez fantastikas un fantāzijas literatūras nevaru iedomāties, tāpēc atlasīju dažas grāmatas, kas sasaucas ar vasaras tēmu.  Īpaši labi derēs tumšajiem vasaras nogales vakariem.

Maģisko Nakts cirku par kādu ļoti īpašu cirku es jau lēnām baudu, lai gan tas ļoti labi iederētos tumšos un siltos augusta vakaros. Vēl viens YA romāns Wake ir pirmā grāmata Watersong sērijā par kādu liktenīgu satikšanos vasaras naktī. Starp vairākām citām izvēlējos šo, jo par mītiskām jūras būtnēm neko neesmu lasījusi. Es nebūtu es, ja nevēlētos izlasīt jaunāko Nīla Geimena romānu The Ocean at the End of the Lane. Nezinu vai darbība notiek vasarā, bet ir pieminēts ūdens, grāmata ir tikko iznākusi, būs visādi noslēpumi un varbūt kaut kas pārdabisks. Kinga jaunākā romāna Joyland biedējošā darbība gan norisinās vasarā kādā atrakciju parkā. Esmu tik ļoti iekavējusi ar Kinga darbu lasīšanu, ka nezinu no kura gala sākt, tāpēc tikpat labi varu sākt ar jaunāko romānu.

5. Vasaras ceļojumi

The lost girlsSleeping aroundWanderloveLost continent

The Lost Girls by Jennifer Baggett, Holly Corbett, Amanda Pressner
Sleeping Around: A Couch Surfing Tour of the Globe by Bryan Thacker
Wanderlove by Kirsten Hubbard  Mana atsauksme
The Lost Continent: Travels in Small Town America by Bill Bryson  Mana atsauksme

Vasaras tradicionāli ir atvaļinājumu un ceļojumu laiks. Ceļojumu grāmatu ir tik daudz, ka grūti izvēlēties, tāpēc paņēmu tās, kuras jau ir manā īpašumā un iederētos vasarā.

The Lost Girls ir ļoti daudzsološs triju draudzeņu ceļojums apkārt pasaulei. Man patīk lasīt par cilvēku uzdrošināšanos mainīt savu dzīvi, tāpēc uz šo ceļojumu atmiņu grāmatu skatos ļoti cerīgi. Sleeping Around savukārt sola trakus couch surfer piedzīvojumus. Nekad neesmu izmantojusi šo ceļotāju/ nakšņotāju sistēmu, bet šis tas ir lasīts un tāpēc man uzreiz bija skaidrs, ka šī grāmata jāiekļauj sarakstā. Wanderlove anotācija ir ļoti daudzsološa – par meiteni, kura piesakās nepareizā tūristu grupā ceļojumam pa Dienvidameriku, tad satiek citu ceļotāju (kā sakarīgi tulkot backpacker?) un viņi kopā turpina ceļojumu, un pie viena cenšas aizmirst pagātni un pārveidot sevi. Es joprojām ar siltām jūtām atceros Bila Braisona traki smieklīgo pārgājienu pa Apalaču taku „Skarbās takas vilinājums” (kas, starp citu, arī ir lieliska vasaras grāmata) un jau sen gribu izlasīt vēl kādu viņa ceļojumu aprakstu. Šoreiz izvēlējos The Lost Continent, kurā viņš apraksta savu ceļojumu pa 38 štatiem pētot visādas jocīgas Amerikas mazpilsētas. Jābūt uzjautrinoši.

Kopā 20 grāmatas aizraujošai vasarai. Kādas ir Tavas vasaras grāmatas?

Titulattēla avots

14 domas par “Vasara 2013

 1. Šovasar man padomā spāņu gramatika un, ja dikti paveiksies, arī kāda maza grāmatiņa spāniski. Gribas vēl veselu kaudzi, bet nekā īpaši vasarīga tur nav. Bet citādi, ja dzirdu “vasaras grāmata”, man nāk prātā šī.
  “Sauso zāli” es ar’ reiz gribēju izlasīt, bet tik tālu netiku.
  Nezinu, cik sakarīgi, bet mēdz lietot vārdu “mugursomnieki”.

  Patīk

  • Jā, Tūves Jansones “Vasaras grāmata” man arī ienāca prātā no tām, kas jau lasītas. Vēl man šķiet, ka vasarai labi piestāv Dafnes Di Morjē “Rebeka” un Aksela Muntes “Stāsts par Sanmikelu”.

   Patīk

 2. No tava vasaras saraksta esmu lasījis tikai “The Ocean at the End of the Lane” by Neil Gaiman, ir lasīšanas veids.

  Joyland by Stephen King man ir vilšanās, jo Kings tai nav izdevis elasītāja versiju. Un tas ir cilvēks, kurš savulaik propogandēja elektroniskās grāmatas. Būs jāmeklē kaut kur papīra grāmata.

  Patīk

 3. Man ļoti gribētos izlasīt Kingu un Geimenu, “Nakts cirku” laikam arī. Lielākā daļa priekš manis ir nezināmas, bet gan jau pēc tavām atsauksmēm vēl kas labs iekritīs manā lasīšanas grozā. 🙂

  Patīk

 4. Ļoti noderīga izlase vasaras grāmatu meklējumiem 🙂 , lielāko daļu no šīm nezināju.
  ”The Dry Grass of August” vāciņš jau iepriekš bija iekritis acīs, tagad pievienoju savai listei. ”Nakts cirku” varētu kaut kad uz rudens pusi lasīt un Geimena jaunajam romānam es laikam sagaidīšu tulkojumu.
  Ieinteresēji par ”Summer House” un ”How My Summer Went Up in Flames”, gaidīšu atsauksmes 🙂

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.