Boat Girl: A Memoir of Youth, Love & Fiberglass. Melanie Neale

Boat Girl

Beating Windward Press LLC 2012, 246 lpp.

Atmiņas par neparastu bērnību un jaunību, dzīvi uz buru jahtas, vasaras pavadot pie ASV krastiem, bet ziemas Bahamu salās. Tāda dzīve nav tikai skaisti saulrieti, ruma dzeršana un snorkelēšana. Ir pietiekoši daudz problēmu, neizpratnes un grūtību pieaugot.

Pilnīgi negaidīti tiku pie nopietnas, bet interesantas lasāmvielas. Droši vien nav noslēpums, ka man patīk ceļojumu literatūra, pie tam dzīvei uz jahtas piemīt īpašs vilinājums, tāpēc izmantoju iespēju izlasīt „Boat Girl”.

Ir dažādi iemesli kāpēc cilvēki izvēlas kādu laiku vai visu dzīvi pavadīt uz jahtas, bet pārsvarā visus vieno vēlme izrauties no ierastās dzīves, būt brīviem. Liela daļa uz ūdeņiem pavada pusgadu vai gadu un tad atgriežas krastā līdz nākamai ceļojuma reizei. Visu dzīvi pavadīt uz jahtas var atļauties vien bagātie vai tādi, kuri var strādāt no jebkuras vietas. Melānijas ģimene šai ziņā ir veiksminieki. Tēvs jaunībā smagi strādāja, sakrāja līdzekļus ar skaidru mērķi dzīvot uz jahtas un audzināt bērnus ārpus sabiedrības nelabvēlīgās ietekmes. Protams, patstāvību ieguvusī Melānija grib dzīvot uz jahtas un kādu laiku tas arī izdodas, tomēr viņas profesijas izvēle nespēj uzturēt šo salīdzinoši dārgo dzīvesveidu un viņai nākas kļūt par sauszemes žurku. Nesaprotu, kāpēc viņa ieguva kapteiņa licenci, bet neizmantoja iespēju strādāt ostā/uz bagātnieku jahtas/uz kuģa. Melānijas pieredze brīdina visus sajūsminātos sapņotājus, ka šāda sapņa realizācijai ir vajadzīgs spēcīgs materiālais pamats. Var jau skaisti aizpeldēt saulrietā ar uzvilktām burām, bet ko pēc tam?

Atmiņu stāstījums sadalīts 3 daļās. Man vislabāk patika pirmā daļa par Melānijas bērnību uz jahtas un ziemu pavadīšanu Bahamu salās. 1980-tos gados Bahamu salās ir jāievēro zināma piesardzība, jo vēl dzīvs ir narkotiku karteļa rēgs. Labāk nebāzt savu degunu kur nevajag. Māte mājskolo Melāniju un viņas māsu, tēvs snorkelē, ķer zivis un tīra gliemenes, viņi sapazīstas ar visādiem īpatnējiem cilvēkiem un laiks rit idilliski uz priekšu. Padsmit gadu vecumā Melānija nolemj krasi notievēt, badojas un noņemas ar ēdiena atvemšanu. Parādās pirmie zēni. Žēl, ka ļoti maz tiek stāstīts par Bahamu salām, bet acīmredzot Melāniju vēsture un kultūra maz interesē.

We lived in the real world and they lived in the rat race.

Otrajā daļā tiek aprakstīts laiks no 15 līdz 22 gadu vecumam, kuru iezīmē vairākas lietas – pašmācība pēc vidusskolas programmas un mācības koledžā, alkohols, vieglās narkotikas un puiši. Dumpiniecisks un sarežģīts periods. Tēvs raksta grāmatas un rakstus žurnāliem par ideālu ģimenes dzīvi uz jahtas. Realitātē gan ir dažas atšķirības un pamazām meitas un tēva attiecībās rodas plaisa, kas ar gadiem plešas plašumā. Tēva attieksme iedragā meitas uzskatus un vēlāk rada zināmas problēmas viņas attiecībās ar pretējo dzimumu un ģimeni. Melānija nopietni sapņo par savas jahtas iegādi kopā ar labāko draudzeni, bet kā saka kāds ģimenes draugs: „Life happens and you don`t really know how things are going to work out.”  

Trešās daļas raksturojošie lielumi: dzīvošana lētā dokā pie Maiami uz savas jahtas, postošas vētras, visādi puiši, un apzināšanās, ka tā tālāk vairs nevar turpināt. Šī daļa man patika vismazāk, lai gan nevaru teikt, ka lasīt nebija interesanti. Dzeršana un ballēšanās iet mazumā, bet spēja pasmaidīt un pasmieties par sevi tā arī nav parādījusies. Šķita, ka Melānija vienkārši plūst pa straumi, nekur īsti nepiederot, ne par ko īsti neuzņemoties atbildību. Pieļauju, ka tās ir šādas brīvas dzīves blakusparādības. Pozitīvi, ka beigās viņa beidzot spēja tikt galā ar savu dzīvi un noteikt prioritātes.

Humora trūkums man traucēja visvairāk. Viņa ir tik nopietna, ka jau robežojas ar garlaicīgu. Protams, nevar atcerēties bērnības un agrās jaunības jokus, bet pēdējā daļā gan taču atmiņas vēl ir diezgan svaigas. Nevar būt, ka savdabīgie Maule Lake B doka kaimiņi nepastrādāja kādu joku vai nenotika kas cits aizraujošs. Bet nu labi, Melānijai ir šausmīgi nopietna un sarežģīta dzīve. Pabīdot malā šo mazo iebildi, viss cits man patika, varētu teikt, ka bija pat vērtīgi izlasīt. Labi, ka viņa pārāk neiedziļinās jahtu uzbūvē un vadīšanā, jo tad nezinošam cilvēkam varētu būt apgrūtinoši lasīt.

Vērtējums: 4/5

Viena doma par “Boat Girl: A Memoir of Youth, Love & Fiberglass. Melanie Neale

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.