How My Summer Went Up in Flames. Jennifer Salvato Doktorski

How my summerSimon Pulse 2013, 307 lpp.

Rozijas vasara sākas ar pamatīgām nepatikšanām – viņu apsūdz sava bijušā drauga Džoeja mašīnas aizdedzināšanā. Pēc tam, kad viņa vairākas reizes pārkāpj aizliegumu tuvoties un sazināties, vecāki nolemj, ka vislabākais līdz tiesai būs, ja Rozija atradīsies pēc iespējas tālāk no mājām.

What can I say? First I lost my heart. Then I lost my mind.

No šī jauniešiem domātā romāna versmo dienvidnieciskas kaislības, kas ir diezgan saprotami, ņemot vērā galvenās varones Rozijas dzimtas radu rakstus. Rozija ir viena traka meiča – impulsīva, ātra, neapdomīga, kaislīga, agresīva. Viņas straujā daba un salauztā sirds novedušas pamatīgās nepatikšanās. Bija interesanti lasīt kā viņa pamazām mācās sevi apvaldīt un atkal kļūt par labo meiteni.

Var neticībā saraukt uzacis par vecāku lēmumu (puritāniskā Amerika, hallo!) sūtīt meitu deviņu dienu ceļojumā ar mašīnu pāri Amerikai ar trim puišiem, bet atliek vien pieņemt, ka viņi to uztver kā mazāko no ļaunumiem. Un road-trip Rozijai tiešām nāk par labu. Sliecos domāt, ka šādi ceļojumi tiešām vislabāk palīdz grūtās situācijās, kad viss ir sagriezies kājām gaisā. Tie palīdz pārbīdīt perspektīvu prom no savām problēmām, paskatīties uz visu no malas, apdomāties.  Rozija gan sākumā to uztver kā sodu, bet dienām ritot, viņas neprāts mazinās, viņa beidzot spēj sevi kontrolēt un saprast kāds tizlenis ir Džoejs.

I have only me to blame for a lot of things, and that really sucks.

Rozija nav tāds varoņu tips, kas man parasti patīk, bet šoreiz man viņa iepatikās jau no pirmajiem teikumiem. Viņas apjukuma, sāpju un dusmu pilnais pārdzīvojums par neizdevušos pirmo mīlestību, aizliegumu pārkāpšana un aizvien jaunas pašas radītas nepatikšanas izraisīja simpātijas. Tiešām var pazaudēt galvu, kad ideālais puisis tevi piekrāpj un ideālās attiecības izjūk. Aiz visa viņas trakulīguma es Roziju saskatīju kā visumā saprātīgu, labsirdīgu būtni un lojālu draugu, kura tikai pagaidām apmaldījusies savās jūtās.

Liela loma romānā ir trim puišiem: Rozijas kaimiņam un tuvam draugam Metijam, Metija draugam Spenseram un Spensera brālim Loganam. Logans dodas uz universitāti un pie viena rod iespēju Spenseram būt kādu laiku prom no nospiedošās atmosfēras mājās. Savukārt Metijam šis ir pirmais ceļojums ārpus Ņūdžersijas. Autore nenoņemas ar dziļu psiholoģisko portretējumu, tomēr puiši bija diezgan interesanti un katrs ar savu knifiņu. Katrs savā veidā viņi palīdz Rozijai tikt galā ar problēmām.

Sometimes when you don`t know what to do, it`s okay to do nothing.

Man šķiet, ka romantiskajos romānos ir jābūt asprātīgam humoram un galvenajam varonim drusku jāpasmejas par sevi, lai tie nekļūtu salkani un apnicīgi. Šeit humors ir papilnam un man par to patiess prieks.

Beigās man Rozijas daudzās darbības, lai izpirktu savu vainu, šķita pārspīlētas, bet viņa nav meitene, kas kaut ko dara tikai pa pusei, tāpēc īsti iebilst nevaru. Atmetot visu drāmu, man sagribējās, kaut man būtu septiņpadsmit un trīs draugi, ar kuriem doties ceļojumā.

Vasarīgs romāns, kas patiks vieglas YA literatūras un road-trip cienītājiem.

Vērtējums: 4/5

2 domas par “How My Summer Went Up in Flames. Jennifer Salvato Doktorski

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.