Lungs Full of Noise. Tessa Mellas

Lungs full of noiseUniversity Of Iowa Press 2013, 128 lpp. (plānots izdot 1. oktobrī, man bija iespēja izlasīt ARC).

Stāsti, kas pēta sievišķību no maģiskās un groteskās puses. Savādos veidos stāstu varones maina savus ķermeņus, dzīves, prātus, lai rastu piepildījumu un vietu dzīvē, vai atbrīvotos no sāpēm un skumjām. Bet ne tikai šīs sievietes ir piedzīvojušas personīgas ķibeles, visa pasaule ir uz sabrukšanas un sajukšanas robežas.

Jāsaka godīgi, ka neko tik savādu vēl nebiju lasījusi. Šai mazajā stāstu krājumiņā slēpjas 12 dīvaini, absurdi, asprātīgi, skaisti un vienkārši nesaprotami stāsti. Kaut kas no parodijas, kaut kas no maģiskā reālisma, kaut kas no šausmām, kaut kas no dzejas, kaut kas no pasakas, kaut kas no fantastikas. Ej nu saproti. Man pat grūti izdalīt stāstus, kas man patika visvairāk. Mariposa Girls par slidotājām, kuras slidu asmeņus ieskrūvē sev pēdās labākai slidošanai un Quiet Camp par nometni, kur skaļas meitenes pārmāca būt klusām bija savādi satraucoši un šemuļus raisoši stāstiņi, kas ilgi neiziet no prāta. Savukārt Bibi from Jupiter mani sasmīdināja ar savu asprātību par apmaiņas studenti no Jupitera . Līdzīgs bija stāsts Dye Job par pamatskolas meitenēm, kuras mēnesi ēd tikai vīnogas, iegūstot zilgani violetu ādas krāsu, jo tas palīdz piesaistīt vidusskolas puišus un viņas grib tikt uz balli. Blue Sky WhiteLandscapes in White un opal one, opal two bija burvīgi dzejiski stāsti, kuru saturu es nespēju pārstāstīt, jo īsti nesapratu jēgu, bet bija skaisti (tā laikam ar mani notiek pirmo reizi). Tādas kā gleznas tekstā. Beigās bija maziņš psiholoģiskais šausmu stāstiņš So Many Wings par sievieti, kura savāc sava bijušā mirušā vīra roku un auklējas ar to. Brrr un fui, bet spēcīgi. Daļa stāstu varoņu cenšas piepildīt apkārtējo cerības, sasniegt kaut kādus slimīgus standartus un uzvaras, bet daļa ir vienkārši vīlušās sevī, savā dzīvē, laulībā, ķermenī un mēģina sagrābt, pārmainīt, labot kas palicis pāri.

Visiem stāstiem raksturīgas lietas un darbības, kas būtībā ir neiespējamas vai uzskatāmas par nenormālām. Apmēram tā, ja es teiktu, “no rīta iedzēru benzīna kokteili vērojot rožainu saullēktu, darbā ierados mugurā uzvilkusi maximas maisiņus, un vakarā aplaistīju uz palodzes podā augošo kaķi” un jūs to uztvertu kā pilnīgi normālu dienu, jo to pavadījāt tikpat psihodēliski. Īsāk sakot – pilnīgi jocīgas lietas tiek uztvertas kā normālas. Pie tam tai visā ir kaut kāds skaistums. Tas man atsauca atmiņā Umberto Eko sastādīto “Neglītuma vēsturi”, kurā vairākkārt tika norādīts, ka neglītais var būt skaists. Apmēram tādas ir manas izjūtas, ko pastiprina grāmatas vāka noformējums. Būtībā ļoti izteiksmīgs un atbilstošs saturam.

Lielākā daļa stāstu beidzas bez īstām beigām, it kā aprauti vai pēkšņi mainot virzienu. Tas izraisa sajūtu, ka esi aizsapņojies un pēkšņi atsities ar pieri pret sienu. Savā ziņā man stāstu beigas likās nesakarīgas un nepatika, bet tai pašā laikā nekas cits neiederētos.  Stāsti, kas līdzīgi sapņiem.

Iesaku izlasīt tiem, kas meklē ko savādāku – stāstus, kas iziet ārpus loģikas robežām.

Vērtējums: 4/5

4 domas par “Lungs Full of Noise. Tessa Mellas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.