Looking for Alaska. John Green

Looking for AlaskaSpeak 2006, 231 lpp.

Pirms: Mailza līdzšinējā dzīve raksturojama kā “nekāda”,  tāpēc pārceļoties uz jaunu skolu viņš alkst pēc “lielās iespējamības”. Jaunā skola ar tās savādajiem likumiem un jaunie draugi viņam to piedāvā. Dzīve kļūst aizraujoša blakus skaistajai, gudrajai, trakulīgajai Aļaskai. Pēc: Nekas vairs nav kā agrāk.

Dažkārt man aprakstu publicēšana ievelkas tāpēc, ka par grāmatu neko īsti negribas teikt, vai arī ir pārāk daudz ko teikt un nespēju savākties. “Looking for Alaska” ir pirmais variants un tas ir ļoti savādi, jo par šī paša autora “The Fault in Our Stars” biju sajūsmā un dziļi aizkustināta tāpat kā daudzi citi.

“Looking for Alaska” ir Grīna pirmais romāns. Tas būtībā ir labs un viņa īpatnējais stils, spēja ļoti labi iejusties jauniešu ādā ir skaidri jūtami, tomēr kaut kas pietrūka. Man pārsvarā bija vienalga,  kas un kāpēc notiek ar šiem internātskolā (ja tā to skolu var saukt) mītošajiem pusaudžiem. Galvenais varonis Mailzs, kurš tiek iesaukts par Resnuli, ir malā stāvētājs, pat lūzeris un jauno skolu redz kā iespēju sākt jaunu, aizraujošu dzīvi. Kolekcionē slavenu cilvēku pēdējos vārdus. (Par to man Grīns patīk. Viņš liek varoņiem būt oriģināliem, darīt kaut ko atšķirīgu.) Sākumā vispār domāju, ka tā ir meitene. Savādi. Viņa istabas biedrs Pulkvedis ar savu dzīvīgumu un šeptīgumu būtībā bija interesantākais tēls. Meiteni Aļasku, ap kuru grozās viss stāsts, īsti līdz galam nesapratu. Viņai ir smaga bērnības trauma, vainas apziņa, īpatnēji uzskati par dzīvi un nāvi, viņa cenšas dzīvot impulsīvi. Aļaska man atgādināja muļķīgu naktstauriņu, kurš metas uz sveces liesmu. Pārējie pusaudži kā jau pusaudži. Dara visādas nerātnības tā, lai skolas pārvaldnieks Ērglis viņus nepieķer. Skolas galvenais likums – neesi žurka, nestukačo. Tendēti uz galējībām, ideāliem, vēlmi, lai viss notiek tūlīt un tagad, dzīvo ar sajūtu, ka tūlīt, tūlīt notiks kaut kas liels un tai pašā laikā – vai vispār kaut kam ir jēga?

How will I ever get out of this labyrinth?

Straight & fast.

Romāna pirmā puse aptver 136 dienas līdz traģēdijai, savukārt otrā daļa – 136 dienas pēc tam, kurās tiek mēģināts saprast notikušo, samierināties un tiek izstrādāts lielākais skolas joks (tas bija labs!). Notikušajā draugi vaino sevi. Ja es būtu pievērsis vairāk uzmanības, ja es nebūtu ļāvis iet, ja es būtu…..Paiet laiks, kamēr top skaidrs – viņi neko nebūtu varējuši mainīt. Neviens nevar glābt to, kurš negrib tapt glābts. Vainas apziņa ir riktīga sterva (brīvā tulkojumā no angļu valodas 🙂 ). Tā sagandē dzīvi, ja cilvēks nespēj piedot. Tieši tā notiek ar Aļasku.

Tas būtībā arī viss. Iespējams, ka romānā ir dziļa doma un kāds to arī saskata. Patiesībā to droši vien saskata daudzi, jo romāns tiek augstu vērtēts. Man tā paslīdēja garām, lai gan šķita – tūlīt, tūlīt pāršķiršu lappusi un būs. Ļoti gribēju, lai romāns man patīk un, ja pirmo būtu lasījusi šo darbu, nevis “The Fault in Our Stars”, tad varbūt tā arī būtu. Lai gan romāns mani neaizrāva, man tomēr joprojām patīk Grīna stils un droši vien lasīšu vēl kādu viņa darbu.

Vērtējums: 3/5 (zemāk tomēr roka neceļas vērtēt)

Viena doma par “Looking for Alaska. John Green

  1. Neko, neko no Grīna vairs nelasīšu (nu vismaz pašlaik tā domāju). “The Fault in Our Stars” man ļoti patika un tagad pat mazliet nožēloju, ka ķēros klāt Aļaskai. Devu grāmatai vairākas iespējas, bet tā arī nespēju izlasīt līdz galam. Lasīšanas laikā meklēju kaut ko saistošu, kaut ko priekš sevis, bet tā arī nespēju to atrast, tāpēc noliku grāmatu malā. Laikam uz visiem laikiem.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.