Divergent. Veronica Roth

DivergentKatherine Tegen Books 2011, 496 lpp. Divergent #1 Latviski: “Citādie”, Zvaigzne ABC

Nākotnes Čikāgā sabiedrība ir sadalīta piecās grupās ar noteiktām rakstura un morāles īpašībām.  Sešpadsmit gadu vecumā pusaudži izvēlas savu piederību un to izdara arī Batrise (Trisa) Priore. Jaunā frakcija sniedz Trisai gan negaidītu brīvības sajūtu un jaunus draugus, gan smagas ievadapmācības un pat dzīvības briesmas. Atklājot augošo konfliktu sabiedrības iekšienē, Trisa saprot, ka viņas noslēpums var būt nāvējošs, bet tas var arī glābt draugu dzīvības.

Grāmatas izdošana latviski pamudināja mani beidzot pieķerties populārajai YA distopijai, kas jau krietnu laiku angļu mēlē skumīgi gaidīja savu rindu lasītājā. Ļoti ātri izlasīju un uzreiz gribēju ķerties pie otrās daļas, tomēr kāda cita grāmata aizlika kāju priekšā. Tas jau kļūst par hronisku paradumu – izlasīt pirmo grāmatu sērijā un tad “marinēt” pārējās. Šķiet, tas saistīts ar bailēm, ja pēc pirmās grāmatas tūlīt ķeršos klāt turpinājumam, tad tā iegrimšu tai pasaulē, ka kļūs sāpīgi izrauties realitātē un ilgi nevarēšu atgūties.

Lai gan “Divergent” nav tik labs kā “Hunger Games” (ar kuru to kaut kādu iemeslu dēļ salīdzina), tomēr lasīju ar lielu aizrautību un satraukumu. Kā var noprast, pagātnē ir notikusi pamatīga katastrofa, daudz kas ir izpostīts, tomēr ir arī dažas jomas,  kurās cilvēces attīstība pavirzījusies uz priekšu. Teiksim ticamu simulāciju radīšanā un cilvēku prātu kontrolēšanā ir labi panākumi. Interesants šķita cilvēku sadalījums piecās frakcijās pēc viņu spējām, lai tādā veidā sniegtu pēc iespējas efektīvāku labumu sabiedrībai. Vēl ir gandrīz bomžu stāvoklī mītoši pie frakcijām nepiederīgi melnā darba darītāji, kuri nav spējuši iziet izvēlētās frakcijas apmācības. Te būtu gribējies kādu paskaidrojumu kā un kāpēc tādas frakcijas izveidotas, bet varbūt pagātne atklājas nākamajās triloģijas daļās. Vēl mani interesē, kāpēc bezbailīgie tik ļoti ārēji līdzinās gotiem?

Tie jau nebūtu cilvēki, ja ilgstoši spētu vienlīdzīgi savā starpā sadzīvot. Erudītu frakcija iedomājas, ka ir gudrāki par pārējiem un pienācis laiks pasaules kārtību mainīt, pakļaujot sev pārējās frakcijas. Tieši šai trauksmainajā laikā galvenajai varonei Trisai un viņas brālim Kalebam ir jāizvēlās frakcijas piederība. Uzauguši nesavtīgo frakcijā, viņi pārsteidz savu ģimeni izvēloties citu ceļu dzīvē. Kalebs pievienojas erudītiem, bet Trisa pēc ilgām pārdomām izvēlas bezbailīgo frakciju, nemaz neapzinādamās, cik smagas apmācības viņu gaida. Jaunajā frakcijā viņa sadraudzējas ar apmācību vadītāju Four (Tobiass). Abiem jauniešiem ir kāds bīstams noslēpums un pamazām viņi nojauš, ka kaut kas nav kārtībā ar apmācībām, baiļu simulācijām un attiecībās starp frakcijām.

“Divergent” pasaules iemītnieku lielākā daļa ir kā aitas, neko daudz nedomā un dzīvo, domā tā, kā konkrētā frakcijā paredzēts: “Without a faction, we have no purpose and no reason to live”. Ir neliela daļa tādu, kuri piederības testu laikā parāda derīgus rezultātus vairākām frakcijām. Varat iedomāties, cik tādi cilvēki kļūst bīstami vienvirziena domāšanas sabiedrībā. Viņu domas, rīcību un jūtas nevar tik viegli paredzēt. Neērtības tiem, kuri sagribētu kontrolēt tautu. Ko tur slēpt, tieši šie citādie arī sajauc erudītu varas sagrābšanas plānus. Cik var nojaust, tad otrajā daļā sāksies tāds kā partizānu karš.

Lasās raiti, sižets ātri virzās uz priekšu un spriedze pieaug. Uzsvars vairāk uz notiekošo, nevis varoņu iekšējo pasauli un domām. Trisa man šķita tīri patīkams tēls, kura spējīga rīkoties vajadzības gadījumā, vienīgi reizēm pārsteidza viņas nespēja saskatīt acīmredzamo. Viņa ir gudra un spēj teju intuitīvi uzminēt seruma nozīmi, bet nespēj saprast, par ko viņu “lieliem burtiem” brīdina Tobiass. Neloģiski. Patika, ka Tobiasam ir savas vājības. Tobiasam ir vairāk personības kā Trisai  un tas ir savādi, jo viņa taču ir galvenā varone.

Lai gan prasītos aizpildīt dažus sižeta robus, kopumā tā ir aizraujoša lasāmviela un lasīšu arī pārējās daļas #2 Insurgent, #3 Allegiant. Atmiņā gan nepaliek tik ļoti kā “Bada spēles”. Un tas man atgādina, ka neesmu izlasījusi “Bada spēļu” turpinājumu….

Vērtējums: 4/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.