Summer House. Nancy Thayer

Summer houseBallantine Books 2009, 368 lpp.

Šarlotei šķiet, ka viņa ar nelielu vecmammas Nonas palīdzību beidzot atradusi savu īsto aicinājumu, tomēr ne visiem bagātajā Vīlvraitu ģimenē tas ir pa prātam. Katrs ar savām ambīcijām, cerībām, problēmām un negaidītiem atklājumiem viņi pavada vasaru lielajā ģimenes īpašumā.

Reti, bet gadās grāmatas, par kurām rodas sajūta – tu esi par jaunu, lai šo lasītu. Te es nedomāju tik daudz saturu, kā kopējo noskaņu. “Summer House” vairāk piestāvētu vecmāmiņai pie pēcpusdienas tējas. Tāds kluss un mierīgs ģimenes stāsts ar zināmu nostalģijas devu.

Vēstījums aptver kādas lielas ģimenes ikvasaras kopā sanākšanu pie vecmāmiņas Nonas lielajā mājā uz Nantucket salas. Ierodas Nonas dēls Vorts un meita Greisa ar otrajām pusēm, mazbērni un mazmazbērni. Raiba un skaļa kompānija, kas ne vienmēr spēj viens otru paciest, tomēr ģimene paliek ģimene. Vasaru iezīmē divi oficiāli notikumi – ikgadējā ģimenes sapulce (baņķieru ģimene, visi kaut kādā mērā iesaistīti ģimenes biznesā) un Nonas 90. dzimšanas dienas svinības. Bez tam visas vasaras garumā risinās lielākas un mazākas kaislības un ķildas.

Ģimeni var uzskatīt par tādiem kā aristokrātiem. Katrā ziņā daļa radu rauc degunus par geju kāzām un Šarlotes “niekošanos” ar organisko dārzniecību. Ja Šarlote nopelna ar vecmāmiņas zemi, tad viņai jāmaksā pārējiem – tā domā augstprātīgā Greisa, kuras bērni ir “pareizi” atšķirībā no viņas brāļa bērniem brīvdomātājiem (gejs Olivers, Šarlote un Tedijs).  Bērnišķīgais Šarlotes brālis Tedijs ir īsta melnā avs. Viņš nekad nav spējis iekļauties ģimenes izsmalcinātības un augstā statusa rāmjos, regulāri piedzeras un uz vecmāmiņas dzimšanas dienu ierodas kopā ar aizdomīga paskata meiteni stāvoklī, paziņojot, ka tā ir viņa sieva. Daļa radinieku to nespēj pieņemt. Citiem nezinot risinās vēl viena drāma – Vortam ir afēra, par to nejauši uzzina viņa sieva Helēna un ilgi mokās pārdomās, kāpēc tā noticis, ko viņa jūt pret vīru un vai ir vērts atklāti izrunāties. Kamēr risinās šīs drāmas Nona snauduļo lapenē un atceras jaunību. Nona ir kā cienījams centrs ap kuru rinķo visa pārējā ģimene.

Romāns zaudētu lielu daļu savas vērtības, ja nenotiktu dažu varoņu izaugsme. Suzetes un bērna dēļ Tedijs cenšas tikt vaļā no dzeršanas atkarības, pat uzsāk strādāt antikvariātā. Helēna savukārt izlemj piedot vīram, jo “the future matters more than the past”. Arī pārējie pamazām atrisina savas problēmas, salabst un paskatās uz lietām ar atvērtāku skatienu. Greisai ar savējiem gan vajag laiku, lai to visu sagremotu, jo nevar tik viegli nokāpt no augstprātības pjedestāla. Beigās, protams, viss nav ideāli, jo dzīve turpinās un viss ir tā kā dzīvē. Atliek vien izvēlēties kā vēlies dzīvot – dot vēl vienu iespēju sev tuvam cilvēkam un nemocīties ar pagātni, mēģināt atkal un atkal, vai arī padoties, sadedzināt tiltus un uzmest lūpu par iedomātu netaisnību. Reizēm nākas iziet uz kompromisiem.

“Some days it`s as if life is just starting, brand new,” Helen observed.
“Well, it is,” Nona agreed. “Every day.”

It kā parasta ģimenes drāma, tomēr autore to pasniegusi ļoti pārdomāti, iedziļinoties niansēs, izveidojot varoņus par personībām, liekot viņiem augt un nokārtot savas dzīves. Tas man ļoti, ļoti patika. Varoņu rīcība nešķita samākslota vai neloģiska. Viegli iedomāties šādu ģimeni reāli eksistējam. Vēstījums ir mierīgs, bet nevienā brīdī nekļūst garlaicīgi, nav lieku atkāpju vai nevajadzīgu blakus sižetu, tāpat nav pārspīlētas emocijas, kuras varētu gaidīt no dāmu romāna. Kopumā man patika vairāk kā gaidīju.

Vērtējums: 4,5/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.