Golden. Jessi Kirby

GoldenSimon & Schuster Books for Young Readers 2013, 278 lpp.

Neuzņēmīgās un pareizās Pārkeres Frostas rokās neilgi pirms skolas beigšanas nonāk pirms desmit gadiem mirušās “zelta” meitenes Džuliannas Farneti dienasgrāmata. Džuliannas un viņas puiša Šeina nāvi pilsētiņā joprojām piemin un Pārkere nespēj atturēties neielūkojusies mirušās meitenes domās.

Rudens grāmatu sarakstam šo YA romānu izvēlējos galvenokārt vāka dēļ, kas raisīja asociācijas ar zeltaino atvasaru. Godīgi sakot, pēc anotācijas šķita, ka saturs būs tumšāks, noslēpumaināks un smagāks.

Būtībā romāna ideja balstās uz Roberta Frosta dzejoļa “Nothing gold can stay” pēdējo rindiņu, kas sevī nes plašu metaforu par lietu mainīgo dabu. “Viss labais reiz beidzas” varētu būt idejiski tuvākā idioma. Romānā vispār ir daudzas atsauces uz Frosta dzeju, jo galvenā varone varētu būt attāla slavenā dzejnieka radiniece. Savukārt romāna darbību virza Mērijas Oliveras dzejoļa “The Summer Day” pēdējās divas rindiņas: Tell me, what is it you plan to do with your one wild and precious life? 

Oliveras dzejas rindas pirms desmit gadiem angļu valodas skolotājs uzrakstījis uz tāfeles kā uzvedinošu jautājumu vidusskolas beidzējiem un uzdevis viņiem īpatnēju projektu – līdz skolas beigām rakstīt dienasgrāmatu, kuras viņš izsūtīs absolventiem pēc 10 gadiem. Izsūtot dienasgrāmatas, galvenā varone Pārkere atrod pirms 10 gadiem pazudušās Džuliannas dienasgrāmatu. Džulianna, ideāla zelta jaunatnes pārstāve, ir kļuvusi par pilsētiņas leģendu un Pārkere krīt kārdinājumā izlasīt viņas dienasgrāmatu. Tas, ko viņa atklāj, sašķoba skaisto leģendu, liek Pārkerei apdomāt pašai savu necilo eksistenci un pieķerties gandrīz neticamai idejai. Pārkere ir ļoti pareiza meitene, kuru māte tur stingros grožos. Garlaicīga, uzcītīga un bailīga. Džuliannas īsais dzīvesstāsts viņai liek sasparoties. Krietni interesantāka persona man šķita Džulianna. Vismaz viņas dienasgrāmata bija romāna labākā daļa.

Autore risina šobrīd aktuālo “dari to, ko patiesi vēlies” tēmu. Kā mēs baidāmies riskēt, baidāmies pievilt citu cilvēku gaidas, aizmirstam savus sapņus. Kā mīlam kādu līdz izrādās, ka mīlam tikai tāpēc, ka nav bijušas izvēles iespējas. Un cik patiesībā muļķīgi ir dzīvot ar vainas apziņu un cik ļoti cilvēki tomēr mīl nest iedomātus krustus. Beigas, protams, laimīgas, bet savā ziņā man tās šķita muļķīgas.

Lasot un vēl brīdi pēc izlasīšanas man “Golden” ļoti patika. Pieļauju, ka zināma vaina tur ir bieži pieminētajai dzejai, bet man patika arī pats stāsts. Kad bija pagājušas dažas dienas, sapratu, ka visticamāk pēc mēneša šis romāns man atmiņā nebūs atstājis nekādas pēdas. Jauka lasāmviela konkrētam mirklim un tas arī viss. Jā, tās Oliveras dzejas rindas gan man lika padomāt un būs jāmēģina sameklēt kāds Frosta dzejoļu krājums, jo jau sen gribu viņu palasīt.

Vērtējums: 3,5/5

7 domas par “Golden. Jessi Kirby

  1. Tava atsauksme mani ļoti ieinteresēja izlasīt šo grāmatu, ka pat izmeklējos krustu šķērsu vai Latvijas grāmatnīcas nepiedāvā šo grāmatu, bet nē. Un ar interneta resursiem es diemžēl esmu uz jūs.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.