Charlie and the Chocolate Factory. Roald Dahl

Charlie

Puffin 1998, 155 lpp. Charlie Bucket #1

Nabadzīgais Čārlijs Bukets un vēl četri bērni tiek ielaisti noslēpumainajā Vilija Vonkas Šokolādes rūpnīcā, kur top brīnumaini saldumi. Ekskursija uzņem negaidītu pavērsienu, kad nejaukie bērni saņem pēc nopelniem.

Nezinu, kura ir Roalda Dāla populārākā grāmata, bet iespējams, ka tā ir šī. Man patika “Matilda” un pēc nomācošā Nesbes “Phantom” vajadzēja kaut ko vieglu. Tā nu izvēle krita uz Čārlija piedzīvojumiem Šokolādes rūpnīcā. Tā ir vienkārša un jautra mazu bērnu grāmata ar Kventina Bleika ilustrācijām un zināmu morāles devu beigās.

Sākums ir ļoti sirsnīgs un gandrīz sirdi plosošs. Čārlija vecāki ir ļoti nabadzīgi, bet saticīgi ļaudis. Par visu vairāk Čārlijs vēlas šokolādi, bet vecāki un vecvecāki var atļauties viņam uzdāvināt nelielu šokolādes tāfelīti tikai uz dzimšanas dienu. Trakākais, ka Čārlijam uz skolu jāiet garām Vilija Vonkas milzīgās un visā pasaulē slavenās šokolādes rūpnīcas vienmēr slēgtajiem vārtiem. No rūpnīcas tik fantastiski smaržo! Neviens nezina, kas strādā Vonkas rūpnīcā un kā viņš ražo visādus brīnumainus saldumus. Tad kādu dienu misters Vonka izsludina nebijušu pasākumu – pa visu pasauli šokolādes iepakojumos ir ietītas piecas zelta biļetes. Bērni, kuri šīs biļetes atradīs, tiks ielaisti ekskursijā šokolādes rūpnīcā. Kā domājat, kurš dabū vienu no biļetēm?

Lai gan pati rūpnīca ir brīnumaina – cukura zāle, laizāmas tapetes, dīvains lifts un īpatnējie Ūmpa-lūmpa cilvēciņi, – ekskursija mani neaizrāva. Patiesībā notiekošais ar nejaukajiem bērniem un viņu vecākiem man šķita pārspīlēti muļķīgs, pat ļauns. Protams, katrs bērns saņem pēc nopelniem….. Te nu ir skaidrs, ka ierunājās mans pieaugušā cilvēka prāts, kurš vairs nespēj uzjautrināties par lietām, kas neapšaubāmi sajūsminātu mazo lasītāju. Bērni smietos un notiekošais viņiem šķistu loģisks, bet es ātrāk vēlējos sagaidīt beigas.

Roalds Dāls nenoliedzami prot rakstīt bērniem un, ja nesāk iedziļināties, viņa grāmatas ir prieks lasīt kaut vai tikai teksta dēļ. Man īpaši patika mazo cilvēciņu dziesma un vienu četrrindi izrakstīju:

So please, oh please, we beg, we pray,
Go throw your TV set away,
And in its place you can install
A lovely bookshelf on the wall.

Šo grāmatu par Čārliju, tāpat kā “Matildi” es labprāt lasītu bērniem.

Vērtējums: 3/5

2 domas par “Charlie and the Chocolate Factory. Roald Dahl

  1. Šī rakstnieka grāmatas ir ļoti izteikti bērnu auditorijai, mani sīči par tām ir starā, kamēr man tās liekas, maigi izsakoties, dīvainas.

    Pusofftopiks – izlasot šo grāmatu radās skaidrība, ka tāda paša nosaukuma T.Bērtona filmā ar Dž.Depu Wonkas lomā filmas pēdējo pusstundu par Vonkas problēmām ar savu tēvu Bērtons (nevarētu teikt ka veiksmīgi) bija pats piezīmējis klāt.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.