Buzz Books 2013: Fall/ Winter

Buzz books 2013Publishers Lunch 2013, 650 lpp.

Izrādās, ka amerikāņu un britu izdevniecības regulāri veido kopīgu drīzumā gaidāmo grāmatu katalogu. Pieļauju, ka visiem “Buzz Books” izdevumiem ir vienāda uzbūve. Sākumā ir sezonas apskats, kur tiek pieminēti ievērības cienīgākie un potenciālie komerciāli veiksmīgākie jau zināmu, kā arī debijas autoru darbi septiņās kategorijās. Tam seko ekskluzīvi ieskati jaunajās grāmatās – īsa anotācija un viena, parasti pirmā, vai divas grāmatas nodaļas. Konkrētajā izdevumā ir 40 darbi, sadalīti četrās kategorijās. Pašlaik jau lielākā daļa grāmatu varētu būt izdotas. Piemēram, Brad Stone “The Everything Store” par Amazon un tā dibinātāju Jeff Bezos iznāca oktobrī, Diānai Gabaldonei novembrī iznāca „Outlander” astotā daļa – “Written in My Own Heart`s Blood”, jauna grāmata arī Margaret Atwood “Maddaddam” (iznāca novembrī) un daudzas citas, kuras bija pieminētas tikai sezonas apskatā.

“Buzz Books” tiek izdota elektroniskā veidā un bez maksas pieejama lejuplādei Amazon un citur. Man tā šķiet lieliska iespēja atklāt jaunas grāmatas un iepazīt jaunus autorus, kā arī šaubu gadījumā noskaidrot, vai kādu darbu tiešām vēlies lasīt. Ja nu pašmāju izdevniecības spētu tā apvienoties kopīga mērķa vārdā?

Grāmatu fragmentus lasīju tikai tad, ja ieinteresēja anotācija. Gadījās arī, ka anotācija ir laba, tomēr man nepatika autora stils un drīz vien šķīru tālāk bez mazākās nožēlas. Beigās tik un tā izveidojās diezgan garš saraksts ar grāmatām, kuras varētu likt lasāmo grāmatu rindā. Varbūt tās ieinteresē arī jūs.

1.daļa: Fiction

Visvairāk jaunu grāmatu ir tieši šajā daļā, kas, protams, likumsakarīgi. Viens no neparastākajiem sižetiem ir Jonathan Lethem „Dissident Gardens” – ģimenes sāga par triju paaudžu amerikāņu radikāļiem. Vēl ir neveikls veterinārārsts, vairākas nolaupītas meitenes, visādas sieviešu drāmas, slepkavības un romantika, arī versija par jauno Hevišemu pirms viņa kļuva par trako misis Hevišemu no Dikensa „Lielās cerības”: Ronald Frame „Havisham”. Starp citu, varētu būt lasāma, tomēr manu interesi vairāk piesaistīja citi darbi.

buzz books 2013

Diane Chamberlain “Necessary Lies”Pēc vecāku zaudējuma, piecpadsmit gadus vecā Aivija rūpējas par vecomāti, garīgi nestabilo māsu un viņas mazo dēlēnu tabakas fermā ASV dienvidos. Sākums ļoti intriģējošs, skumja atmosfēra ar pamalē briestošiem nepatikšanu mākoņiem. Gribētos zināt, kas būs tālāk.

Chang-rae Lee “On Such a Full Sea”Nākotnes Amerikā, kur sabiedrība sadalīta klasēs un ap B-More pilsētu uzbūvēts augsts mūris, kāda sieviete dodas meklēt pazudušo mīļoto vīrieti. Sākums īpatnējā manierē – kā augstprātīgs pilsētas iedzīvotāju sena notikuma atstāstījums. Pilsēta ir ideāla, biedējoša. Autors iedziļinās cilvēku motivācijā, kāpēc viņi ir ar mieru tā dzīvot. Ļoti gribu zināt, kas notiks tālāk.

Kim Stanley Robinson “Shaman”Jauna puiša pārbaudījumi, lai kļūtu par vīrieti akmens laikmetā. Autora vārds šķiet labi zināms fantastikas universā un man gribējās zināt kā tad viņš raksta. Ziņkāri esmu apmierinājusi un domāju, ka lasīšu vēl. Man taču jāzina, kā kails puisis izdzīvos vairākas dienas aukstā un slapjā mežā.

Amy Tan “The Valley of Amazement”. Divas sievietes ar saistītiem likteņiem un viņu identitātes meklējumi no Šanghajas kurtizāņu mājokļiem līdz attālam Ķīnas ciematam miglā tītos kalnos. Nezinu kas tur beigās sanāks, bet lasīt bija interesanti un patīkami. Varētu būt līdzīgi Līsas Sī darbiem.

James Franco “Actors Anonymous: A Novel”Aktieru atzīšanās anonīmo alkoholiķu stilā, vēstules, dienasgrāmatas utt. par to, ko nozīmē būt aktierim. Šo sākumā gribēju izlaist, bet tad aizlasījos un kļuva interesanti. Varētu interesēt kino faniem.

Adam Langer “The Salinger Contract”. Literāra mistērija par diviem rakstniekiem, kuri atklāj, ka rakstīšanai var būt nāvējošas sekas. Autors raksta daudzsološi un patīkami. Grāmata par grāmatām – tas ir drošs āķis grāmattārpam.

buzz books 2013 dn

2. daļa: Debut Fiction

Šajā sadaļā anotācijas bija garlaicīgas un man pārsvarā nepatika kā autori raksta. Laikam jaunie autori cenšas pārsteigt ar kaut ko nebijušu un sarežģītu, tāpēc pārcenšas.

Hanya Yanagihara “The People in the Trees”Jauns ārsts kopā ar antropologu dodas uz attālu Mikronēzijas salu meklēt zudušu cilti. Viņi atrod gan cilti, gan ilgmūžības noslēpumu, tomēr tam ir šausmīga cena. Sižets ir daudzsološs un man mazliet atgādināja “Herland” ekspedīciju un “zinātniskos” pierakstus.

Hannah Kent „Burial Rites”. Uz patiesiem notikumiem balstīts sižets par pēdējām dienām kādas slepkavībā apsūdzētas sievietes dzīvē Islandē 1829. gadā. Jau no pirmajā rindām dvesa ziemeļu skarbums. Iespējams, ka pati šo nelasīšu, tomēr varētu interesēt skandināvu literatūras cienītājiem. Autore gan ir austrāliete, tāpēc „skandināvu” šoreiz ir tikai darbības vieta.

3. daļa: Nonfiction

Dokumentālo prozu pārstāv gan jauna grāmata par Bītliem – Lary Kane „When They Were Boys” (autors likās haotisks un pārāk melodramatisks), gan politiski ekonomisks pētījums par cilvēku skaita pieaugumu un cik mūsu planēta spēs izturēt, gan dažādi atmiņu stāsti. Ar aizrautību izlasīju tikai divu darbu fragmentus.

Rebecca Musser „The Witness Wore Red”. Deviņpadsmitās sievas stāsts, kura nodeva tiesai poligāmijas sektas līderus. Lasīju ar milzīgu interesi, jo tas ir tāds kā tabu temats un atliek vien pabrīnīties, kā cilvēkiem „aizbrauc jumts” sektās. Ceru tikt pie grāmatas un izlasīt visu.

Dana Goodyear „Anything that Moves”. Modernā Amerikas virtuve, restorānu kultūra un ievērības cienīgi šefpavāri. Izrādās par šo tēmu var sarakstīt aizraujošu grāmatu, kurā ēdienu gatavošana līdzinās spraiga sižeta filmai. Ļoti interesanti, pat ja smalki restorāni un avangardiskas ēdienkartes nav interešu top desmit.

4. daļa: Young Adult

Neviena grāmata mani īsti nepārliecināja un līdz galam neieinteresēja. Izvēlējos šīs trīs grāmatas man nelasītu sižetu dēļ un tāpēc, ka autoru stils bija vismaz ciešams, ja ne labs.

buzz books 2013 ya

Brandon Sanderson „Steelheart”. Jaunā fantāzijas/fantastikas sērija, kurā cilvēki bez superspējām cīnās pret epikiem – supercilvēkiem, kuri valda pār pasauli. Sliktie supervaroņi? Varētu būt labi, ja vien autors neņems pārāk virspusēji.

Amy Rose Capetta „Entangled”. Uz kādas planētas tāltālā nākotnē Cade atklāj, ka tikusi radīta laboratorijā un īpašā veidā saistīta ar Xan, kurš tagad nolaupīts. Viņa dodas Xan meklēt. Par šo mani māc zināmas šaubas, ka galvenā varone varētu izrādīties tipiska dumja čīkstule. Tomēr ideja šķiet interesanta.

Tamora Pierce „Battle Magic”. Viena no maģiskā The Emelanese Universe cikla grāmatām. Mags, viņa skolotājs un viņa māceklis pa ceļam uz Apļa templi viesojas imperatora pilī un tur atklāj sazvērestību. Grūti kaut ko saprast, kad „ielec” jau esošā sērijā. Varētu būt interesanta pasaule un maģijas lietojums.

Man “Buzz Books” ir jauks atklājums, lai gan ne pārāk “veselīgs” bezgalīgajam lasāmo grāmatu sarakstam. Tagad jau iznācis katalogs ar 2014. gada pavasara/ vasaras jaunumiem. Domāju tam drīzumā pieķerties.

7 domas par “Buzz Books 2013: Fall/ Winter

 1. Es gan patreiz atturēšos no jaunu grāmatu pievienošanas savam lasāmsarakstam, jo esmu pamatīgi piebremzējusi (pret pašas gribu) lasīšanas jomā, taču šis tas no Tevis aprakstītā gan aizķērās. Paldies Tev par lakonisko info:)

  Patīk

 2. Burial Rites ir brīnišķīgi skaisti sarakstīta grāmata, turklāt rada ļoti “islandisku” sajūtu, ja tā var teikt. Tas, ka autore ir no Austrālijas, nemaz nav jūtams. Manuprāt, ļoti izdevusies debija!

  Patīk

  • Jā, nav jūtams, ka autore būtu no Austrālijas. Apskatījos Goodreads tikai tāpēc, ka autores vārds un uzvārds vedināja uz angliskām saknēm. Lasot grāmatas fragmentu, domāju, ka autore ir islandiete vai no kādas citas Skandināvijas valsts.

   Patīk

 3. Forši, ka izdevniecības vienojas šādos kopīgos sarakstos. lasītājam visnotaļ noderīgi (un arī bīstami, grāmatu listes jau tā zvārojas zem milzīgā izlasāmā svara). Mani ieinteresēja ”The Witness Wore Red”. Uz ”Burial Rites” kaut kad biju paskatījusies, bet tomēr nebiju likusi listē, jo man tas kriminālais aspekts ne visai. Kaut gan, varbūt varētu noriskēt tās noskaņas dēļ…

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.