Night Film. Marisha Pessl

night filmRandom House 2013, 602 lpp.

Kādā oktobra naktī jaunā un skaistā Ešlija Kordova tiek atrasta mirusi. Lai gan policijas slēdziens ir pašnāvība, pieredzējušu pētniecisko žurnālistu Skotu Makgratu māc aizdomas, ka tur slēpjas kas vairāk. Galu galā, Ešlijas tēvs ir noslēpumainais un leģendām apvītais kinorežisors Stanislas Kordova un Skotam ar viņu kārtojami rēķini…

Par „Night Film” lasīju oktobrī Kay blogā un uzreiz sapratu, ka šo noteikti gribu izlasīt un, ka man noteikti patiks. Parasti tik konkrētas sajūtas nav vai vēl trakāk – grāmatā nākas vilties. Šoreiz tiku „pavilkta zem ūdens” jau ar pirmajām rindkopām un pēc zināma pārtraukuma atradās grāmata, pret kuru man nav nekādu iebildumu. Pareizāk sakot, droši vien kaut ko varētu atrast, bet, lasot, man tādi neradās, es baudīju tekstu, baudīju notikumus un atmosfēru. (Šķiet, tikai tagad līdz galam sapratu, ko Spīgana domā ar emocionālo lasītāju.)

Centīšos neiedziļināties saturā, jo, manuprāt, šoreiz ir ļoti svarīgi, lai tiem, kuri lasīs „Night Film”, tas tītos noslēpumā, lai netiktu doti kādi mājieni un paskaidrojumi. Es pievienojos Skotam, Norai un Hoperam viņu izmeklēšanā, grimu aizvien dziļāk Kordovu ģimenes noslēpumos, klausījos aculiecinieku stāstos, lasīju informācijas druskas internetā un intervijas presē un maldījos tāpat kā viņi starp meliem, fantāziju, patiesību un kaut ko tumšu un biedējošu, kas visu laiku dveš pakausī. Tāpat kā Skots, sākumā stingri turējos pie faktiem un realitātes, man pat bija dažas idejas par to, kā ir patiesībā, tomēr veikli tiku aizvilināta aizvien dziļāk mistiskajā, un ar laiku līdzīgi Skotam sāku šaubīties par realitāti. Pēc sarunas ar Kordovas asistenti, viena man daļa teica „bet loģiski, ka viss ir tā, diezgan aptuvena nojauta man jau bija”, bet otra daļa vēlējās kaut tomēr būtu vēl kaut kas, kas vairāk, kaut tā nebūtu visa patiesība. Tas, protams, šo to pasaka par mani kā cilvēku. Kāds lasītājs Goodreads atsauksmēs bija uzrakstījis, ka viņam viss jau bijis skaidrs sākumā un žurnālists ir stulbs, jo uzreiz neredz atbildi. Ja šim cilvēkam tiešām uzreiz viss bija skaidrs, tad es esmu britu karaliene. Tik tiešām var izvirzīt vairākas versijas, bet NEKAS nav skaidrs jau pašā sākumā. Turklāt, Skots ir aizvainots, viņam gribas atrast briesmīgo patiesību par Kordovu, tāpēc viņš redz to, ko grib redzēt.

Sovereign, deadly, perfect.

Romāna centrālais tēls ir ārkārtīgi noslēpumainais šausmu filmu režisors Stanislas Kordova. Laika gaitā viņa noslēgtība no pasaules, viņam pietuvināto cilvēku un aktieru atsacīšanās runāt, milzīgais, kultam līdzīgais fanu pulks un ģeniālās filmas, kas pēta cilvēka prāta un sirds tumšākos nostūrus, dzīvnieciskākās dziņas, neglīto un šausminošo zem skaistuma maskas, padarījušas Kordovu par mītu. Arī viņa meitai Ešlijai ir ļoti liela ietekme romānā. Līdzīgi tēvam, viņa spēj radīt neparastu, neaizmirstamu iespaidu visos, kas viņu satiek. Noslēpumi pievelk, ja nav nekas zināms, cilvēki baumo, izgudro pilnīgi trakas lietas un izdara neticamus secinājumus, tāpēc Kordovas ir fascinējošas mīklas, kuras par visu varu cenšas atminēt pētnieciskais žurnālists Skots Makgrats. Viņa neatlaidība pamazām sāk līdzināties apsēstībai. Tik viegli manipulēt ar cilvēka prātu.

“Could something be real when all evidence of it was gone? Was something categorically true if it lived on only in your head, same as your dreams?”

Var pasmīkņāt par Kordovas faniem, viņa milzīgo ietekmi uz cilvēku prātiem un Skota apsēstību, bet iegrimstot aizvien dziļāk autores radītajā Kordovas pasaulē un filmās, varētu teikt, ka pati kļuvu par Kordovas fanu. Es neskatos asiņainas šausmu filmas, bet es gandrīz vēlējos redzēt kādu Kordovas filmu – Thumbscrew, The Legacy, Lovechild, To Breathe with Kings. Ja Stanislas Kordova tiešām būtu, viņš varētu būt izcili talantīgs Hičkoka skolnieks. Autore tik veiksmīgi savij izdomātus aktierus ar īstiem, tik sulīgi apraksta Kordovas filmas, ka kļūst grūti noticēt – tāda režisora un tādu filmu nav.

Atmosfēras un izteiksmes līdzekļu ziņā „Night Film” raisa līdzību ar film noir un noir fiction. Manā prātā teksts vizualizējās melnbaltās ainās ar sarkanās krāsas uzplaiksnījumiem – Ešlijas sarkanais mētelis pazib laternas gaismā, sarkanu ķieģeļu ēkas stūris ēnās, sakaltušu asiņu peļķe lifta šahtā, sarkanā putna simbols uz plakāta….Viegls sarkasms, trāpīgi novērojumi, dīvaini personāži, viegla spriedzes un briesmu sajūta, kas beigās padara nervozu gan lasītāju, gan galvenos varoņus. Realitātes un sapņu sajaukums. Man ļoti patika kā autore apraksta lietas, cilvēkus, fonu un notikumus, izmantojot epitetus, salīdzinājumus, apzīmējumus, arhetipiskus konceptus par labo un ļauno, vārdus ar tumšu nozīmi, simbolus, kas mūsu prātā asociējas ar slikto un bīstamo. Nekad vēl čilli pipari nebija šķituši tik draudīgi: „lethal-looking produce – red chilies that`d numb your tongue for a year; greens so spiky, they looked like they`d slit your throat as you swallowed them.” Un tā par visu.

„Night Film” ir brīnišķīgs piemērs, kā ierasto teksta formātu papildināt ar mūsu digitālo pasauli un radīt ilūziju, ka romāna sižets ir reāls, nevis izdomāts. Grāmatā tiek izmantoti raksti no interneta, slepens Kordovas fanu forums, policijas ziņojums un citi materiāli. Tas viss, protams, ir izdomāts, tomēr rada spēcīgu patiesu notikumu iespaidu. Kas vēl neparastāk – lasīšanas procesu iespējams bagātināt ar Night Film Decoder: telefonā lejuplādē programmu, aktivizē un skenē grāmatā atrodamos attēlus ar putna simbolu. Šajos attēlos „slēpjas” intervija ar kādu nozieguma kopētāju, pasakas fragments par Bartho Lore (starp citu, ļoti interesanta, šausminoša pasaka), filmu plakāti, vienas filmas klips, kādas aktrises dienasgrāmata u.c. materiāli. Man ir svarīgi redzēt, tāpēc šāds papildinājums romānam man šķiet dikti foršs. Pieļauju, ka ar laiku papildinātās grāmatas kļūs vairāk.

Ne visiem romāns patiks tā kā man, jo mums ir dažāda uztvere, dažādas gaumes. Kāds lasot, vairāk analizē un atradīs kādas vājās vietas. Galu galā, tas ir autores otrais romāns. Cits savādāk uztvers grāmatas atmosfēru. Vēl kāds meklēs citus uzsvarus. Tomēr, ja meklējat romānu ar noslēpumu un tumšu noskaņu, iesaku pamēģināt.

Vērtējums: 5/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.