Kā dažādi mākslinieki iztēlojas Kvoutu jeb fan art

Literāro darbu fan art ir kaut kas brīnišķīgs. Tūkstošiem talantīgu cilvēku vizualizē savus iemīļotos literāros darbus un varoņus. Skaidrības labad vēlos precizēt, ka mani interesē fan art tā senākajā nozīmē, kas bāzējas zinātniskās fantastikas fanu universā: “where fan art traditionally describes original (rather than derivative) artwork related to science fiction or fantasy, created by fan artists, and appearing in low- or non-paying publications such as semiprozines or fanziness, and in the art shows of science fiction conventions. The Hugo Award for Best Fan Artist has been given each year since 1967 for artists who create such works.” (Avots: Wikipedia )

Otrs brīnišķīgs mākslinieciskais virziens, kas interneta plašumos viegli saplūst ar fan art, ir concept art – priekšstatu, konceptu vizualizācija pirms gala produkta izstrādes vai kaut kam tādam, kas vēl nemaz neeksistē. Termins attiecas uz ideju ilustrāciju filmām, video spēlēm, komiksiem, animē, arī automašīnām, apģērbu un industriālo dizainu. Lai gan izmantojums ir plašs, divas tēmas ir īpaši iecienītas – zinātniskā fantastika un fantāzija.  Tās abas ļauj māksliniekiem sapņot, ļauties domu lidojumam un iedvesmai. Varbūt tāpēc termins ir izgājis ārpus saviem rāmjiem, saplūstot ar fan art, un kā concept art varam atrast daudzas jau eksistējošu literāro darbu ilustrācijas (nejaukt ar oriģinālajām ilustrācijām literārajos darbos).

Savos meklējumos sapratu to, ka sev interesējošo varu atrast pēc trim frāzēm: fan art, concept art, illustration. Un kur tad vēl cover art – grāmatu vāku noformējumi (oficiālas un neoficiālas versijas). Nē, es nerunāju par vienkāršu glīta skuķa sejas uzlikšanu uz vāka. Es runāju par vāku, kas pats par sevi jau ir stāsts. Palasiet Stainless Steel Dropings blogu, viņš diezgan daudz raksta par šeit pieminētajām lietām.

Kamēr lēnām baudu Patrika Rotfusa Karaļkāvēja hronikas otro grāmatu “Vieda vīra bailes”, kuras sižetu es viegli “redzu” prātā (un man tas ir svarīgi), iedomājos, kā Rotfusa darbu saskata citi, vizuālās mākslas ziņā daudz talantīgāki cilvēki par mani. Atradu daudzus brīnišķīgus zīmējumus. Pārsvarā attēlots Kvouts, bet ir arī Auri, Denna, dažas ainavas un notikumi. Šoreiz paliksim pie galvenā varoņa.

Kvouts ir nodarbinājis daudzu mākslinieku prātus, bet pašlaik populārākā varētu būt Kim Kincaid versija.

kvoutsAutors: Kim Kincaid

Šis Kvouts vairāk izskatās pēc piecpadsmitgadīgā viltnieka vai vēl jaunāka. Varbūt tas ir brīdis no “Vēja vārda”, kad viņš uzstājas “Eolijā”.

kvouts jauns

Autors: aibunny

Nākamais attēls velk uz animē pusi, bet tas man īpaši iepatikās ar ilūziju par kustību un spriedzi. Domāju, ka šis jau ir Kvouts Karaļkāvējs.

kvouts melns apmetnis

Autors: AmyWinterbreeze

Četri Kvouti, četras dzīves….

4 kvouti

Autors: Corade

Te pāris ainas no “Vieda vīra bailēm”.

Kvouta bēgšana no Ambroza istabām. Šeit Kvouts izskatās pārāk vecs, lai viņam būtu 15 gadi.

kvouts logs

Autors: Oaktreetea

Kvouts ar Elodina palīdzību beidzot iegūst pieeju Arhīviem un pavada tur ļoti daudzas stundas, simpātijas lampas gaismā meklējot informāciju par čandriāniem.

kvouts Arhiva

Autors: kai-n

To, kādi izskatās varoņi, manuprāt, ietekmē divas lietas – konkrētā darba autora stils un viņa iztēle, kas darbojas ar faktiem. Kvouta gadījumā mēs zinām, ko viņš dara, zinām, ka viņam ir sarkani mati un glīta seja. Pārējais jau ir mākslinieka rokās.

Tēlaini izsakoties, es te noskrāpēju aisbergam pašu galiņu. Vēl ir miljoniem bilžu. Pinterest ir veselas sienas veltītas šīs fantāzijas sērijas vizualizācijai. Ar pārējiem varoņiem varat iepazīties arī šajā vietnē. Bet man laiks iet lasīt.

 

3 domas par “Kā dažādi mākslinieki iztēlojas Kvoutu jeb fan art

  1. Pēdējais attēls izskatās visnotaļ līdzīgs tam, kā es savā galvā iedomājos Kvouta atrašanos Arhīvos. Bet vispār jāpiekrīt – fan art ir kaut kas ļoti foršs. Kārtējais pierādījums, ka viens mākslas darbs rada nākamo un nākamo, un nākamo. Un ir vienalga, vai tā ir literatūra vai vizuāla māksla.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.