Meitene ar deviņām parūkām. Sofija van der Stapa

meitene ar deviņām parūkāmZvaigzne ABC 2014. gads, 256 lpp.

Sofija van der Stapa ir iecerējusi studēt politoloģiju, bet universitātes auditoriju viņai negaidīti nākas nomainīt pret sterilu slimnīcas palātu. Sportiskajai un dzīvespriecīgajai Sofijai tiek diagnosticēts vēzis. Dzīve sagriežas kā karuselī, un viņa ir spiesta sev atklāt līdz šim nezināmo balto halātu, ķīmijterapijas, izkritušo matu un uzacu zīmuļu pasauli. Gada garumā Sofija fiksē dienasgrāmatā savu cīņu ar vēzi. Šķiet, vēl neviens nav aprakstījis vēzi ar tādu vieglumu, reizē atklājot savu trauslumu un spēku.

Vienmēr domājam, ka mūs nu gan nekas tāds (lai kas tas būtu) neskars. Iespējams, ka tāpat domāja Sofija. Katrā ziņā vēzis nebija viņai prātā, kad sākās neskaidras veselības problēmas un ārsti ilgi nevarēja atrast tām cēloni. Sofijai ir divdesmit viens gads un nākotnes plāni, kam svītru pārvelk šokējoša diagnoze. Sākas ilgstošs un smags ārstēšanās process. Kādā bezmiega naktī viņai rodas milzīga vēlme savu cīņu par dzīvību pierakstīt un domāju, ka psiholoģiski viņai tas palīdzēja. Rakstīšana un labas parūkas – divas lietas, kas Sofijai palīdzēja nepadoties un nepazaudēt sevi, jo sākumā savs attēls spogulī viņu šokēja un ļoti nomāca.

Parūkām Sofijas izdzīvošanas stāstā ir milzīga nozīme. Izrādās, ka bez matiem, ar slimības “zīmogu” pierē, iespēja normāli socializēties ar veseliem cilvēkiem kļūst sarežģīta – visi žēlo un norobežojas. Neviens nevēlas attiecības ar plikpaurainu meiteni, kura drīzumā var nomirt. To Sofija nespēj pārdzīvot. Pamazām iegādājoties 9 dažādas parūkas, viņa iegūst 9 dažādas personības – koķeto, valdzinošo, gudro, jautro, drosmīgo un citas. Parūkas Sofijai palīdz noslēpt slimību un izcelt to, ko viņa vēlas. Aiz šīm “citām” meitenēm viņa var slēpties kā aiz bruņām un uz brīdi izlikties, ka ar viņu viss ir kārtībā. Viņa kļūst par drosmīgo, neatlaidīgo sarkanmati Sjū, kad vajadzīgs spēks, lai izturētu kārtējo ķīmijterapijas nedēļu slimnīcā. Nedēļas nogalē pārtop jautrajā Platīnā un dodas uz klubu flirtēt ar puišiem. Un kāpēc gan ne?

Domāju, ka Sofijas stāsts ir populārs, jo viņa parādīja – ar vēzi joprojām iespējams smieties un baudīt dzīvi. Nav jāieslēdzas četrās sienās un laiks jāpavada, sevi žēlojot. Katrs cīnās ar savām metodēm un Sofija izvēlas parūkas, draugus un izklaidi. Tas rada virspusēji seklu tēlu, tomēr palika iespaids, ka šī meitene ir gudrāka, nekā izliekas. Jebkurā gadījumā, man nešķiet ētiski vērtēt viņas dzīvi, tāpēc ir grūti vērtēt arī šo grāmatu. Kas mēs esam, lai kritizētu viņas vēlmi savās atmiņās uzsvērt flirtēšanu ar puišiem, nevis sāpes un asaras (kuru tur ir pietiekami, nepārprotiet)? Vērtējot tikai tekstu – uzrakstīts viegli un ar pašironiju, tomēr pēc izlasīšanas palika iztukšotības sajūta. Stāstam pietrūkst fons un dziļums, jo viss fokuss ir uz autori un viņas “es”, kas saprotami, bet tomēr. Tam viņa bija par jaunu un skaidrs, ka pašas dzīvība svarīgāka par visu, tomēr kādas atziņas, vairāk sarunu ar draugiem un ģimeni, būtu nākušas par labu. Tomēr Sofijas vēstījums par pievēršanos šodienai un dzīves baudīšanu par spīti visam ir simpātisks un to nekaitētu sev ik pa laikam atgādināt mums visiem.

“Meitene ar deviņām parūkām” būs interesanta lasāmviela tiem, kuri nonākuši līdzīgā situācijā kā autore. Tāpat šī grāmata varētu interesēt memuāru cienītājus, vai tos, kurus grāmatā aprakstītā tēma interesē.

Vērtējums: 3,5/5

Grāmatas eksemplārs no izdevniecības.

P.S. 1. Kā daiļdarbam, es nedotu vairāk par 3, bet tā kā tas ir reāls dzīvesstāsts tad šoreiz bija ļoti grūti izšķirties par grāmatas vērtējumu. Goodreads ieliku 4, jo tāda bija sākotnējā sajūta, bet tas ir vairāk kā uzmundrinošs žests Sofijai, nevis viņas grāmatai.

P.S. 2. Ja jūs interesē vēža slimnieku tēma, tad vēlos ieteikt “The End of Your Life Book Club”. Emocijām bagātāks un saturā dziļāks darbs, kas īpaši interesants varētu šķist grāmatmīļiem, jo māte ar dēlu daudz laika pavada sarunās par grāmatām.

3 domas par “Meitene ar deviņām parūkām. Sofija van der Stapa

  1. Atbalsojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #24 (10.11.-16.11.). | baltais runcis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.