Papīra sapņi. Rūta Šepetis

papīra sapņiZvaigzne ABC 2015. gads, 328 lpp.

Kādā istabiņā virs grāmatveikala mīt Džosija Morēna, kura būtu parasta jauna meitene, ja vien… nebūtu vietējā bordeļa prostitūtas meita. Džosija vēlas kaut ko vairāk, nekā spēj sniegt šī pilsēta un lolo sapņus par šķietami pašsaprotamām lietām – izglītību, draudzību un mīlestību. Taču savādi notikumi satricina viņas dzīvi un izaicina viņas sirdsapziņu. Pilsētā ierodas kāds gangsteris. Tiek nogalināts kāds vīrietis. Un Džosijai jāpieņem lēmumi, kas ietekmēs viņas likteni. (no oficiālās anotācijas)

Pēc dažām grāmatām, kuru lasīšana prasīja zināmu piepūli, “Papīra sapņiem” lidoju cauri kā pieneņpūka vējā. Rūta Šepetis raksta ļoti patīkami un viegli lasāmi, nespēju atrauties. Tomēr nepārprotiet, sižets nemaz nav tik viegls un salds kā varētu šķist vērtējot grāmatu pēc tās vāka.

Romāna darbība risinās Ņūorleānā 1950. gadā. Dzīvot Franču kvartālā un būt prostitūtas meitai – tas ir kauna zīmogs pierē. Lieki teikt, ka galvenās varones Džosijas dzīve nav nekāda vienkāršā. Varētu jau viegli padoties straumei un iet mātes pēdās, tomēr Džosija nav viņas māte: “Es paceltu brunčus tikai viena iemesla dēļ – lai izvilktu pistoli un iešautu tev galvā”. No rītiem viņa uzkopj Villijas Vudlijas bordeli, pa dienu strādā grāmatu veikalā un krāj naudu, lai tiktu prom. Tik simpātiska ir Džosijas vēlme lemt savu likteni un iegūt izglītību.

Izvēlētā darbības vieta un laiks ir ļoti interesanta un kolorīta. Pat gribējās vairāk vides aprakstu. Tur ir Frenkijs, kurš visu zina, Kokijs pie iespaidīgu automašīnu stūres, prostitūtas un turīgi klienti, Džess ar puķēm uz ielas stūra un visādi tumši darboņi ielās un krogos. Visi romāna varoņi ir izdomāti, lai gan Villijas tēlam autore iedvesmojās no lasītā par pēdējo īsto Ņūorleānas madāmu Norma Wallace. Villija Džosijas dzīvē ir tāds kā labās fejas un ļaunās krustmāmiņas krustojums. Vēl ir grāmatveikala īpašnieks vecais Čārlijs Mārlovs un viņa dēls Patriks. Bez šiem cilvēkiem Džosijai dzīvē klātos krietni grūtāk, jo viņas māti interesē tikai nauda un vīrieši. Mātes tēls ir tik bezsirdīgs, ka gandrīz šķiet pārspīlēts, tomēr ne nereāls.

Ļoti patika vērot Kvartālu un romāna notikumus Džosijas acīm. Viņa ir spēcīga, gudra, lepna un neatlaidīga meitene, kurai grūti nejust līdzi. Mazliet baidījos par viegli ieskicēto mīlestības līniju, kas parādījās romāna vidū, tomēr tā neieguva primāro lomu sižetā un atrisinājās bez pārmērīgām klišejām. Romānā nav pārāk šausmīgu vai neķītru notikumu aprakstu. Varbūt tāpēc, ka Džosijai ir 17 gadu un šo romānu tīri teorētiski var likt young adult plauktā. Mana vienīgā iebilde ir par grāmatas otro daļu – uz beigām sižets tā vienkārši un veikli atrisinās. Biju ļoti iedzīvojusies grāmatā, tāpēc beigas pienāca pārāk ātri, man gribējās vēl.

Autore ir veiksmīgi savijusi kopā vēsturisko romānu, kriminālintrigu, pieaugšanas stāstu un attiecību drāmu, radot aizraujošu romānu, ko grūti nolikt malā. Iesaku ziemas nogurdinātajiem kā patīkamu, bet ne cukurotu stāstu par liktenīgām izvēlēm un neatlaidību.

Vērtējums: 4,5/5

Grāmatas eksemplārs no izdevniecības apmaiņā pret godīgu atsauksmi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.