W. W. Norton & Company 2009, 336 lpp.
“Bonk” neuzzināsiet, kā TO darīt vislabāk, toties uzzināsiet daudzus interesantus faktus, kas ļaus jums paspīdēt pirmajā randiņā. Teiksim, tu esi meitene, jūs sēžat kafejnīcā, un puisis sāk lielīties par mašīnām, bet tu viņam – “vai zināji, ka ir divu veidu dzimumlocekļa protēzes?” – un sāc iedziļināties tēmā… Vai arī tu esi puisis un nezini kā lai iesāk virzīt sarunu uz gultas pusi. Uzsāc sarunu par dāņu cūkkopju izmantoto 5 punktu cūku seksuālās stimulēšanas programmu! Tālāk jau ir divas iespējas – viņa tevi noturēs par jukušu vai arī par gudru un asprātīgu. Otrais variants, protams, ir labāks.
Jokus pie malas un mūsu rokās paliek neliela grāmata zilos vākos par būtībā nopietnu un ļoti svarīgu tēmu. Mērija Rouča kaislīgi un bezbailīgi metusies pētīt tēmu, kurā joprojām valda tabu un neizpētīti aspekti. Tas ir pārsteidzoši, cik maz ir pētīta cilvēku seksualitāte. Labāk ir klājies reprodukcijai, jo bez sevis atražošanas neesam spējuši iztikt pat pašos svētulīgākajos un konservatīvākajos laikos. Šajā jomā ir vieglāk dabūt finansējumu pētījumiem, jo dzimstība ir svarīga sabiedrībai, valdībām un medicīnas uzņēmumiem. Savukārt seksualitātes pētīšana bija slidena tēma, kas oda pēc amoralitātes un perversijas (vai tiešām tam profesoram ir tikai zinātniska interese par klitoriem?). Nemaz nedomājiet, ka tagad šo lietu pētīšanā nav nekādu šķēršļu. Masturbācija joprojām ir diezgan jūtīgs temats. Ne visas valstis skatās labvēlīgi uz seksualitātes pētījumiem, dažviet tāda veida nodarbes var novest cietumā vai vēl ļaunāk.
Tāpēc ilgus gadus drosmīgi zinātnieki šādus pētījumus veica naktīs, bēniņos, paslepus vai, labākajā gadījumā, pamatojoties uz kaut ko nesaistītu ar seksualitāti un seksu. Pētījumu rezultāti, ja vispār tika plaši publicēti, tad tik bezemocionāli zinātniskā valodā, ka sāka līdzināties robotu tehniskajiem aprakstiem. Autore iepazīstina ar svarīgākajiem pētījumiem un atklājumiem saprotamā valodā. Dažkārt tās ir tik jocīgas lietas, ka pētnieku interese tiešām var šķist … hmm… mulsinoša un neveselīga.
Paklanos Mērijas Roučas priekšā par spēju zinātni padarīt saprotamu un likt par to smieties no visas sirds. Samērā plānajā grāmatā viņa ir iekļāvusi gan vēsturiskus kuriozus, gan jaunākos tehnoloģiju atklājumus, radot labi pārskatāmu ainu jebkuram interesentam. Ļoti interesanti, uzjautrinoši, dīvaini un izglītojoši. Ja visas zinātniskās grāmatas būtu tādas, es vairāk lasītu non-fiction.
Vērtējums: 5/5
P.S. Ja skatāties seriālu Masters of Sex (2013 – ), tad seriāla galvenie varoņi grāmatā ir diezgan daudz pieminēti. Ja jums patīk seriāls, tad varētu patikt grāmata un otrādi.
Forši, ka tev grāmata patika. Manuprāt Mary Roach ir viena no labākajām populārzinātnisko grāmatu autorēm. Viņai ir ļoti labs pasniegšanas stils. Viņai vēl ir grāmatas par līķiem, spokiem, ēšanu un kosmosu. Un visas labas.
PatīkPatīk
Kosmoss mani gaida 🙂 Domāju, ka pēc tam lēnā garā būs jālasa arī pārējās.
PatīkPatīk
Skatos ”Masters of Sex” (manuprāt, ļoti kvalitatīvs seriāls) un, lasot Tavu atsauksmi, tieši nāca prāta to abu nabaga zinātnieku centieni kaut ko izpētīt un netikt norakstītiem par izvirtuļiem. Humors iekš non-fiction izklausās labi, manā lietošanā vēl neviena asprātīga populārzinātniskā grāmata nav bijusi, šo varētu paprovēt lasīt.
PatīkPatīk
Tad jau tev būs trāpījušās tikai nopietnas zinātnieku monogrāfijas. Diezgan daudz no popularizētājiem raksta ar humoru un labas grāmatas. Gadās jau arī pa sausiņam, bet diezgan reti.
PatīkPatīk
Gluži sausas jau nav, bet nav arī tā, ka būtu bijis, kur pasmaidīt. Droši vien būšu neapzināti izvēlējusies tādas dikti informatīvas. Izņemot autobiogrāfijas, tās gan manā ceļā visas ir bijušas ar humoru.
PatīkPatīk
Ja patīk seriāls, tad noteikti izlasi “Bonk”. Būs laba papildinformācija 🙂
PatīkPatīk