The DUFF: Designated Ugly Fat Friend. Kody Keplinger

DUFFLittle Brown/Poppy 2010. gads, 280 lpp. Grāmatas Goodreads profils.

Dainis pastāstīja par filmu, tāpēc es pastāstīšu par grāmatu, kurai ar filmu kopīgs ir tikai nosaukums un neliela daļa sižeta.

Ar manu pēdējā laika “nelasošo” noskaņojumu prasījās pēc kādas vieglas lasāmvielas un izvēle krita uz šo jauniešu romānu. Lasāmajā sarakstā to biju iekļāvusi labo atsauksmju dēļ un nenācās vilties.

“The DUFF” būtu tipisks jauniešu romāns ar jau ierastajām klišejām, ja vien autore nebūtu pacentusies radīt savādāku galveno varoni. Bjanka ir gudra, saprātīga, inteliģenta un sarkastiska vidusskolniece, kura nepārdzīvo par savu viduvējo izskatu un neatbilstību kalsnuma standartiem. Viņai ir foršas draudzenes un liekas, ka viss kārtībā. Kur āķis? Viņa tomēr nav pilnīgi imūna pret citu vērtējumu un, kad skolas seksīgākais puisis nodēvē viņu par DUFF (izraudzītā neglītā resnā draudzene), viņas patmīlība ir aizskarta. Tam vēl tiek piemestas problēmas vecāku attiecībās, ko Bjanka mēģina atrisināt bez citu palīdzības. Nekas pārāk traģisks un traks, tomēr Bjankas pieeja bēgšanai no problēmām un nervu nomierināšanai ir negaidīta un drosmīga. Var strīdēties, cik tas ir morāli pareizi, bet es nebūšu tā, kas rādīs ar pirkstu.

Vairāk par pašu sižetu man patika romānā aizskartā tēma par neglītuma priekšstatiem, pašcieņu un pašvērtējumu. Bjanka beigās saprot, ka glītuma un neglītuma priekšstati atšķiras un viss ir tikai mūsu galvās. Vienu brīdi vari būt pelēka un apaļīga, citu – starojoša un seksīga. Mēs visi esam skaisti, jo skaistums ir dažāds. Tieši tāpat pat slavenākajām skaistulēm gadās brīži, kad viņas jūtas nepievilcīgas. Varbūt šis vēstījums romānā nav pasniegts perfektā veidā, tomēr, manuprāt, ir ļoti svarīgi, ka jaunas meitenes šādu ziņu saņem un saprot.

“Why should I do anything just to fix what he or anyone else thought about me? I shouldn`t have to?”

Lai gan uzreiz bija skaidrs kā beigsies varoņu attiecības, tas netraucēja un ar humora palīdzību autorei izdevās sižetu nepadarīt pārāk saldu. Arī visas problēmas atrisinās nesāpīgi. Varētu pat autorei pārmest nerealitātes pieskaņu, bet, pie velna, ne vienmēr ir jābūt kaut kādām ārprātīgām drāmām. Tieši drāmas neesamība bija tas, ko man vajadzēja, tāpēc romāns man tā patika. “The DUFF” sniedza patīkamu izklaidi, nenomāca un nenogurdināja. Pie viena lika atcerēties, ka esmu skaista savā īpašā veidā.

Viegls, asprātīgs un vienkāršs jauniešu romāns vakara atpūtai, ja negaidāt romānu no literatūras “augstā” plaukta.

Vērtējums: 4/5

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.