Zvaigzne ABC 2015. gads, 160 lpp.
Kā patiku rakstīt ar roku pārvērst radošā nodarbē un kaislībā? Var pievērsties kaligrāfijai. Dažiem jau no dabas dots skaists, gandrīz kaligrāfisks rokraksts, pārējiem atliek trenēties un trenēties. Tieši šādiem treniņiem ir domāta kaligrāfijas profesionāļa Veiko Kešpersaksa grāmata. Tā iepazīstina ar galveno Rietumu rakstības stilu attīstību un soli pa solim parāda, kā rakstāmi burti konkrētajā stilā. Tiek apsvērta teksta retināšana, izkārtošana uz lapas un burtu iluminēšana. Daudz uzmanības veltīts instrumentu un materiālu izvēlei, pareizai spalvas turēšanai. Beigās sniegtas pamācības vairāku kaligrāfijas projektu izveidei – diplomam, kāzu ielūgumam, dzimtas kokam u.c.
Grāmatas plusi:
- īsas, koncentrētas pamācības iesācējiem kā izvēlēties rakstāmlietas, kā vilkt burtus utml.;
- ļoti labi vizuālie materiāli;
- vingrinājumus tiešām iespējams veikt stundas laikā (jāņem tomēr vērā, ka ar vienu reizi būs par maz; ja kāds raksts grūtāk padodas, tad arī mājasdarbs izvēršas laikietilpīgāks).
Grāmatas mīnusi:
- beigās iekļautie projekti ir gaumes lieta un var šķist par sarežģītu iesācējam, vai vienkārši nesaistīt interesi;
- ziņkārīgam lasītājam varētu būt par maz ar īsu burtu formu izcelsmes aprakstu.
Man patīk rakstīt ar roku. Vēl vairāk, man patīk skaisti uzrakstīti vārdi. Šoziem apmeklēju kaligrāfijas lekcijas Valmieras bibliotēkā pie Astras Reines. Viņa vairāk deva kultūrvēsturisko fonu, tāpēc Kešpersaksa grāmata man lieti noder praktiskiem treniņiem. Vēl daudz darba priekšā, jo mans rokraksts nav vienmērīgs un vienmēr bijis grūti novilkt taisnas līnijas, tāpēc man vienlīdz grūti padodas gan taisnie romiešu kapitālburti, gan vijīgais Spensera raksts.

Kancelejas kursīvs tikai izskatās viegls. Ļoti labi redzamas kļūdas pēc stundu ilga alfabēta vingrinājuma.
Mani secinājumi un ieteikumi:
- rakstīšanu nedrīkst sasteigt, burti jāvelk mierīgi;
- jāturpina trenēties pat tad, ja šķiet, ka nekas nesanāk, jo otrā dienā roka var jūs pārsteigt ar perfekti uzvilktu burtu, kas vakar it kā nesanāca;
- nevajag trenēties ilgāk par 1 – 2 stundām vienā piegājienā, jo nogurums nav draugs kaligrāfijas treniņam;
- tinti ērtāk paņemt, ja to no pudelītes nedaudz uzpilina uz kāda trauciņa, noder pat alus pudeles korķis;
- iesākumam pietiek ar lētu spalvu komplektu (noteikti vajag vairāku izmēru uzgaļus), tušu, lineālu, smalku zīmuli, dzēšgumiju un biezāku papīru (man ir skiču bloks ar 120 gsm papīru), noder arī transportieris.
Veiko Kešpersaksa “Kaligrāfija 24 stundās” ļoti labi noderēs iesācējiem kaligrāfijā patstāvīgām studijām. Derēs arī, ja vēlaties iemācīties skaisti un mākslinieciski rakstīt, lai veidotu ielūgumus vai apsveikumus.
Vērtējums: 4/5
Grāmatas eksemplārs no izdevniecības apmaiņā pret godīgu atsauksmi.
Skaisti Tev tie burti sanāk – pirmspēdējā bilde, manuprāt, ļoti skaisti izskatītos kā bloga virsraksts (tās vietā, kur pašlaik ir grāmatu plaukta bilde).
Vienmēr esmu apbrīnojis cilvēkus, kas pievērsušies kaligrāfijai – pašam noteikti kam tādam nepietiktu ne pacietības, ne meistarības.
PatīkPatīk
Paldies 🙂 Ideja laba un varētu ar laiku realizēt. Pagaidām gan neder, jo redzu katrā burtā kādu kļūdu.
PatīkPublicējis 1 person
Man gan kā kaligrāfijas ne-lietpratējam šķiet gana skaisti. 🙂
PatīkPatīk
es vakar iedomājos par to, cik ļoti gribētu apgūt kaligrāfiju. šis ir kā pamudinājums, ka tas IR jāizdara. tikai atliek tikt pie grāmatas.
paldies, iedvesmoji!
PatīkPatīk
Uz priekšu! Prieks, ka varu iedvesmot.
PatīkPatīk
Man arī patīk kaligrāfiskais ”Marii grāmatplaukts” 🙂 un vispār šāda skaist-rakstīšana kopumā. Apbrīnoju cilvēkus, kam tas izdodas – pašai pacietības trūktu, lai gan rezultāti noteikti ir tā vērti.
PatīkPatīk
Paldies 🙂 Tas ir pamudinājums turpināt treniņu.
PatīkPatīk