Darba nama ēnas. Dženifere Vorsa

Darba nama ēnas. Dženifere VorsaZvaigzne ABC 2015. gads, 312 lpp. The Midwife Trilogy #2

Darba namu tēma bija pazibējusi gar acīm Dikensa darbos un šur tur citviet, tāpēc izmantoju iespēju izlasīt grāmatu, kas par šo tēmu solīja plašāku ieskatu.

Kopā ar mūķenēm strādājot Londonas trūcīgajā strādnieku rajonā, autore iepazinusi skarbus dzīves apstākļus un dažādus dzīvesstāstus. Daudzus gadus trūcīgajiem nebija lielāku šausmu par iespēju nokļūt darba namā. Pirmo grāmatas daļu autore velta tam, lai pastāstītu tieši cik šausmīgi tas bija. Ja reiz nokļuvi darba namā, bija maz cerību no turienes izkļūt – vienīgi, ja kāds apņemas uzturēt vai arī atrodi darbu, lai uzturētu sevi. Daudzi darba namos pavadīja 20 un vairāk gadu. Vīri tika šķirti no sievām, bērni no vecākiem. Trīs darba nama bērnu – Frenka, Pegijas un Džeinas – dzīvesstāsti ir skumji un aizkustinoši.

Kas vispār bija darba nami? Britu valdība tos izveidoja 1834. gadā no bijušajām draudžu nabagmājām. Tās bija plašas ēkas ar uzraugiem un stingriem noteikumiem, kur bija jādodas dzīvot visiem nabagiem, kuri nespēja samaksāt īri un nebija darba, bērniem bez vecākiem un radiniekiem, “pagrimušām” sievietēm, ja radinieki nevēlējās par viņām parūpēties. Doma jau nebija slikta, tikai kliboja izpildījums. Lai turp netiektos dīkdieņi, sadzīves un darba apstākļi bija ļoti skarbi, pat nežēlīgi. Bija arī kāds labums – visiem bērniem obligāti bija jāapmeklē skola, tāpēc salīdzinoši neilgā laikā strauji pieauga lasīt un rakstīt pratēju skaits. Oficiāli darba namus slēdza 1930. gadā, bet praktiski tajos uzlaboja apstākļus un pārsauca par “valsts palīdzības iestādēm”, jo nebija kur likt tūkstošiem tur dzīvojošos cilvēkus.

Domāju, ka Vorsai bija vairāk ar darba namiem saistītu stāstu, bet grāmatas otrajā daļā viņa stipri novirzās no mērķa un aizraujas garā stāstījumā par vecu mūķeni, kuru apsūdz zādzībās. Ja neskaita šemuļus uzdzenošās mūķenes atmiņas par savu paklausīgo māti, šī daļa grāmatā šķita nevajadzīga. Epizode tiesā ar kokneja liecinieku bija dikti forša. Trešajā daļā autore iepazīstas ar vecu zaldātu, kurš pastāsta par savu dzīvi. Beigās viņa interesantais un sirdi plosošais dzīvesstāsts sasaistās ar darba namu tēmu, tomēr jāsaka godīgi – jūtos vīlusies. Grāmatas nosaukums un anotācija vedināja domāt, ka par darba namiem būs krietni vairāk.

Autore raksta emocionāli un ir ārkārtīgi pozitīva, laipna un atsaucīga. Visticamāk, viņa ir korekta un taktiska persona, kura izvēlas teikt labu vai neko un tas jūtams tekstā. Izvēloties medmāsas un vecmātes profesiju, viņa noteikti bija īstais cilvēks šim grūtajam arodam. Attiecībā uz rakstnieces talantu, man labāk patiktu, ja viņa neizpušķotu un nepārspīlētu ar emocijām un dialogiem tajās epizodēs, kur pati nav bijusi klāt, un arī tik detalizēti neviens viņai nebūtu atstāstījis daudzus gadus senus notikumus. Tas atstāj neīstuma sajūtu.

Reiz izlasīšu arī “Izsauciet vecmāti!”, jo starp visu pārējo izlasāmie “vēstures graudi” bija dikti interesanti. Diezgan daudz uzzināju. Atmiņu stāsti tomēr ir aizraujošāki par sausām vēstures grāmatām. Ja jums patika “Izsauciet vecmāti!”, tad domāju, ka droši varat lasīt šo romānu. Man personīgi, šie stāsti lika atviegloti nopūsties, ka dzīvoju šeit un tagad, nevis kā beztiesiska sieviete 19. gs. – 20. gs. sākumā.

Vērtējums: 3/5

Grāmatas eksemplārs no izdevniecības apmaiņā pret godīgu atsauksmi.

6 domas par “Darba nama ēnas. Dženifere Vorsa

  1. Jā, izlasīt var i vienu, i otru. Labi parādās to gadu dzīves kolorīts un man tagad top daudz skaidrāka Londonas Olimpiādes atklāšanas uzveduma tēma par medmāsām. Noorganizētā veselības aprūpe tiešām britiem bijis viens varens darbs.
    Bet kopumā šis nu reiz ir tas retais gadījums, kad filmu (seriālu) skatīties patika vairāk nekā grāmatas lasīt.

    Patīk

  2. es pilnīgi noteikti iesaku izlasīt “Izsauciet vecmāti” un tāpat es iesaku arī noskatīties seriālu ar tādu pašu nosaukumu. jo gan viens, gan otrs ir burvīgi darbi. to noteikti gan nevar teikt par “Darba nama ēnas”, absolūti piekrītu tavam viedoklim par to, ka derēja vairāk turēties pie izvēlētās tēmas un izvairīties no mūķenes zādzību pastāstiņiem.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.