The Martian. Andy Weir

The Martian. Andy WeirDel Rey 2014. gads, 369 lpp.

“The Martian” ir mana gaidītākā filma kopš paziņoja, ka tāda būs. Zinot to teicienu, ka grāmata vienmēr labāka, pacentos pirms filmas izlasīt Andy Weir sarakstīto zinātniskās fantastikas romānu par kosmonauta izdzīvošanas cīņu uz Marsa. Tagad filmu gaidu vēl vairāk, jo grāmata ir vienkārši wow! Piedodiet par manu franču valodu, bet Marsietis man norāva jumtu. Gandrīz neaptverami, kā autoram tas ir izdevies, bet es ceru, ka viņš to var atkārtot.

Romāna darbība risinās uz Marsa, NASA telpās un kosmosa kuģī Hermes, kur atrodas Marka komandas biedri. Pats Marks nelaimīgu apstākļu sakritības rezultātā ir palicis viens pats uz Marsa. Jebkuram citam tas būtu nāves spriedums, bet Marks ir botāniķis un inženieris mehāniķis. Arī viņa personība ir piemērota tik ekstrēmai izdzīvošanai, viņa (jeb autora) humora izjūta un uz problēmu risināšu orientētais prāts neļauj romānam pārvērsties puņķos un asarās. Marka savaldība ir apbrīnojama un kādam viņš var šķist bezjūtīgs, bet ko gan dotu viņa histērija? Romāns pārvērstos par vienkāršu melodrāmu, kas mums jau ir vairāk kā vajadzīgs. Domāju, ka galvenā varoņa tēls ir viens no “The Martian” veiksmes faktoriem. Pārdzīvojumu tik un tā pietiek, jo Marka izdzīvošana un viņa glābšana ir nemitīga cīņa ar laiku, resursu ierobežotību un neviesmīlīgo planētu.

Varbūt romāns tik ļoti nepārsteigs fantastikas veterānus, bet man kā iesācējai šis bija viszinātniskākais no zinātniskās fantastikas romāniem, ko līdz šim esmu lasījusi un tas bija lieliski. Teikšu godīgi – ar savām vājajām zināšanām fizikā, ķīmijā un visā ar kosmosu saistīto, ne visas tehniskās lietas sapratu, bet bija bezgala interesanti un ļoti daudz uzzināju. Piemēram, tagad zinu, kā Marsa augsni padarīt auglīgu. Daudzas lietas tiek izskaidrotas neuzbāzīgā veidā. Lieliskākais, ka šoreiz faktiem var ticēt, jo NASA pārstāvji, bijušais astronauts un citi zinātnei pietuvināti cilvēki visi kā viens izsakās, ka autors pamatīgi visu izpētījis un muļķību tur nav. Iesaku izlasīt rakstu par Andy Weir un to, kā tapa šis romāns. Sākumā neviens to negribēja publicēt un viņš pa nodaļai publicēja blogā, tad pats izdeva e-grāmatu, jo lasītāji pieprasīja, un tikai tad pamodās izdevniecības un tūlīt klāt bija Holivuda. Lūk jums piemērs nekad neatmest savus sapņus. Starp citu, NASA saviem darbiniekiem “The Martian” iesakot kā obligāto literatūru.

Andy Weir ir radījis ļoti, ļoti ticamu un reālistisku romānu par kosmosa izpēti. Liekas, – ja ieslēgšu TV, tur būs speciālizlaidums no NASA preses telpas ar kārtējiem jaunumiem par Marka glābšanas operāciju. Ja mīlat zinātnisko fantastiku, tad šis ir romāns jums.

Saldajam dažas Marka gudrības un humoriņš:

If ruining the only religious icon I have leaves me vulnerable to Martian vampires, I`ll have to risk it.

When you spend a lot of time in space, you learn how to shit in a bag.

I`m the King of Mars.

Duct tape is magic and should be worshiped.

Vērtējums: 5/5

P.S. Grāmata drīz būs arī latviski.

26 domas par “The Martian. Andy Weir

 1. Tikko no filmas! Man patika. Neparasti reālistiska savai lokācijas vietai. Laikam pateicoties kosmosa pirāta Votnija personībai. Arī filmā nav histērijas, kā arī slikto un briesmīgo nezināmo, kas parasti visus vajā kosmosā. Nezinu, cik precīzi viņi pieturējās pie grāmatas, jo esmu izlasījusi tikai pāris nodaļas, bet nu man vismaz bija mazāk, kur piesieties 😀

  Patīk

  • Jā, esmu šo to tādu lasījusi. Tad jau redzēsim. Lasīju arī vienu rakstu, kura autors bija sašutis un uzskata, ka grāmata ir slikta, jo Marks neizrāda pietiekoši daudz emociju, trūkst dvēseles pārdzīvojuma.

   Patīk

 2. “Marsietis” ir pamatīgs hard sci-fy, un tas ir fenomens, ka ir tik populārs. Es netiku tālāk par ~30 lpp.
  Un ir ļoti ticams, ka filma būs labāka/interesantāka filmu gājēju auditorijai tieši tāpēc, ka filmā tehniskais aspekts noteikti būs pieslāpēts par labu Holivudai.

  Patīk

 3. Paldies par ieskatu grāmatā! Iešu uz filmu un izskatās, ka būs lielisks piedzīvojums. Man jau vispār fascinē filmas par visumu un citām planētām, viss šķiet tik reāls pateicoties mūsdienu kino uzņemšanas tehnoloģiskajām iespējām.

  Patīk

 4. Tieši vakar biju uz pirmizrādi. Ļoti maz cilvēku, zāle klusa un mierīga, bet pie vainas visdrīzāk dienas seanss. Filma patika, droši var stāvēt blakus gan ”Gravity”, gan ”Interstellar”. Ir gan emocija, gan ticamība, gan vienkārši forši aktieri. Grūti teikt, vai uzņemšos pašas grāmatas lasīšanu, drusku baida tas ”hard sci-fi”. Lai gan varonis, cik nu pēc filmas varēja spriest, ir foršs.

  Patīk

 5. Es biju vienkārši trakā sajūsmā par grāmatu – izlasīju pagājušā gada beigās. Personīgi man visa grāmatā aprakstītā zinātne likās fascinējoša – un bija arī diezgan labi izskaidrota (un es – filologs – neko daudz no ķīmijas un bioloģijas nesaprotu).

  Filma arī patika – labi, ka tā palika grāmatai uzticama, lai gan man likās nedaudz sasteigta. Uz Metu Deimonu būtu gatava skatīties arī visas 4h.

  Patīk

  • Jā, zinātne tur aprakstīta gandrīz vai “priekš čaiņikiem” līmenī 🙂 Diemžēl vēl neesmu tikusi līdz filmai.
   Paldies, ka iekomentēji, jo tagad zinu vēl vienu grāmatu blogu 🙂 Vai vari pastāstīt, kāpēc raksti angliski?

   Patīk

   • Prieks (:

    Rakstu angliski, jo lasu angliski. Tā vieglāk sakārtot domas. Turklāt, visa rakstīšanas pieredze arī tika iegūta ekskluzīvi angļu valodā, tāpēc angliski izteikties vieglāk!

    Patīk

    • Tad loģiski 🙂 Man arī dažkārt grūti atrast vārdus latviski, ja darbs lasīts angliski. Bet rakstīt visu atsauksmi angliski – tas man tomēr paņemtu vairāk laika, sāku uztraukties par gramatiku un tā.

     Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.