Šie mirkļi. Herbjorga Vasmu

Šie mirkļi. Herbjorga VasmuZvaigzne ABC 2015. gads, 316 lpp.

Ja ziemeļnieku drāmas nav iecienīta lasāmviela, “Šos mirkļus” droši vien palaidīsiet garām. Arī es tā būtu izdarījusi, ja vien neuzķertos uz ziņas, ka šis darbs ir autobiogrāfisks. Reāla dzīve, turklāt rakstnieces dzīve – jālasa!

Herbjorga Vasmu trešajā personā stāsta par sevi no jaunības līdz pat brieduma gadiem. Trešās personas vēstījumā viņa ietur vērotājas pozu, konstatē faktus un sajūtas, vienlaicīgi it kā distancējoties no savas dzīves. Tieši stila ziņā šī ir neparasta autobiogrāfija, vairāk kā romāns, ko veido īsāki un garāki atmiņu mirkļi un sapņi. Viņa stāsta tikai par būtisko, izlaižot bērnu pirmos zobus un citas ikdienišķas lietas. Noteikti aiz kadra paliek arī daļa intīmu un neērtu detaļu, piemēram, pamats riebumam un nicinājumam pret tēvu. Caur savu dzīvi autore ļauj ieskatīties Norvēģijas sabiedrības normās laikā, kad konservatīvais un patriarhālais sadūrās ar moderno un feministisko.

Visa dzīve sastāv no mirkļiem un Vasmu ir talants tos noķert, palikt zem lupas un izpētīt. Viņa nav saudzīga pret sevi. Ko nozīmē būt sievietei, mātei, rakstniecei vietā un laikā, kad tā nav pieņemts un šitā nav labi, kad vīrs sānsoļus uzskata par sīkumu, kad neizrunātas lietas kā smaga ķēde savažo un velkas līdzi visu mūžu. Kas īsti ir mīlestība un kas pienākums? Vai vispār kaut kas ir? Vārdi un tēli, kas pieprasa runāt. Ziemeļu saule, ledains ūdens, vientulība un vienatne. Vīrieši mednieki, vīrieši runātāji. Alkas un ilgas, egoisms, aukstums, nicinājums, cīņa ar sevi un citiem, greizsirdība, zaudējumi, panākumi un brīvība. Atkailināšanās līdz dvēseles dzīlēm.

Vasmu vislabāk sapratīs sievietes, tomēr vispirms un galvenokārt viņa sevi, manuprāt, vienmēr uzskatījusi par cilvēku. Tieši tas ir viņas spīta un dzinuļa pamatā. Viņai pārmet tēvs, vīrs, vīratēvs, kaimiņienes un kolēģes, jo viņa vēlas dzīvot savu dzīvi, būt pati, nevis tikai kāda piedēklis, tekalētāja, aprūpētāja, apčubinātāja. Iespēja būt pašai, līdz galam saprast, kas viņa ir un ko viņa spēj – tas prasīja daudzus gadus. Pastāstīt par sevi tieši šādā veidā – tur ir jābūt lielai drosmei. Tiklīdz šī grāmata iznāca, cilvēki noteikti metās analizēt viņas dzīvi, pamācīt, nosodīt, žēlot vai skaust.

Par “Šiem mirkļiem” man ir sajūta, ka, pēc gadiem pārlasot, autores domas varētu saprast savādāk, jo tad es pati būtu savādāka. Nenožēloju nevienu ar šo grāmatu pavadīto mirkli, tomēr “Šie mirkļi” ir no tiem darbiem, kas jālasa īstajā brīdī un pastāv iespēja, ka ar autori neizdosies sadraudzēties. Negaidīju, ka līdz šim neiepazītas rakstnieces dzīve mani tā uzrunās un aizraus. Ja man jāatbild, kāpēc, tad vispareizākā atbilde laikam būs – es viņu sapratu. Herbjorgas Vasmu teksts reizēm griež kā ar nazi, no tā dveš ziemeļu vēja aukstā elpa, tomēr nav iespējams atrauties.

Vērtējums: 5/5

Grāmatas eksemplārs no izdevniecības apmaiņā pret godīgu atsauksmi.

2 domas par “Šie mirkļi. Herbjorga Vasmu

  1. Paldies, Jūsu atsauksme ir mierinoša! Esmu Vasmu darbu cienītāja, bet, jā – šo nesapratu. Samulsu, kā tad tā ?! Ieliku plauktā tā arī līdz galam neizlasītu. Varbūt pēc gadiem 20

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.