Kā klājas bibliotēku e-grāmatu projektam

e-alise-katalogs

Novembra sākumā uzrakstīju par bibliotēku e-grāmatu projektu, nopriecājos un klusām cerēju, ka projekts nenomirs īsti nesācies. Decembra sākumā man pazvanīja Olga Kronberga no Valmieras integrētās bibliotēkas un kā lasītāju pārstāvi uzaicināja uz projekta izvērtēšanu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 19. decembrī. Tā es nonācu ļoti interesantā kompānijā tikpat interesantā pasākumā.

Bibliotēku e-grāmatu projekta izvērtēšana

Projekta izvērtēšanā piedalījās pārstāvji no Kultūras Informācijas Sistēmām, Tieto Latvia, Zvaigzne ABC, Jāņa Rozes apgāda, LNB, Valmieras, Kuldīgas, Jelgavas, Ventspils un Preiļu bibliotēkām (atvainojos, ja kādu piemirsu vai sajaucu). Vispār Latvijā ir 1750 bibliotēkas, 811 no tām publiskās.

Pirmā ideja par e-grāmatu piedāvāšanu bibliotēku lasītājiem dzima jau 2010. gadā, kad parādījās pirmās e-grāmatas latviešu valodā. Sākums bija sarežģīts un risinājums lasītājiem neērts. Tomēr ideja netika atmesta un, apvienojot vairāku bibliotēku, KIS un Tieto Latvia spēkus, 2015. gadā sākās jauna risinājuma izstrāde. Tieto izstrādā bibliotēku e-grāmatu platformu un arī uzrunā izdevējus, aicinot uz sadarbību. Pašlaik atsaukušās trīs izdevniecības (Zvaigzne ABC, Jāņa Rozes apgāds un Jumava), projekta izmēģinājuma termiņš pagarināts līdz 2017. gada 31. janvārim un starp iesaistītajām pusēm panākta vienošanās par turpmāko rīcību. Projektā iesaistītās bibliotēkas ļoti vēlas piedāvāt saviem lasītājiem e-grāmatas, jo pieprasījums ir, bet šis nav ātri un viegli ieviešams pakalpojums. Saduras dažādu pušu intereses, jāatrisina visi juridiskie aspekti saistībā ar autortiesībām, licenču skaitu un galu galā tas ir arī naudas jautājums.

Tieto pārstāvji pastāstīja par līdz šim paveikto un iepazīstināja ar platformas statistiku. Biju patīkami pārsteigta, cik ļoti viņi ieklausās komentāros un ieteikumos par sistēmas lietošanu. Pozitīvās atsauksmes un iebildumi no lietotājiem bija apmēram vieni un tie paši. Nebiju ievērojusi, bet citiem traucējis, ka vienu grāmatu lasot, nevar pieteikties rindā uz nākamo. Nav arī redzama rinda uz konkrētu grāmatu. Domāju, ka šīs iebildes un visu pārējo projekta veidotāji iespēju robežās atrisinās. Noskaidrojās arī mana veiksme turpināt lasīt grāmatu bez interneta pieslēguma. Nē, bez interneta (vismaz pagaidām) bibliotēkas e-grāmatas lasīt nevar. Tās pāris lapas, ko es izlasīju, bija vienkārši kešatmiņā saglabāts saturs (vai kas tam ļoti līdzīgs, programmētāji zinās labāk pastāstīt).

E-grāmatu bibliotēkā līdz decembra sākumam bija piereģistrējušies 147 lasītāji, veikti 132 grāmatu lasījumi, kas ir 41% no maksimāli iespējamiem uz to brīdi. Kā vienu no skaidrojumiem lasījumu skaitam bibliotēkas minēja no klientiem saņemtos komentārus, ka katalogā nav tās grāmatas, ko viņi gribētu lasīt. Visvairāk lasītā izrādījās “Direktoriene” (11 lasījumi), “Raganas jāj mēnesi maitāt” bez manis bija lasījuši vēl 3 cilvēki. Ventspils bibliotēkas pārstāve atzīmēja, ka īpaši jaunieši pieprasot e-grāmatas latviešu valodā.

Visas puses vienojās par to, ka lasītāji ir jāizglīto par e-grāmatu lasīšanu, jo daudziem tas joprojām šķietot sarežģīti. Bibliotēkas, protams, izmantoja interneta resursus un presi, lai informētu par projektu, bet bija arī citi veidi, kā bibliotekāri iepazīstināja potenciālos lasītājus. Jelgavas bibliotēkā runāja ar katru lasītāju un statistiski projektā visvairāk piereģistrējās tieši no šīs bibliotēkas. Kuldīga uztaisīja grāmatzīmes ar informāciju un deva līdzi izsniegtajām grāmatām.

Nepaliku uz pasākuma otro daļu, kurā laikam vairāk runāja izdevniecību pārstāvji un tika risināti praktiski jautājumi par e-grāmatu pirkšanu. Projekts turpinās un drīz katalogā varētu parādīties jaunas grāmatas.

Advertisements

4 thoughts on “Kā klājas bibliotēku e-grāmatu projektam

 1. kā gan uz e-grāmatu var būt rinda? 😀 Runa bija tikai par grāmatām latviski? Domājams, ja būtu piedāvājums citās valodās, arī interese būtu lielāka un pieaugtu

  NetGalley neizmantoju, bet reiz pieteicos grāmatu, lejuplādēju un pēc kāda laika fails vairs nebija izmantojams/lasāms

  Like

  • Rindā var būt, ja vienošanās paredz, ka e-grāmatu var izsniegt tikai 1 vai 2 lasītājiem vienlaicīgi. Līdzīgi kā ar papīra grāmatām.
   Tikai latviski, jo vienošanās ir ar Latvijas izdevniecībām.
   NetGalley ir cita sistēma, tur izdevniecības izsniedz advanced reader copy, kas ir derīga lasīšanai noteiktu laika periodu (gadās arī bez laika ierobežojuma).

   Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s