Nolādētie toskānieši. Kurcio Malaparte

kurcio malaparteNeputns 2014. gads, 177 lpp.

Kurcio Malapartes “Nolādētie toskānieši” ir daiļrunīga oda dzimtajam novadam un tautiešiem. Varenos vārdu plūdos tiek aprakstīti toskānieši kopumā un tad vēl atsevišķi florencieši, pratieši, sjēnieši, kampieši un livornieši. Malaparte par toskāniešiem raksta ar lielu lepnumu un tikpat lielu ironijas devu. Kā jau īsts pratietis, viņš saka, ko domā un dara to bez glaimiem, ar labsirdīgu cinismu.

Teksts ir ļoti “biezs” un sīkā druka šo iespaidu pastiprina. Autors izmanto daudz epitetu, salīdzinājumu  (ne muļķīgi, salkani vai pašmērķīgi) un tonnām īpašības vārdu. Reizēm teikumi ir tik gari, ka aiz tiem daudzajiem vārdiem un komatiem nemaz neredz galu, vai jau ir aizmirsies sākums. Īpaši jāuzteic Daces Meieres tulkojums, to ir bauda lasīt un pat bija jūtams itālisks ritms. Starp citu, nezināju, ka mums ir tik daudz īpašības vārdu.

Esejās pārsvarā tiek stāstīts, ka toskānieši ir tādi vai šitādi, piesauktas dažādas vēsturiskas personas, bet dažas reizes trāpās arī kas izklaidējošāks no sadzīves. Tā, piemēram, Prato tolaik (20. gs. sākums – vidus) no visas pasaules veda vecas drēbes un audumus, lai tos pārstrādātu. Reiz tādā lupatu ķīpā mazais Kurcio atrada sievietes roku un aiznesa mājās. Citu reizi strādnieki atraduši kāda veča galvu lupatās no Venecuēlas un ņēmušies ar to spēlēt futbolu. Pratiešiem ir stipri relaksētas attiecības ar nāvi, un toskānieši vispār smejas par to, par ko citi nopietni klusē vai raud. Vēl gadījums: vecis stumj pa ielu tačku ar mucām un viņam vienalga, ka no aizmugures brauc sabiedroto karaspēka tanks, no kura karavīrs izmisis bļauj, lai vecis vācas malā. Vecis ir toskānietis un tāds ārzemnieks tankā viņam bijis nebijis.

Man gribējās vairāk šādu stāstu, nevis to dziļo urķēšanos toskāniešu raksturos, jo tieši šie stāsti visspilgtāk parādīja, kādi tie toskānieši ir: brīvdomīgi, gudri, nepielienoši, skarbi, nopietni, laipni, arī kauslīgi, uzticami, cieņpilni, neērti un vēl visādi citādi. Malaparte apgalvo, ka ļoti atšķirīgi no pārējiem itāļiem. Cik daudz tekstā taisnības, cik pārspīlējumu droši vien var pateikt tikai itāļi un toskānieši paši. Arī grāmata visvairāk saprotama un izbaudāma būs viņiem pašiem, bet teksts skaisti uzrakstīts un tam pievienotas labas pagājušā gadsimta sākuma fotogrāfijas.

Un patiesi, vienīgi Toskānā nogalināšana notiek, neaizmirstot par laipnību, pieklājīgām manierēm un labu audzināšanu, un, kamēr pie citām Itālijas tautām cilvēks, kurš nogalina citu cilvēku, tiek uzskatīts par slepkavu, Toskānā un jo īpaši Florencē viņu uzskata par laipnu personu, kuru nevienam nenāk ne prātā saukt par slepkavu.

Vērtējums: 3/5

6 domas par “Nolādētie toskānieši. Kurcio Malaparte

 1. Man patika Toskānā, tur ir smuki, bet laikam jau jāpriecājas, ka tiku no turienes godam prom. Izrādās, ka ar toskāniešiem nepavisam nav joki. Lasīt gan bija grūti. Piekrītu par tulkojumu, tomēr- visi tie piņķerīgie teikumi… Bezmaz pie katra nāktos ilgi piedomāt, lai saprastu, ko autors tur nebija gribējis nepateikt. Pie tam, meklējot atpakaļ teikuma sākumu, sīkās drukas dēļ bieži pazuda tā beigas un nākamā teikuma sākums. Un tā kā ilgstoši izturēt tik lēnu lasīšanas tempu bija garlaicīgi, tad laba daļa stāstījuma kaut kā pārskrējās pāri neapgūta. Bet daži stāsti bija labi- tas pats par vēsturi lupatu skatījumā. Un esejas par vējiem arī patika.

  Patīk

  • Jā, man par lupatām šķita ļoti interesanti un par vējiem smuki uzrakstīts. Tādus aprakstus būtu gribējies vairāk. Interesanti, kāds bija izdevniecības mērķis, izvēloties tik sīku druku.
   Lai gan biju Itālijā, nesanāca pabūt Toskānā, tāpēc man ir vien iespaidi no vecā vācu seriāla “Māja Toskānā”. 🙂

   Patīk

   • Ā, nu tad vēl var paņemt Dafnes di Morjē Piekūna skrējienu. Tur gan pilsēta nav nosaukta vārdā, bet tā varētu būt Sjēna.
    Vēl pie toskāniešiem- grāmatā ir sasodīti daudz atsauču uz Itālijas literatūru un vēsturi. Īstenībā lasīšanai vajadzīga kārtīga teorētiskā bāze.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.