Pandēmijas dienasgrāmata. 1. daļa

Ievadam

Sāku pierakstīt notiekošo un savas emocijas dažas dienas pirms LFK izsludināja “Pandēmijas dienasgrāmatu” projektu, jo sapratu, ka rakstīšana man palīdz mazināt trauksmi. Jā, es esmu panikotāja. Būtu jālasa grāmatas, jāglezno, jo tas palīdzētu, bet vairāk kā nedēļu es to vienkārši nespēju.

Domāju, ka apmēram reizi nedēļā (vai ātrāk, ja būs iespēja un vēlme) publicēšu šeit savas dienasgrāmatas “filtrēto” versiju, jo ne visu pierakstīto vēlos izlikt publiski, bet centīšos saglabāt to pašu vienkāršo stilu kādā rakstu dienasgrāmatā bez domas, ka to lasītu citi. Sākšu ar piektdienu, 2020. gada 13. martu, jo tad sāku pierakstīt to, kas attiecas uz pandēmiju. Pieraksta vieta: Valmiera. LFK droši drīkst manus “Pandēmijas dienasgrāmatas” ierakstus ņemt un iekļaut savā kolekcijā.

Pandēmijas dienasgrāmata

13.03.2020.

Ļoti ātra situācijas eskalācija Eiropā saistībā ar Covid-19 jeb koronvīrusu. Šobrīd Latvijā 17 apstiprināti gadījumi, bet neapstiprināto noteikti ir vairāk. Vissmagāk pašlaik Itālijā. Uz slikto pusi strauji viss virzās daudzās citās valstīs. No 12. marta LV ārkārtas stāvoklis, atcelti pasākumi, slēgtas mācību iestādes, kas var – nepieņem apmeklētājus, strādā attālināti, bibliotēka arī ciet. Daļa ir stresā un vieglā panikā, daļa bezatbildīgi, daļa uzskata, ka viss tiek pārspīlēts. Es pēdējās pāris nedēļas papildināju krājumus, vienīgi par virsmu dezinfekciju laicīgi nepadomāju. Tomēr pieļauju, ka pirmais panikas vilnis pāries un tad jau atkal pievedīs un varēs nopirkt. Gleznošana nenotiks vismaz līdz 14. aprīlim, jo tik ilgi pašlaik noteikts, ka skolas ciet. Situācija gan mainās pa stundām un dienām. Iesniedzu vakar gada deklarāciju.

15.03.2020.

Skaisti saulaina diena. Aizbraucām uz Ainažiem izvēdināt galvu. Pa ceļam redzējām dzērves. Daudzi šodien devās pastaigās pie dabas.

16.03.2020.

Sestdien (14.03.) valdība paziņoja, ka slēgs visu pasažieru satiksmi naktī uz otrdienu (17.03.), bet vēl tomēr organizējas speciālie reisi. Izrādās, ka mājās grib tikt daudzi mūsējie. Domāju, pamatīgs saslimušo lēciens būs pēc dažām dienām, jo visi neievēros karantīnu. No rīta šodien LV 34 saslimušie, Lietuvā 14, Igaunijā 205. Ļoti straujš pieaugums citur Eiropā un ASV. Spānijā, Nīderlandē jau karantīna, UK pieiet tam visam diezgan vieglprātīgi. Situācija ātri mainās, pamazām visu slēdz ciet. Biedējoši. Visvairāk uztraucos, lai nesaslimstam tā, ka nav iespējams iet ārā, parūpēties par K. Nezinu, ko darīt. Bail. Uz darbu vēl ejam.

17.03.2020.

Liekas, ka šobrīd ārā, svaigā gaisā, tālāk no citiem cilvēkiem, ir visdrošāk. Un cik gaiss šķiet svaigs, ar kādu baudu to ievelku plaušās! Pēcpusdienā ar sarakstu aizgājām uz veikalu vēl šo to iepirkt. Citi cilvēki izskatījās tieši tāpat apjukuši. Ne visi vēl ir sapratuši, ka jāievēro distance. Negribu vairs uz veikalu iet. Mums ir pilns ledusskapis un domāju maksimāli no veikala izvairīties. Katru vakaru zvanu mammai, lai viņai ir ar ko parunāties. Uz Vācijas-Polijas robežas haoss. Polija nelaiž cauri tranzītā tos, kuri grib atgriezties Baltijas valstīs. Viņus var saprast, tomēr varēja šo krīzi risināt ātrāk un saprātīgi, nevis tiepties kā āži, tāpat vīrusu neapturēs.

18.03.2020.

Darbā nav psiholoģiski viegli sastapt citus cilvēkus. Citi čīkst, ka jāsēž mājās izolācijā vai jāstrādā no mājām. Es labprāt to šobrīd darītu. Es negribu satikt citus cilvēkus. Ieraudzīju Garamantas.lv aicinājumu rakstīt pandēmijas dienasgrāmatu. Domāju, ka es to varētu darīt. Palīdz nomierināties. Uz šodienu Vidzemē apstiprināti 1 – 5 saslimušie, visā LV 71, Lietuvā 29, Igaunijā 258. Itālijā joprojām ir vistrakāk – 31506. Reti kurš marta sākumā spēja paredzēt šādu attīstību. Mirušo skaits no Covid-19 pasaulē pārsniedz 8 tkst., inficējušies vairāk nekā 200 tkst., gandrīz 90 tkst. izveseļojušies.

19.03.2020.

Šodien pirmo dienu nav tik liels saspringums un bailes. Jau tāda kā samierināšanās vai arī pirmais šoks pārgājis un pamazām notiek situācijas pieņemšana? Arī izdarīts ir viss, ko pašlaik varu izdarīt. Atliek vien cerēt uz labāko, bet iekšēji gatavoties ļaunākajam. Vakar pateica, ka arī Eirovīziju atceļ un vakarā skatījāmies konkursam pieteiktās dziesmas. Mēs parasti to nedarām. Mūsu favorītes – Lietuva un Armēnija. Smējām, ka mācīsimies Lietuvas dziesmas deju soļus, ja būs jāsēž mājās. Arī Igaunijas dziedātājam smuka balss, bet tā balāde šobrīd neder – gribas ko dzīvespriecīgāku. Palīdz visi melnie joki, mēmes un komiksi. Viss, kas ļauj no sirds pasmieties. Šobrīd žēl, ka nav lielāka saldētava un galvenais, lai nepazūd elektrība (atkal lielas vēja brāzmas), ūdens un internets. Pēc tam – nesaslimt un, lai nesaslimst tuvie. Statistika pēcpusdienā: saslimušie LV 86, EE 267, LT 36.

Turpinājums sekos.

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.