2022. gads

ziemassvetki

Kas par gadu! Kad sāku par to ciešāk piedomāt, iestājas viegls šoka stāvoklis. Emocionāli tik dažādi bijuši šie 12 mēneši: no bezspēka, izmisuma, dusmām un sāpēm līdz liela prieka un patiesas laimes mirkļiem. Tik daudz izdarīts un piedzīvots un, kas ne mazāk svarīgi, – atgūts lasītprieks. Kā jau pēdējos gados, esmu rakstījusi pārāk maz, lasīts vienmēr ir vairāk, pat tad, kad gandrīz nelasīju. Diez vai ir jēga apņemties laboties 2023. gadā, sanāks vien tukšs solījums sev un jums. Ak, nu kurš gan lasa blogus, bet es spītīgi turos pie šī sava garā formāta, pie savas vietas, kur esmu rakstījusi tik ilgus gadus.

2022. gadā izlasīju 33 grāmatas, lielāko daļu no tām otrajā pusgadā, kad atguvu brīvo laiku. Nebiju plānojusi, bet gandrīz katru mēnesi sanāca izlasīt kādu latviešu literatūras darbu un par to man prieks. Kopā sanāca 11 latviešu autoru romāni, dokumentālā proza, stāsti un dzeja. No šiem darbiem top 3:

 1. Andras Manfeldes “Poēma ar mammu” – dzeja un vienlaikus dziļš atmiņu stāsts, ļoti skaisti un, manuprāt, labākais, kas šogad no latviešiem izdots.
 2. Lindas Nemieras “Rīgas raganas” – patīkams pārsteigums fantāzijas lauciņā, kur skaisti savijas mūsu reālā Rīga ar izdomāto.
 3. Kristas Annas Belševicas “Pelēks suns sapņo par zelta zivtiņām” – ļoti labi stāsti ar vienojošu motīvu.

Runājot par visām 33 izlasītajām grāmatām, tad 12 saņēma no manis 5 zvaigznes, bet ar laika atstarpi skatoties, īpaši gribu pieminēt astoņas:

 • Deiva Grola “Stāstnieks” – brīnišķīga, brīnišķīga autobiogrāfija, iespējams, ka pati labākā grāmata no visām šogad izlasītajām
 • Hans Rosling “Factfulness” – ļāva uz pasauli paskatīties mazliet savādāk, no datu un faktu puses, nevis emocijām
 • Endija Sīda “Kakas, takas un smakas” – burvīga bērnu grāmata par dzīvnieku atstātām pēdām dabā
 • Džūlijas Smitas “Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis” – self-help/psiholoģijas grāmata, ko pārlasīt un smelties padomu vajadzīgajos brīžos
 • Oli Jalonena “14 mezgli līdz Griničai” – ievilka un neatlaida līdz pēdējai rindai ar savu īpatnējo stāstījumu par dīvainu ceļojumu apkārt pasaulei
 • Emily St. John Mandel “The Glass Hotel” – sapratu, ka man vienkārši ļoti patīk kā šī autore raksta un būvē savus stāstus
 • Andras Manfeldes “Poēma ar mammu” – jā es atkārtojos, bet vieta topā pelnīta
 • Džona Skalzi “Sirmgalvju karš” – it kā vienkāršs sci-fi, bet beigas mani ilgi neatlaida

Vispār šis bija labs lasīšanas gads. Diezgan bieži ļāvos lasīšanas impulsiem un tie mani aizveda pie aizraujošām un interesantām grāmatām. Bija arī dažas vilšanās, bet kopumā izvēle bija veiksmīga. Grāmatas gan pārsvarā nebija garas, Goodreads saka, ka vidēji viena grāmata bija 261 lpp, bet skaidrs, kur šim kājas aug: stāsti un dzeja. Nākamgad varbūt vairāk sanāks izlasīt garākas grāmatas. 2022. gads bija gads, kad daudz pirku grāmatas. Būtu labi 2023. gadā tās izlasīt.

Priekā un lai labi lasās!

2 domas par “2022. gads

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.