Top 10 Otrdiena: grāmatu izvēles iemesli

toptentuesdayŠodien ir interesanta Top 10 Otrdienas tēma par to, kas liek izvēlēties lasīšanai konkrētu grāmatu. Kas ir tie sīkumi, iezīmes, ieteikumi, pat dīvainības, kuru dēļ apzināti tiek lasīta grāmata A, nevis B? Nevis tās pilnīgi nejaušās bibliotēkā paķertās (bet arī tur taču kaut kas ir piesaistījis skatu, kaut kāda mirkļa iegriba ir bijusi), bet apzināti izvēlētās. Es, protams, varu runāt tikai par savām izvēlēm, ko ietekmē mana gaume un intereses. Kad kādā veidā uzzinu par grāmatu, vispirms palasu anotāciju, paskatos atsauksmes, un tie tad ir galvenie izvēles noteicēji. Pastāstīšu par tiem impulsiem, kas piesaista manu uzmanību un bieži arī noved pie kārtējās grāmatas.

Top 7 iemesli, kas liek izvēlēties lasīšanai noteiktu grāmatu

 1. Uzticami grāmatu dīleri – nosauksim viņus tā. Ir pāris cilvēku, uz kuru ieteikumiem vienmēr varu paļauties. Ja viņi man iedāvina grāmatu, saliek 5 zvaigznes un saslavē, vai saka, ka man tā ir jāizlasa, tad tur nekādu šaubu nav – ir jālasa un man patiks.
 2. Konkrētā brīža intereses. Visbiežāk interešu objekts uzrodas pēc kādas citas grāmatas izlasīšanas. Izlasīju Orhana Pamuka “Sniegu” un Turcija palika manī, bet tikai paņemot lasīt Laimas Kotas “Mana turku kafija” sapratu, ka gribu vēl vairāk palasīt par Turciju un Austrumiem vispār. Reizēm interese izplēnē tikpat ātri kā iedegusies, vai to aizēno kas cits. Ak, kārtējā grāmattārpa problēma.
 3. Kāda īpatnība, savdabība sižeta pieteikumā. Tā var būt neparasta darbības vide, kas uzkurina manu iztēli, personāži ar īpatnēju raksturu, likteni vai nodarbošanos.
 4. Autors. Nav tā, ka esmu akli gatava lasīt pilnīgi visu, ko sarakstījis man tīkams rakstnieks/rakstniece, tomēr ir daži tādi autori, kuru vārds vien lielā mērā izšķir, lasīšu vai nelasīšu to grāmatu. Tie ir autori, kuru iztēle, talants un rakstības stils ir mani sajūsminājuši un spilgti palikuši atmiņā. Mēdzu arī speciāli izvēlēties grāmatu, lai iepazītu kāda autora daiļradi.
 5. Izglītošanās par kādu tematu. Tādā veidā pārsvarā izvēlos populārzinātnisko un dokumentālo literatūru.
 6. Filma, seriāls. Diezgan reti, bet gadās, ka uzmeklēju grāmatu, kas ir bijusi filmas vai seriāla scenārija pamatā.
 7. Tulkotājs. Sekundārs iemesls, tomēr gribu to pieminēt, jo slikts tulkojums var sabojāt grāmatu.  Ir tādi tulkotāji, kas paši par sevi jau ir kvalitātes zīme. Bez tam, man šķiet, ka katrs tulkotājs vairāk vai mazāk tulko noteikta līmeņa un zināmā mērā līdzīgus darbus. Tas palīdz svārstīgas izvēles gadījumā.

Varētu pieminēt arī skaistos vākus un dažādu lasīšanas izaicinājumu diktēto izvēli, bet vāki tikai piesaista uzmanību, savukārt izaicinājumiem tālāk iedarbojas iepriekš minētie iemesli. Kaut ko noteikti atkal aizmirsu un varēšu piekrītoši māt ar galvu “jā, man arī tā ir”, ja komentāros minēsiet savus grāmatu izvēles kritērijus.

7 domas par “Top 10 Otrdiena: grāmatu izvēles iemesli

 1. Domāju, ka visiem grāmatu blogeriem grāmatu izvēles iemesli būs stipri līdzīgi. Vienīgi jāpiebilst, ka man ļoti nozīmīgs ir autors, un tūlīt aiz autora arī tulkotājs un pēc tam nāk tēmas un spontānās iegribas. 🙂

  Patīk

 2. Ir tulki, un ir tulkotāji. Pirmie noņemas ar mutisko (sinhrono vai konsekutīvo) bet otrie – ar rakstisko tulkošanu, un tas never ever nav viens un tas pats.

  Patīk

 3. Autors- jā, lielā mērā, lai gan, lasot vienu autoru daudz un pēc kārtas, sanāk krietni pārsātinaties. Nesen pārlasīju vairākus Zimmelus un Šeldonus un pat pabrīnījos- cik ļoti uzkrītoši atkārtojas tie paši paņēmieni, sižeta līnijas u.tml. Rezultātā noīsināju savus krājumus uz pusi: nav ko aizņemt plauktus ar vienādām lietām 🙂 Bet kādreiz taču grāmatnīcā tika grābti bez apdomāšanās- Autors taču! Šodien ieraudzīju Rozē jauno Grišamu un … nenopirku. Vispirms pārlasīšu tos, kas jau ir. Varbūt arī sagribēsies atbrīvoties, nevis jaunu gādāt.
  Smuki vāki, protams, ir vilinoši, īpaši, ja tā ir sērija. Bet anotācijas gan jālasa stipri piesardzīgi- pēdējā laikā liekas, ka tās biežāk melo, nevis raksturo.

  Patīk

  • Reti lasu vairākus autora darbus pēc kārtas. Tiešām ir tādi, kam visi darbi copy-paste. Pat nepapūlās izdomāt ko savādāku. Par Ērvingu mani brīdināja, ka viņš arī visu laiku tas pašas tēmas maļ, tāpēc lai paiet kāds laiks un tad lasīšu nākamo romānu.
   Ar anotācijām ir visādi. Es šaubu gadījumā vienmēr palasu Goodreads vai citu blogeru atsauksmes.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.