Harija Augusta pirmās piecpadsmit dzīves. Klēra Norta

Prometejs, fantastikaPrometejs 2021. gads, 392 lpp. / Orbit 2014, 405 pages.

Šogad mazāk sanācis lasīt savu iemīļoto žanru, tāpēc Klēras Nortas romāns bija īsts kārumiņš. Atzīšos, ka Andra dāvinātais angliskais grāmatas eksemplārs ilgi nostāvēja manā plauktā, lai gan zināju, ka romāns būs lielisks. Līdz ar tā izdošanu latviski nolēmu beidzot izlasīt un neesmu vīlusies. Šis bija patiesi interesants un augstvērtīgs literārs baudījums ļoti vieglā fantastikas “mērcē”. Fantastikas piesitiens ir tik viegls un romāns dažkārt vairāk aiziet uz filozofisko pusi, vai to, ko mēdz dēvēt par literary fiction, tāpēc domāju, ka patiks tiem, kuri fantastiku nelasa vai arī vēlas tā piesardzīgi uzsākt.

Kā jau vēsta nosaukums, romāns ir par Harija Augusta pirmajām piecpadsmit dzīvēm. Viņš piedzimst, dzīvo, nomirst un piedzimst atkal tajā pašā laikā un vietā, kur pirmajā reizē, un viss var sākties no jauna. Harijs atceras savas iepriekšējās dzīves un ar katru nākamo dzīvi jautājums milzt aizvien lielāks: ko iesākt? Ko tu darītu, ja varētu dzīvot atkal un atkal? Bērnība un jaunība kļūst garlaicīga un kaitinoša, ja atceries, kas biji, ko sasniedzi un ko zini. Nopietni jāapsver, vai gribi priekšlaicīgi nomirt, jo tad būs atkal jāizcieš pirmie 16 – 18 gadi. Ar laiku aktuāls kļūst arī jautājums par dzīves jēgu un to, kāpēc Harijs un citi viņam līdzīgie dzīvo atkārtoti neskaitāmas reizes.

Es nevaru teikt, ka esmu lasījusi daudzus literāros darbus par ceļošanu laikā vai nemirstību, tāpēc man autores radītais stāsts šķita ļoti neparasts un saistošs. Tas arī diezgan lika pakustināt smadzenes gan apdomājot, kā viņas ideja strādā, gan ko es darītu Harija vietā. Man ļoti patīk romāni, kas aizrauj, izklaidē un vienlaikus liek padomāt par ko lielāku. Pieminēšanas vērts ir autores stils un grāmatas sarakstīšanas veids. Bija sajūta, ka lasu reāla cilvēka autobiogrāfiju, kur pamīšus mijas pagātne ar tagadni. Kas diezgan negaidīti – nevaru teikt, ka Harijs kā tēls man šķita simpātisks, starp viņu un mani palika emocionāla siena. Harijs (vai pareizāk teikt – autore) necenšas iepatikties, viņam tas nav svarīgi. Īsti nesapratu, kas tad ir tas, kas Harija sirdij liek pukstēt straujāk, kas dzen viņu uz priekšu. Viņu uztrauc kaut kādas lietas un paši izlasīsiet, kas konkrēti un ko viņš tajā sakarā dara, tomēr tas viss šķiet tā, ka viņš to dara, jo nav nekā cita ko darīt un vajag kādu sarežģītāku piedzīvojumu. Laikam tāds kā dieva sindroms, pret ko Harijs tomēr cīnās, jo savā būtībā ir labs cilvēks. Dieva sindroms varētu būt diezgan likumsakarīgs, ja kāds dzīvo simtiem gadu. Tajā pašā laikā Harijs noteiktos gadījumos šķiet pārāk naivs savam lielajam vecumam un kāpj uz tiem pašiem grābekļiem. Tas man lika saraukt uzacis, tomēr šīs “nepilnības” padara Hariju interesantāku un pieļauju, ka autore ir kārtīgi pārdomājusi, kādu tēlu veidot un ko viņa vēlas panākt. Vismaz man kā lasītājai tāda sajūta radās. Harija draugs Viktors, manuprāt, kā tēls bija diezgan plakans un līdz galam viņa motivāciju nesapratu, bet abu sarežģītās attiecības bija interesants sižeta dzinējspēks. 

Būtībā romāns ir intelektuāls izaicinājums, jo dažkārt Harija un viņa drauga sarunas aizvirzījās tur, kur mans prāts īsti nesniedzas. To es negaidīju no gados jaunās autores, kurai šis ir debijas romāns. Viņa raksta tiešām ļoti labi. Pārsteidza arī izvēlētais darbības laiks un vietas. Viss šķita rūpīgi pētīts un atainots, radot maksimāli reālistisku iespaidu. Pēc beigām gribējās pajautāt “Un kas tālāk, Harij? Ko Tu tagad darīsi savā sešpadsmitajā un turpmākajās dzīvēs?” Nepārprotiet, turpinājumu nevajag, ir ļoti labs nobeigums. Vienkārši stāsts uzreiz nelaiž vaļā un es vēl tagad reizēm par to domāju. 

Vērtējums: 5/5

P.S. Klēra Norta (Claire North) ir britu rakstnieces Catherine Webb pseidonīms ar kuru viņa raksta zinātnisko fantastiku. Viņai ir otrs pseidonīms – Kate Griffin – pieaugušo fantāzijas romāniem. 

6 domas par “Harija Augusta pirmās piecpadsmit dzīves. Klēra Norta

 1. Paldies par atsauksmi! Skatos uz grāmatu kopš paša iznākšanas brīža. Vai tā varētu būt piemērota arī kā dāvana sešpadsmitgadniekam, vidusskolu uzsākot? Ļoti aktuāls jautājums pēdējā laikā ir “ko es varētu, ko man vajadzētu darīt, mācīties”, arī, kad vidusskola jau bija izvēlēta, tādēļ grāmata šķiet pat tematiska, tikai – vai nebūs par sarežģītu?

  Patīk

  • Paldies par jautājumu. Godīgi sakot, nedomāju, ka šī grāmata var palīdzēt pusaudzim saprast, ko iesākt, jo tā nemāca, nerāda pareizo ceļu. Tā drīzāk ir interesanta pieaugušam cilvēkam, lai pafantazētu, ko darītu, ja varētu dzīvot kā Harijs. Iespējams, ka viņam interesantāka varētu šķist “Burvju” triloģija. Tur gan galvenie varoņi ir drīzāk ap 20 gadu vecumu, bet arī meklē savu īsto ceļu. Tā gan ir tīra fantāzijas triloģija, tālu no realitātes. Ja meklējat grāmatu, kas tiešā veidā varētu palīdzēt ar aktuālo jautājumu, tad drīzāk jāskatās kaut kas no psiholoģijas (diemžēl ātrumā man konkrētas grāmatas nenāk prātā). Vēl variants – ja viņu interesē kādas noteiktas tēmas (bioloģija, ķīmija, kosmoss, datori – kā piemērs), tad es meklētu izglītojošas grāmatas par šīm tēmām vai šo jomu speciālistu biogrāfijas/autobiogrāfijas. Tās varētu palīdzēt saprast, vai gribētos darīt to, ko darījuši šie cilvēki.

   Patīk

 2. Neliela līdzība ar … eh, kā nu sauca… Dzīve pēc (aiz?) dzīves … vai kaut kā tā. Tur arī varone atkārtojās, un atkārtojās, un atkārtojās, tikai pati par to neko neatcerējās. Vienīgi kādās no stipri vēlām dzīvēm radās kaut kāda deja-vū sajūta. Tur bija interesanti palasīt, kā liktenis pamanījās viņu atkal un atkal novākt- Spāņu gripa bija īpaši neatlaidīga 🙂
  Bet vispār- nu, nezinu, vai man tā gribētos dzīvot. No vienas puses it kā labi, ja turpmākajās dzīvēs var izlabot/nepieļaut kādas agrāk notikušas kļūdas. Bet atkal pārdzīvot bērnību, uzvesties kā bērnam, cenšoties neizrādīt savu n gadus uzkrāto pieaugušā pieredzi… Man šķiet, ka visai drīz nogurtu no tā visa- atkal jāstradā līdz pensijai un pat nāve nav atpestīšana.

  Patīk

  • Labi, ka atgādināji par Atkinsones “Dzīve pēc dzīves”, biju jau piemirsusi. Mani beigās tas sižets un varone nogurdināja.
   Mjā, atkal un atkal izdzīvot bērnību būtu kaitinoši un nogurdinoši. Kādā brīdī tāda dzīvošana varētu pamatīgi apnikt. Grāmatā viena dāma to atrisināja vismaz visu aizmirstot un sākot kā balta lapa, bet Harija draugs aizgāja citā virzienā.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.