FaSciFi sestā lekcija: H.G. Wells

Ļoti interesanta lekcija tika veltīta H.G. Wells (1866 – 1946), kurš ir viens no svarīgākajiem rakstniekiem angļu literatūrā. Velss aizrāvās ar idejām nevis stāstu varoņiem un uzskatīja, ka stāstam jārāda mums ietekmīgi sociālie spēki, jāpalīdz mums saprast kā pasaule funkcionē un kā attīstīties. Agrāk liela daļa viņa darbu tika uzskatīti par bērnu literatūru, jo pieaugušie taču nevar interesēties par tādām muļķībām kā zinātniskā fantastika. Velss bija ļoti ražens rakstnieks, viņš rakstīja zinātnisko fantastiku, reālismu, autobiogrāfiju, nodarbojās ar žurnālistiku u.c. Bija aizrāvies ar Darvina evolūcijas ideju un saiknes meklēšana starp procesiem ir raksturīga viņa darbiem. Viņam pieder pirmais mēģinājums pasaules vēsturi aprakstīt kā visai pasaulei kopīgu un saistītu: “The Outline of History” (1920). Bez tam, Velss atbalstīja sociālismu, viņš gribēja panākt labāku dzīvi un zināšanu izplatību visā pasaulē.

Nereti Velss tiek salīdzināts ar Jules Verne, tāpēc profesors pastāstīja arī par Vernu. Verna jājamzirdziņs bija voyage extraordinaire (neparasti ceļojumi, robinsonādes) un satīra, viņš izmantoja nacionālos stereotipus un padarīja tos par smalkiem jokiem. Verns ir pirmais rakstnieks, kurš kļuva turīgs rakstot zinātnisko fantastiku, viņa slavenākā grāmata “Around the World in 80 days” ir pirmais rietumu romāns, kas tika pārtulkots japāniski, bez tam viņš līdz pat šai dienai ir otrais visplašāk tulkotais autors pasaulē. Pirmā ir Agata Kristi. Lai gan Velss un Verns tiek salīdzināti, viņi ir atšķirīgi: Verns vienmēr domāja “cik lieliski!” un bija optimists, taisīja jokus un izklaidēja, savukārt Velss liek padomāt “ko mēs no tā varam mācīties?”, viņš ir nopietnāks, pieaugušāks.

Lasījām “The Invisible Man” (1897) un “The Island of Dr. Moreau”, un stāstus “The Star” un “The Country of the Blind” no stāstu krājuma “The Country of the Blind: and Other Science-Fiction Stories”. Stāstu krājumu domāju vēlāk izlasīt pilnībā. Svarīgākais par izlasīto:

 • neredzamība ir sena un spēcīga fantāzija, bet Velss padara to ticamu ar zinātnisku pieeju un parāda ko tas nozīmē būt neredzamam
 • sabiedrības neiecietība, atstumtība rada nežēlību un savādas idejas atstumtajā (“The Invisible Man”)
 • “The Island of Dr. Moreau” radījusi idejas, kas kļuvušas par stabilu rietumu kultūras daļu (klonēšana, zinātnes likumība un ētiskums, koloniālisms….)
 • 1838. gada Lielbritānijas karalienes dzimšanas dienas runa Austrālijas aborigēniem savās pamācībās līdzināties baltajiem cilvēkiem ļoti atgādina Morro salas idejas.
 • salas – pasaules mikrokosms, tāpēc bieži fantastikā darbība notiek uz salas, slēgtā teritorijā, uz planētas; tas ļauj parādīt miniatūru sabiedrību un to kritizēt vai padarīt ideālu; vienā vai otrā veidā, bet dzīve uz salas mūs izmaina.
 • “The Country of the Blind” varētu būt Velsa nozīmīgākais stāsts, kas parāda – sabiedrība ir spēcīgāka par indivīdu.
 • Velss paņem vienu izteiktu atšķirību no mūsu pasaules un tad to vispārina izdomātā pasaulē.

Donald Wolheim – nozīmīgs zinātniskās fantastikas redaktors, sadalījis zinātnisko fantastiku 4 kategorijās:

 1. iedomāti ceļojumi
 2. nākotnes pareģojumi
 3. ievērojami izgudrojumi
 4. sociālā satīra

Verns strādāja visās četrās kategorijās, bet Velsam raksturīga socālā satīra.

Vispār ar Velsu man līdz šim bija diezgan vēsas attiecības. Bērnībā neko daudz no viņa nelasīju (izņemot “Neredzamo cilvēku” un ir aizdomas, ka arī “Laika mašīnu”), jo man Velss nekad nav asociējies ar bērniem domātu literatūru (un viņš arī tādu nerakstīja). Savukārt pa kreisi redzamajam romānam “Pasauļu kari” ekranizāciju skatījos kinoteātrī. Filmas otro daļu es pārsvarā pavadīju ar acīm ciet un aizspiestām ausīm, jo vienkārši nespēju skatīties uz to asinspirti. Joprojām domas par šo filmu man izraisa pretīgumu un diez vai kādreiz spēšu izlasīt romānu. Tāpēc esmu patīkami pārsteigta, ka man patika Morro sala un īsie stāsti.

2 domas par “FaSciFi sestā lekcija: H.G. Wells

 1. Neko nezinu par Pasauļu kari ekranizāciju, bet grāmatā neko asiņainu neatceros. Tad jau Morro sala bija briesmīgāka. Iesaku tomēr aizmirst to filmu un pamēģināt izlasīt arī Pasauļu karus.

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.